Ania Dąbrowska – Ania Nissan Micra Tour |

W lutym 2004 roku na rynku pojawił się debiutancki album Ani – „Samotność po zmierzchu” (BMG), który jesienią tego samego roku uzyskał status Złotej Płyty (ponad 40 tys. sprzedanych egz.). Konsekwencją sukcesu krążka były nagrody i wyróżnienia dla artystki – wśród nich m.in. nominacja do europejskiej nagrody MTV (Best Polish Act), trzy statuetki Fryderyka (Nowa Twarz Fonografii, Album Roku Pop, Wokalistka Roku), As Empiku (Wydarzenie Roku), Eska Music Award (Album Roku Polska) oraz Byk Sukcesu (Debiut Roku).

Ania współpracowała również z innymi artystami. Tak było w przypadku dwóch albumów Krzysztofa Krawczyka („Bo marzę i śnię”, 2002, BMG i „To, co w życiu ważne”, 2004, BMG), gdzie zaśpiewała chórki i jest autorką piosenki tytułowej. Wspomagała wokalnie Marylę Rodowicz („Kochać”, 2005, Sony BMG) i Monikę Brodkę na jej debiutanckiej płycie („Album”, 2004, BMG) i jest współautorką jej największego jak dotąd przeboju – „Ten”. Gościła również na płycie „Unhappy Songs” projektu Silver Rocket (2006, Sony BMG).

Prace nad drugą płytą rozpoczęła we wrześniu 2005 r. w warszawskim Jazzboy Studio pod okiem Bogdana Kondrackiego. Album zatytułowany „Kilka historii na ten sam temat” miał swoją premierę 16 października 2006 roku. Ania jest kompozytorką większości utworów, które się na nim znalazły. Są jednak trzy wyjątki – kompozycja Bogdana Kondrackiego – „Czego Ona Chce?”, cover Ennio Morriconne – „L’Ultimo”, oraz wspólna kompozycja z berlińską artystką Mashą Qrellą – „Niech Zniknie Cały Świat”. Wszystkie teksty są autorstwa Ani.

„Kilka historii na ten sam temat” nawiązuje do dobrych tradycji polskiej muzyki rozrywkowej z przełomu lat 60 i 70. Album utrzymany jest w delikatnym i nastrojowym klimacie. W odróżnieniu od debiutu jest bardziej akustyczny i spójny. Zdobył status Platynowej Płyty, a Ania otrzymała cztery Fryderyki 2006 w kategoriach: Album Roku Pop, Wokalistka Roku, Piosenka Roku. Także wideoklip do piosenki „Trudno Mi Się Przyznać”, autorstwa Kamy Czudowskiej i Miguela Nieto, został nagrodzony Fryderykiem. Artystka zdobyła również nagrodę Eska Music Award w kategorii Album Roku Pop.

W czerwcu 2007 roku Ania wystąpiła na prestiżowym festiwalu Top Trendy w Sopocie, oraz wzięła udział w koncercie „Niebo z moich stron” poświęconym twórczości Seweryna Krajewskiego. Promując „Kilka historii…” zagrała kilkadziesiąt koncertów w klubach całej Polski.

16 czerwca 2008 ukazał się trzeci album Ani zatytułowany „W spodniach czy w sukience?” (Sony BMG), który w połowie sierpnia uzyskał status Platynowej Płyty. Jak mówi Ania: „Moja trzecia płyta na pewno jest najbardziej zróżnicowana z dotychczasowych. Przed rozpoczęciem nagrań czułam wewnętrznie, że jestem już dość blisko określenia własnego stylu i estetyki. Napisałam ponad trzydzieści piosenek na tę płytę. Były one bardzo różnorodne. W trakcie nagrań okazało się, że pociąga mnie wiele odcieni retro-stylu. Z jednej strony chciałam, by płyta była ascetycznie akustyczna jak stare piosenki Neila Younga, z drugiej chciałam spróbować swoich sił w estetyce bardziej transowej, czy nawet tanecznej w stylu Donny Summer lub Temptations. Po środku została jeszcze ogromna fascynacja starą muzyką filmową typu: Francis Lai, Lalo Schifrin, Ennio Morricone. Postanowiłam, że w związku z tym ta płyta powinna być wielowymiarowa, bo wszystkie kierunki są mi bliskie i czuje się w nich tak samo dobrze”.

Na krążku znajduje się dziewięć kompozycji Ani oraz jeden utwór instrumentalny Daniela Blooma. Większość tekstów napisała Ania wspierana przez Karolinę Kozak i Agnieszkę Szypurę. W połowie października artystka wyrusza w trasę koncertową Ania Nissan Micra Tour „W spodniach czy w sukience?”, podczas której odwiedzi kilkanaście sal koncertowych w Polsce.

 

Sprzedaż biletów:

Gdynia
Klub Muzyczny UCHO, ul.św.Piotra 2, tel.661-81-81 lub 661-89-73
Kawiarnia CYGANERIA, ul.3-Maja 27, tel.620-77-22
Salon Muzyczny PULS, ul.Waszyngtona 21 – Centrum Gemini

 

fot. Lament/Kama Czudowska – Natalia Jakubowska/SonyBMG