CZARNE CIASTECZKA |

W tej formacji Marcin Świetlicki, zachowując nadal swoją poetycką osobność i zajadłość, penetruje jeszcze mroczniejsze obszary świadomości. Teksty Czarnych Ciasteczek to częściowo improwizowane narracje z motywami śmierci, rozpadu, zdrady, alkoholu i miłości, a z drugiej strony – wyrafinowane, krótkie formy należące do nurtu poezji lingwistycznej. Wśród kompozycji zespołu są zarówno utwory transowe, jak i bardziej tradycyjne piosenkowe formy oraz psychodeliczne ballady. Brak gitar elektrycznych pozwala osiągnąć większą harmonię tekstu i muzyki. W 2002 roku ukazała się – w limitowanym nakładzie – płyta stanowiąca zapis pierwszego koncertu zespołu w Legnicy – „Tradycyjne polskie pieśni wielkopostne”.

Marcin Świetlicki to jeden z najważniejszych polskich poetów, a jednocześnie muzyk, kojarzony z założonymi w 1992 roku Świetlikami. Koncertował i nagrywał również w duecie z Mikołajem Trzaską (płyta „Cierpienie i wypoczynek”), współtworzył efemeryczną supergrupę The Users (m.in. z Trzaską, Tymonem Tymańskim i Robertem Brylewskim), nagrywał z Pidżamą Porno. Ostatnio rozpoczął współpracę z Cezarym Ostrowskim.

Antoni Gralak -  trębacz, zdobył sławę jako współtwórca formacji Tie Break. Pomimo sukcesu zespołu, Gralak – jeden z najbardziej niepokornych rodzimych jazzmanów, zdecydował się na karierę solową. Jego płyty, szczególnie „Graal 2″, z pewnością należy zaliczyć do najbardziej interesujących, pobudzających kreacji w stylu, który w dużym uproszczeniu można określić jako „free jazz”. Gralak był także współzałożycielem takich zespołów jak Free Cooperation, Young Power, Woo Boo Doo. Na liście artystów, z którymi współpracował, znajdują się m.in. Voo Voo, Wilki, Twinkle Brothers, Nick Cave, Dede Bridgewater, Smolik, Tymon Tymański, Jass TRI, Universal Supersession. Na stałe współpracuje również ze Stanisławem Sojką i Justyną Steczkowską. Niedawno ukazała się płyta firmowana nazwą Yeshe.

Sekcję Czarnych Ciasteczek tworzą Grzegorz Dyduch i Marek Piotrowicz. Grzegorz Dyduch to basista i główny kompozytor grupy Świetliki. Na co dzień lekarz. Wraz z Marcinem Świetlickim przez blisko dwa lata prowadził telewizyjnego „Pegaza”. Ostatnio autor interesujących wywiadów, m.in. dla „Wysokich Obcasów”. Marek Piotrowicz jest jednym z najzdolniejszych krakowskich perkusistów. Od początku związany ze Świetlikami. Gra także w zespołach Bakshish, Ragana i Duberman.

Po koncercie afterparty z wyjątkową muzyką w klimatach New Weird America, Neo Folk czy Alternative Country!

 

BILETY: 25 zł – przedsprzedaż, 30 zł – w dniu koncertu

Sprzedaż biletów:

www.ticketonline.pl

oraz

Gdynia

Klub Muzyczny UCHO, ul.św.Piotra 2, tel.661-81-81 lub 661-89-73

Kawiarnia CYGANERIA, ul.3-Maja 27, tel.620-77-22

Salon Muzyczny PULS, ul.Waszyngtona 21 – Centrum Gemini