Angelic Upstarts, Profanacja, On Yer Bike |

Początki istnienia Angelic Upstarts sięgają 1977, roku kiedy to, pochodzący z South Shields (mała mieścina w północnej Anglii nieopodal Newcastle), Thomas „Mensi” Mensforth, po obejrzeniu koncertu The Clash, postanowił założyć własny zespół. Wkrótce dołączyli do niego: Raymond „Mond” Cowie (gitara), Steve Forsten (bas) oraz Decca Wade (perkusja). W 1978 roku światło dzienne ujrzał pierwszy singiel formacji – „The Murder Of The Liddle Towers”, wydany własnym sumptem. Tytułowy utwór dotyczył zabójstwa w niewyjaśnionych okolicznościach lokalnego trenera boksu Towersa. Niedługo po wydaniu singla zespołem zainteresował się Jimmy Pursey (wokalista Sham 69) i zaproponował Angelic Upstarts wydanie pod szyldem Polydor albumu.

Niestety z powodu drobnej sprzeczki z szefem ochrony biura Polydor umowa nie doszła do skutku i grupa ostatecznie podpisała kontrakt z Warner Bros. na nagranie dwóch płyt. Pierwsza z nich pod tytułem „Teenage Warning” została wydana w 1978 roku. Rok później ukazał się następny album – „We Gotta Get Out Of This Place”. Jednak najlepsze lata i płyty zespołu miały nadejść wraz z początkiem ósmej dekady minionego wieku.

Dzięki tak znakomitym krążkom jak „2.000.000 Voices” wydany przez EMI w 1981 roku czy „Reason Why” z 1983 roku, Angelic Upstarts na stałe zagościli w panteonie największych gwiazd punk rocka. To właśnie z płyty „Reason Why?” pochodzi ballada „Solidarity” dedykowana polskim robotnikom. Z kolei inspiracją do napisania w 1982 roku utworu „Victory For Poland” było ogłoszenie stanu wojennego w Polsce. Co ciekawe w 1981 roku krążyły plotki o przyjeździe Angelic Upstarts do Polski, niestety wprowadzenie stanu wojennego przekreśliło te plany. Jak wspominał Mensi – charyzmatyczny, ale też budzący spore kontrowersje, wokalista Angelic Upstarts, jego marzeniem był przyjazd do Trójmiasta, aby zaśpiewać utwór „Solidarity”. Już niedługo jego marzenie może się spełnić.

 

PROFANACJA (Wodzisław Śląski)

www.profanacja.pl

www.myspace.com/profanacja

Zespół istnieje (z dziewięcioletnią przerwą) od 1987 roku. Ma na swoim koncie kilka wydanych w niezależnych wydawnictwach płyt i wiele zagranych koncertów. Główne atuty Profanacji to celne i sarkastyczne, przepełnione zasadniczymi światowątpliwościami, teksty Arka Bąka oraz dynamiczna, urozmaicona i niebanalnie aranżowana, gitarowa punkrockowa muzyka. Obecnie zespół promuje swoją najnowszą, wydaną przez wydawnictwo Pasażer, płytę pod tytułem „Nie zdarza się”. Aktualny skład: Arek Bąk – bas, wokal; Sławek Stec – gitara; Kazik „Bonzo” Dudek – perkusja.

 

ON YER BIKE (Bielsko-Biała)

www.onyerbike.vel.pl

www.myspace.com/onyerbike

Wystarczy spojrzeć na listę ich inspiracji i wszystko jasne. Słodcy i prymitywni, bezwstydni epigoni brzmienia ’77 z Bielska-Białej. Choć taka muzyka przeżywa swój renesans, trudno znaleźć na naszym rodzimym podwórku kapele hołdujące punkowym tradycjom. Już wkrótce ukaże się debiut OYB, wydany przez debiutujące Rude Buttons Records.

 

Sprzedaż biletów:

Klub Ucho

Cafe Cyganeria

TicketOnline