Anti-Nowhere League, Zero, Werwolf ’77, The Damrockers |

Anti-Nowhere League swoim wyglądem przypominali bardziej perwersyjnych członków gangu motocyklowego niż zbuntowane dzieciaki, włóczące się całymi dniami po Kings Road. Grupa została założona w Tunbridge Wells (mała mieścina położona nieopodal Południowego Londynu) w 1979 roku z inicjatywy wokalisty Nicka Celmera znanego bardziej jako „Animal” oraz gitarzysty Chrisa Exalla o przezwisku „Magoo”. Wkrótce dołączył do nich kolega ze szkolnej ławki – Winston, którego Magoo uczył grać na basie oraz perkusista irańskiego pochodzenia Djahanshah PJ Agsha i tak uformował się klasyczny skład A-NL.

Na debiutanckim singlu Animal i spółka postanowili umieścić folkowy cover Ralp McTella „Streets Of London” zagrany na punkową modłę. Utwór odniósł spory sukces i zagościł na długo na liście najlepiej sprzedających się singli w U.K. Niedługo potem Anti Nowhere League zaprzyjaźnili się z Captain Sensible i zagrali wspólną trasę z The Damned. Kolejne single umocniły pozycję grupy na rynku, czego przypieczętowaniem była trasa „So What” tour gdzie obok A-NL pojawili się również Chelsea, Chron Gen i The Defects.

W 1982 roku ukazał się długo oczekiwany debiutancki album „We Are The League” , który zdobył 1. miejsce na liście niezależnych i 28. na liście krajowej. Rok później ukazał się album koncertowy „Live In Yugoslavia”. Wówczas pojawiła się informacja w mediach, że pracownicy tłoczni płytowej złożyli protest i nie chcieli produkować tak obscenicznej i wulgarnej płyty. Niestety druga połowa ósmej dekady to znaczny spadek formy, o czym może świadczyć kolejny album „The Perfect Crime”, który przeszedł bez echa przyjęty chłodno zarówno przez fanów, jak i dziennikarzy. Potem o Anti-Nowhere League zrobiło się cicho aż do połowy lat 90. Wtedy to Metallica nagrała własną wersję utworu „So What” i zaprosiła Animala, aby zaśpiewał z nimi wspólnie ten kawałek podczas koncertu na stadionie Wembley w 1992 roku. Z kolei Guns’n’Roses grali „I hate people” i zamierzali umieścić tą piosenkę na płycie „Spaghetti Incident”, ale nie brzmiała za dobrze i została odrzucona.

W 1996 na rynku pojawił się minialbum „Iron Pig” zapowiadający pełnowymiarowy krążek „Scum” wydany przez niemiecką firmę Impact. To był powrót do starego, punkowego grania na wysokim poziomie. Kolejne krążki – „Kings And Queens”, wydany przez szanowaną firmę Captain Oi! oraz wydany własnym sumptem „The Road To Rampton” udowadniają, że Anti-Nowhere League są nadal w doskonałej formie i potrafią nagrywać elektryzujące fanów płyty. W 2007 roku czytelnicy „Distorted Magazine” uznali płytę „The Road To Rampton” za jeden z najlepszych punkowych albumów, jaki w ostatnim czasie ukazał się na rynku.

 

ZERO (Słupsk)

www.myspace.com/zeroslupsk

Pierwszy słupski zespół punk rockowy, powstały pod koniec 1980 roku. Przez 3 lata działalności zagrał sporo koncertów, między innymi z grupami WC, Karcer czy PKS, w której to kapeli pierwsze kroki jako perkusista stawiał Benek – wokalista Zero. Po rozpadzie pod koniec 1983 roku perkusista Wojtek Soboń zasilił Karcer, w którym to wraz z Koniem – basistą, grali w latach 1984-88. W tamtym czasie Wojtek i Koń dwukrotnie wraz z Karcerem grali z dużym powodzeniem na jarocińskiej scenie. Kapela reaktywowała się latem 2007 roku. W obecnym składzie Zero gra trzech muzyków z pierwszego składu. Starego basistę zastąpił Darek „Koń” Elwert. Do zespołu dołączył także drugi gitarzysta Romek Kiziniewicz, wcześniej grywający w słupskich kapelach hardcore.

 

WERWOLF ’77 (Warszawa)

www.myspace.com/werwolf1977  

Ex-Beton Boys, Darek i Baronowie Porno, Kwiaty w Butonierce, Stefek Burczymucha, Syn Wieśki i Jego Banda, Adolf &The Zighajlers. Po licznych perturbacjach i okresie ciszy w glorii i chwale na scenę wracają autorzy takich szlagierów jak „Twoje długie włosy”, „Deska z gwoździem” czy „Człowiek trzeźwy nudny jest”. W oczekiwaniu na nowy materiał będzie można zobaczyć, w jakiej formie są ci maniacy winyli i punkowej klasyki.

 

THE DAMROCKERS (Kaszuby)

www.myspace.com/damrockersthe

Damrockers to (prawdopodobnie) dziś najlepszy aktywny zespół punkowy w Trójmieście, na Kaszubach i w okolicy. Kilkadziesiąt świetnie przyjętych koncertów (granych coraz częściej poza Pomorzem), udany płytowy debiut i masa nowych kawałków zapowiadających nowy materiał to powody, dla których warto przyjść do Ucha punktualnie i zobaczyć Damrockers.

 

Bilety w sprzedaży w:

Klub Ucho

Cafe Cyganeria

TicketOnline