Aga Zaryan @Tarasy PICK&ROLL, Sopot |

Wybitne zdolności Agnieszki przejawiały się już od najmłodszych lat – ukończyła z wyróżnieniem Szkołę Muzyczną II stopnia im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Policealne Studium Jazzu w klasie Ewy Bem. W wieku zaledwie dwudziestu jeden lat występowała z orkiestrą na Warszawskiej Jesieni, a już rok później została laureatką Międzynarodowego Konkursu Wokalistów Jazzowych w Zamościu.

Nadzwyczajny talent warszawianki dostrzeżono również zagranicą: zdobyła brytyjskie stypendium Stanford Jazz Workshop oraz amerykańskie Jazz Camp West. W Stanach Zjednoczonych miała także okazję zaprezentować się bardzo szerokiej publiczności dzięki programowi jazzowemu, w którym wystąpiła razem z wybitnym pianistą Michałem Tokajem.

W 2002 roku ukazał się pierwszy materialny dowód talentu wokalistki – album „My Lullaby” (jedyny wydany pod prawdziwym nazwiskiem). W sesji nagraniowej, poza zaprzyjaźnionym Tokajem, udział wzięli Tomasz Szukalski, Darek Oleszkiewicz oraz Łukasz Żyta. Płyta okazała się wielkim sukcesem w Polsce (nominacja do nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej – Fryderyk), a także w Japonii, gdzie do dziś jest w oficjalnej dystrybucji. Popularność krążka otworzyła artystce drogę do koncertów niemal na całym globie.

Agnieszka nie spoczęła jednak na laurach i wciąż kontynuowała drogę… edukacyjną! W 2004 roku została licencjatem Akademii Muzycznej w Łodzi na Wydziale Muzykoterapii. Dzięki temu mogła spełnić kolejne marzenie – pomagać dzieciom i młodzieży przy problemach z koncentracją czy nauką.

2006 rok to kolejna prestiżowa nagroda na półce artystki znanej już jako Aga Zaryan – zwycięstwo w międzynarodowych zmaganiach jazzowych Jazz Struggle. Jak twierdzi wokalistka „Zaryan” to pamiątka po dawnej miłości… Przyjęcie pseudonimu artystycznego zbiegło się w czasie z premierą drugiego albumu „Picking up the pieces”. Materiał zarejestrowano w Los Angeles, a współtworzył go iście międzynarodowy skład: kontrabasista Darek Oleszkiewicz, perkusista Darryl Munyungo Jackson, gitarzysta Larry Koonse oraz trębacz Nolan Shaheed. O doskonałym przyjęciu tego swoistego debiutu świadczy sama jego sprzedaż – 22 tysiące egzemplarzy oraz podwójna platyna! W dobie internetu jest to wynik niemal nieosiągalny dla rodzimych gwiazd popu, jazzowa wokalistka z Warszawy zdoła jednak poprawić swój rekord dwa lata później…

W maju 2007 roku ukazała się reedycja „My Lullaby” podpisana pseudonimem Aga Zaryan. Materiał nie stracił nic na swojej świeżości i osiągnął status Złotej Płyty. Kolejne złoto zdobył koncertowy album „Umarło piękno”. Jest to zapis wyjątkowego wydarzenia, które miało miejsce w Muzeum Powstania Warszawskiego, a jego transmisję mogli zobaczyć na żywo widzowie Telewizji Polskiej. Aga sprostała trudnemu zadaniu odśpiewania pieśni z okresu powstania wraz ze swym triem, 14-osobową sekcją smyków, harfą i obojem. Koncert powtórzono także w Berlinie, gdzie został przyjęty z niemniejszym entuzjazmem.

Przez kolejny rok Zaryan zdobywała bądź była nominowana do wielkiej ilości nagród. Jedną z najważniejszych z tego okresu jest Fryderyk w kategorii Album Roku („Umarło piękno”). Nie przerwała także działalności koncertowej, a jeden z jej wyjątkowym występów (w Palladium w Warszawie) stał się materiałem na kolejne wydawnictwo, tym razem zarówno CD jak i DVD. Popularność tego materiału okazała się porażająca, czego najlepszym dowodem jet uhonorowanie go aż potrójną platyną!

We wrześniu 2009 roku Aga Zaryan ponownie weszła do studia. Wraz z zespołem w składzie Michał Tokaj, David Doruzka, Michał Barański i Łukasz Żyta przygotowuje następcę „Picking up the pieces”, ostatniego studyjnego albumu. Krążek zapowiadany jest na wiosnę 2009.

Po koncercie Jam Session w klubie Pick&Roll.

 

Miejsca sprzedaży biletów:

TicketOnline

Winarium (Sopot, ul. Zamkowa Góra 3-5)

Biuro Obsługi Klienta Aquapark Sopot

Kawiarnia Cyganeria (Gdynia, ul. 3 maja 27/31)

F.Minga (Gdynia, Bulwar Nadmorski)