Sepultura, Rosetta, Blindead |

Rosetta

Art-metalowy zespół z USA (Philadelphia), który eksperymentuje z takimi gatunkami muzycznymi jak: sludge, post-metal, space-rock czy ambient. Jego brzmienie często przyrównuje się do twórczości Neurosis, Isis czy Cult of Luna, choć znawcy muzyki dostrzegą tu znaczne różnice. Umiejętne budowanie napięcia, wybuchające, potężne ściany dźwięku, niespodziewane zmiany tempa i niezwykła, epicka atmosfera utworów to atrybuty zespołu. W połączeniu z jednym z najlepszych, najbardziej przeszywających, krzyczących wokali w tym gatunku muzycznym, otrzymujemy całość, która przyprawia o dreszcze. Do tej pory Rosetta wydała dwa pełne albumy i w krótkim czasie zyskała znaczącą popularność. Koncert w Firleju rozpocznie pierwszą, długo oczekiwaną trasę zespołu po Europie.

To jeden z tych zespołów, którym trudno się nie zachwycić. Mimo młodego wieku i stażu muzycznego, zdołał już wysoko postawić poprzeczkę. Jego debiutancki album „The Galilean Satellites” (2005, Translation Loss) posiada dojrzałość, jakiej mogą pozazdrościć zespoły z kilkunastoma pozycjami w dyskografii. „The Galilean Satellites” jest koncept albumem, zaproszeniem w podróż po kosmicznych przestworzach, której końcem ma być Europa, utożsamiana z ojczyzną, domem, miejscem odpoczynku duszy. Składa się z dwóch płyt, z których jedna jest minimalistyczno-dronowo-ambientowym dodatkiem, ale po synchronizowaniu z drugą (obie posiadają tę samą ilość utworów o adekwatnej długości) otrzymujemy nową, wzbogaconą jakość. Album w zawrotnym tempie zachwycił fanów gatunku i krytyków na całym świecie.

Drugi pełnometrażowy krążek – „Wake/Lift” (Translation Loss), został wydany w 2007 roku i podobnie, jak swój poprzednik, poraził wzniosłością, atmosferycznością i jeszcze większą dojrzałością kompozycji. Melodyjne, wielowarstwowe, muzyczne pejzaże, niespodziewanie wybuchają tu falą potężnych dźwięków i równie mocnym wokalem Mike’a Armine.

Członkowie Rosetty poznali się w szkole średniej, grając w różnych lokalnych kapelach. W sierpniu 2003 roku zagrali wspólny koncert, poprzedzony tylko trzema próbami, więc improwizowali przez cały występ. Wkrótce po tym napisali parę swoich utworów i występowali na kilku koncertach, po czym nagrali swoje pierwsze czteroutworowe demo, które spotkało się z zainteresowaniem wytwórni Translation Loss. Ich debiutancki album „The Galilean Satellites” zawiera dwie osobne płyty, które można ze sobą synchronizować. Drugie wydanie zespołu to split z zespołem Balboa “Project Mercury” (kwiecień, 2007). Po trasie po całych Stanach Zjednoczonych, zespół wydał swój drugi pełnometrażowy krążek – „Wake/Lift” (październik 2007, Translation Loss). Wydanie albumu Rosetta połączyła z trasą po USA, a w czerwcu 2008 również po Australii.

 

Blindead

Bez wątpienia najlepszy doom metalowy zespół z Polski i jeden z najbardziej rokujących, jeżeli chodzi o polskie mocne brzmienia. Często przyrównywany jest do Szwedów z Cult of Luna, którym jeżeli nie dorównuje, to wręcz przewyższa w twórczości. Zespół powstał w 1999 roku w Gdyni, założony przez Michała „Zima” Zimorskiego oraz Mateusza „Havoc” Śmierzchalskiego (ex-Behemoth). Grał wspólne trasy z Antigamą i Nyią oraz supportował już takie gwiazdy jak: Neurosis, A Storm of Light, Cult of Luna czy niemiecki The Ocean.

Drugi pełnometrażowy album – „Autoscopia / Murder In Phazes” (2008), wstrząsnął światkiem post-metalowych brzmień. Prezentowany jest na nim niesamowicie dojrzały materiał, a sam zespół został okrzyknięty absolutnym fenomenem polskiej sceny ciężkiego grania. W jego twórczości odnajdziemy zarówno ciche, ambientowe pejzaże, jak i ciężkie, wzburzone fale gitarowego hałasu.

 

BILETY: 85 zł (przedsprzedaż) / 95 zł (w dniu koncertu)
Dostępne w: Klub Ucho, Cafe Cyganeria, sieć TicketOnline.