Teren Prywatny: CUKUNFT, MANANASOKO, MARLA CINGER |

Niech tabliczka z napisem „Teren Prywatny” czy „Nieupoważnionym wstęp wzbroniony” nie zwiedzie nikogo. Forest City to miejsce przyjazne dla wszystkich – miastowych, mieszkańców aglomeracji, ale także niemiastowych, leśnych ludków i rusałek. Pośród drzew i krzewów Parku Kolibki rozbrzmiewać będzie nowoczesna muzyka żydowska w wykonaniu zespołu Raphaela Rogińskiego – Cukunft, a także bardzo interesująca muzyka jednoosobowej formacji Manasoko, która łączy w sobie skrzypce (jakże często kojarzone z folklorem) z nowoczesnym oprogramowaniem komputerowym. Wystąpi również młoda grupa Marla Cinger, której teksty niejednokrotnie nawiązują do ucieczki z miasta. Na koncert organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy nie boją się komarów ani siedzenia na trawie, a przede wszystkim tych, którzy czerpią przyjemność z obcowania z naturą.

 

Cukunft

Zespół powołał do życia gitarzysta Raphael Rogiński. Jego założeniem jest kontynuowanie tradycji miejskiej muzyki żydowskiej Europy Wschodniej w sposób, który nie odgradza się od współczesności. Materiał, nad którym pracuje formacja, powstaje spontanicznie, jak i jest poparty badaniami muzykologicznymi oraz socjologicznymi. W pierwotnym składzie (R. Roginski, Paweł Szamburski – klarnet, Tomasz Duda – saksofon barytonowy) zespół opracował utwory kompozytora i poety żydowskiego Mordechaja Gebirtiga (1877-1942), żyjącego i tworzącego w międzywojniu w mieście Kraków. Z materiałem tym grupa wydała w 2005 roku swą pierwszą płytę – „Lider fun Mordechaj Gebirtig”. Po zmianach w składzie (Tomasza Dudę zastąpił Kuba Kossak na fagocie, dołączył Piotr Kaliński na instrumentach perkusyjnych) grupa wykonuje utwory polskich kompozytorów i poetów żydowskich (Icyk Manger, Mosche Shneur i innych). Oszczędne opracowanie i wykonanie utworów daje możliwości wsłuchania się w całe spektrum dźwięków charakterystyczne dla współczesnej muzyki żydowskiej.

 

Mananasoko

Solowy projekt Macieja Wojnickiego (skrzypce, głos, elektronika), wcześniej współpracującego jako gitarzysta między innymi z wykonującą współczesną muzykę improwizowaną formacją Lud Hauza. Muzyk obecnie wraca do formuły bardzo osobistego i prostego grania piosenek. Dzięki pomocy własnego oprogramowania, nakładania na siebie wielu partii skrzypiec, zapętlania wokalu i syntezatora, na żywo brzmienie Mananasoko momentami dorównuje małej orkiestrze. Jednocześnie żaden z dźwięków płynących ze sceny nie jest wcześniej nagrany ani zaprogramowany, dzięki czemu muzyka, choć utrzymywana w ramach prostej piosenki, posiada spory zapas przestrzeni otwarty na improwizację.

 

Marla Cinger

Marla Cinger powstała w 2008 roku z inicjatywy Joanny Kucharskiej. Na scenie zespół zadebiutował w marcu tego roku, od tego czasu dał kilka udanych koncertów, m.in. zdobywając pierwsze miejsce w półfinale konkursu Uchodrom. Obecnie, po zmianach w składzie i zastąpieniu elektroniki żywą sekcją rytmiczną, w zespole grają: Joanna Kucharska (bas, wokal), Adam Olesiejuk (gitara, wokal), Michał Miegoń (gitara) i Krzysztof Wroński (perkusja, instrumenty perkusyjne). Kapela porusza się w klimatach muzyki akustycznej, freak folku, bluesa i popu.

Forest City Playground Forest City

Miasto drzew i zarazem las budynków, enklawa zieleni w samym środku ogromnych aglomeracji oraz metropolie otoczone przez dziką przyrodę. Z pozoru wrogie sobie środowiska, w rzeczywistości równie inspirujące wielu wspaniałych artystów. Miasto symbolizuje elektroniczną muzykę spod znaku electroclash czy electropop, na czele z takimi artystami jak: Ladytron, Vive la Fête, Robots in Disguise, Chicks on Speed czy Peaches. Las odwołuje się do inspiracji folkowych, psychodelicznej muzyki z lat 60., New Weird America; reprezentują go tacy muzycy jak: Devendra Banhart, Akron/Family, Fleet Foxes, Kimya Dawson i Animal Collective.