Pomerania Shall Burn |

Abusiveness

Była chłodna jesień 1991 roku, gdy po raz pierwszy powstał z otchłani… Jednak naprawdę jego głos zabrzmiał dopiero w ostatnich dniach roku 1993. Wówczas z Mścisławem (wokal, gitara elektryczna, gitara basowa), twórcą zespołu, połączył swe siły Wizun (perkusja). Odtąd kroczyli wspólnym szlakiem, tworząc trzon Abusiveness, wokół którego przewinęło się mnóstwo innych muzyków.

Pierwszym nagraniem, które podsumowało dotychczasowy etap rozwoju zespołu było Reh-Demo ‘94 „Parentalia”, szerzej nie rozprowadzane. W tymże roku ma miejsce pierwszy występ zespołu na żywo (III ’94). Drugie nagranie to Demo z 1996 roku – „Visibilium – Invisibilium”, na którym zarysowuje się koncepcja dla dalszego rozwoju. Do września 1997 roku doskonalony jest nowy materiał, by powstała druga taśma demo pt. „Dwie Twarze Mroku”. Zyskuje ona wiele pochlebnych głosów i pozytywnych recenzji. Rozprowadzają ją m.in. Skaven Prod. i Nawia Prod.

Mimo ciągłej niestabilności składu zespołu i rozmaitych problemów zewnętrznych przygotowane są kroki do następnych nagrań. Cały czas grupa aktywnie udziela się koncertowo, występując u boku m.in. Blasphemy Rites, Cicatrix, Convent, Damnable, Deflorace, Emptiness Cry, Hypnos, Heresy, Melancholy Cry, Parricide, Requiem, Titan Mountain, Yattering, Seminarium, Succubus i Sophistes.

 

Massemord

Powstał 2000 roku w Katowicach z inicjatywy Nihila i Namtara, do zespołu dołączają Sars i Voldtekt, później Darkside, który zostaje zastąpiony przez Priest. Wszyscy członkowie zespołu udzielają się też w pobocznym projekcie Nihila – Furia.

 

Kriegseisen

Trójmiejska kapela black metalowa powstała w 2004 roku z inicjatywy wokalisty (Nilg), basisty (Ast), gitarzysty (Orlock) oraz perkusisty (Azghal). Praktycznie wszyscy muzycy Kriegseisen udzielali się wcześniej w trójmiejskich kapelach black metalowych, chociażby takich jak Northrone. Niecały rok później do kapeli dołączył kolejny gitarzysta – Golik. Od tego momentu rozwój grupy znacznie przyspieszył. Rok 2006 należał do pracowitych – zespół zagrał serie koncertów (w Trójmieście i Białymstoku), na których zaprezentował się na żywo w nowym, ale scementowanym już składzie. Na początku maja tegoż roku Kriegseisen zarejestrował wreszcie swój debiutancki materiał demo zatytułowany „Against Lies and Betrayal”. Obecnie, na przełomie 2008/2009, zespół promuje swój nowy materiał i szykuje się do grania serii koncertów na terenie Trójmiasta.