Closterkeller – Abracadabra Aurum Tour 2009 |

Closterkeller to czołowy przedstawiciel nurtu tzw. „klimatycznego” rocka na polskiej scenie. Rozpoczynał w 1988 roku, grając ciężką muzykę spod znaku brytyjskiej nowej fali. Początkowo bez sukcesów, rozwijał się jednak bardzo szybko i kolejny, 1989 rok, należał już do niego. Wygrał wszystkie największe konkursy w kraju. Liderką zespołu jest Anja Orthodox – jedna z czołowych, polskich wokalistek rockowych, obdarzona charakterystycznym głosem, charyzmą i manierą wokalną, która uczyniła z niej wzorzec do naśladowania dla wielu młodych wokalistek rockowych. Teksty Anji – mroczna i pełna metafor poezja, stanowią także bardzo ważny atut Closterkellera.

Muzyka grupy, tak jak kolorowe tytuły płyt, ukazuje różne odcienie i barwy. Mimo tej różnorodności Closterkeller posiada swój własny, łatwo rozpoznawalny, charakterystyczny styl i jest zespołem wyróżniającym się od innych w pierwszej lidze polskiego rocka. Od wielu lat niezmiennie plasuje się w czołówce najpopularniejszych zespołów rockowych pomimo, że gra muzykę nieco trudniejszą i bardziej ambitną, a jego najmocniejszą stroną są specyficzne ciężkie i mistyczne utwory. Udało mu się wylansować kilka dużych przebojów, takich jak „W moim kraju”, „Agnieszka”, „Scarlett”, „Na krawędzi”, „Czas komety” czy „Władza”.

Zespół ma na koncie występy (w latach 2002-2003) na zagranicznych festiwalach gotyckich – Dark Nation Day w Wiedniu, Gothic Night w Budapeszcie oraz najsłynniejszym – Wave Gotyk Treffen w Lipsku. Wszędzie był doskonale przyjmowany. Closterkeller występował wielokrotnie, z powodzeniem na największych scenach koncertowych kraju. Na rok 2008 przypadło dwudziestolecie działalności zespołu. Najważniejszymi wydarzeniami koncertowymi były występ na Castle Party i Przystanku Woodstock oraz doroczna trasa Abracadabra Gothic Tour, która tym razem miała charakter jubileuszowy. Trasa stanowiła doskonałe podsumowanie dotychczasowej kariery zespołu i okazała się kolejnym dużym sukcesem w ich dziejach. W marcu 2009 roku ukazało się wydawnictwo Act IV – Przystanek Woodstock 2008 (DVD Live).

W czerwcu br. zespół wszedł do studia Izabelin, aby zarejestrować materiał na nowy krążek. Realizacją nagrań zajmował się Piotr Zygo. Premiera płyty o tradycyjnie kolorowym tytule „Aurum” (łac. złoto) przewidziana jest na 25 września 2009 roku. Ukaże się ona nakładem firmy Universal Music Polska i będzie promowana podczas jesiennej trasy koncertowej Abracadabra Gothic Tour.

 

The Chilloud

Formacja wywodząca się z okolic Makowa Podhalańskiego, poruszająca się w stylistyce rockowej. Powstanie zespołu datuje się na czerwiec 2007. Największą inspiracją podczas tworzenia muzyki jest fakt, iż każdy muzyk wnosi swoja cząstkę do grupy – inspiracje te zmieniają się z biegiem czasu, dlatego to nowe utwory staja się ciekawsze. Na swoim koncie zespół ma kilka sukcesów konkursowo-festiwalowych, ale ważniejsze niż ich zdobywanie jest tworzenie nowych, jeszcze ciekawszych utworów.