Absyntia, Mjut, Endriu |

Absyntia

Nowy, bardzo ciekawy zespół na trójmiejskiej scenie alternatywnej. Grupa powstała w Gdańsku na przełomie 2007/2008. W tym czasie udało się członkom zespołu opracować ponad godzinny materiał koncertowy oraz od marca 2009 roku zagrać kilka setów (między innymi na Famie 2009 oraz na Gdańskich Spotkaniach Muzycznych u boku Renaty Przemyk). Muzyka Absyntii nie jest łatwa do zaszufladkowania. Najściślej rzecz ujmując jest to połączenie postrockowych brzmień gitarowych, psychodelii, folku, zimnej fali oraz akustycznej przestrzeni. W lutym 2009 zespół wydał bardzo dobrze przyjętą przez dziennikarzy muzycznych w całym kraju, płytę promo „Nocne historie”, co w konsekwencji zaowocowało tym, iż od kilku miesięcy można regularnie usłyszeć jego muzykę w rozgłośniach radiowych takich jak Trójka, Radio Euro i Radio Gdańsk. Nowym nabytkiem grupy i jednocześnie jednym z jej największych atutów jest sekcja smyczkowa (wiolonczela, skrzypce), co w zestawieniu z przestrzennymi gitarami, melodyjnym wokalem oraz dynamiczną sekcją rytmiczną jest nietypowym, a zarazem bardzo interesującym połączeniem. Na koncercie w Uchu zespół zaprezentuje utwory z płyty „Nocne historie” oraz kilka zupełnie nowych kompozycji, które ukażą się na nowym krążku.

 

Endriu

Komponuje, nagrywa swoją solową instrumentalną muzykę, grając na wszystkich instrumentach (instrument wiodący – gitara). Wykonuje takżesolowe koncerty (live acty) – na gitarę plus elektronikę. Muzyka Endriu to na pierwszym planie dźwiękowym gitara elektryczna przetworzona przez rożne efekty elektroniczne (pogłosy, modulacje itp), drugi plan stanowi elektronika (moduły brzmieniowe, syntezatory, automat perkusyjny). Klimaty – chillout, ambient, czasem lekko tanecznie. A wszystko zaczęło się w piaskownicy, kiedy Endriu miał 4 lata sąsiadka pożyczyła mu zepsutą zabawkę – keyboard na baterie, w którym działały tylko 4 klawisze, ale to wystarczyło, by nasz artysta zapomniał się w dźwiękach i zaczął tworzywo w tejże piaskownicy swoje kompozycje. I tak już mu zostało do dziś. Tworząc swoja muzykę na pierwszym miejscu stawia klimat, który ma oddać rożne emocje, być emocjonalnym mostem pomiędzy twórca a słuchaczem. Najbardziej pociąga ciekawy, oryginalny dobór barw, czasem również prosta melodia, jednak oddająca jakaś glebie.

 

Mjut

Zespół powstał jesienią 2004 roku w Działdowie, na Mazurach – miasteczku zbyt małym, by interesując się muzyką nie trafić na siebie. Na niewyobrażalnie archaicznym sprzęcie (radia zamiast wzmacniaczy i taboret w roli statywu pod werbel), w maleńkiej piwnicy pod kamienicą przy ul. Górnej zaczęły się próby. Pierwsze dwa lata istnienia, to raczej beztroski okres niezliczonej ilości prób oraz wielu koncertów w Działdowie i okolicach. To również czas dużej aktywności zespołu na festiwalach i przeglądach dla młodych zespołów zakończony zwycięstwem na Konfrontacjach 2006 w Kętrzynie. Jesienią 2006 roku, by móc dalej istnieć, mjut przeniósł się do Gdańska – tam na studia dostali się gitarzysta i basista. Cztery miesiące później nadszedł debiut fonograficzny. Piosenka „Do końca wszystkiego” znalazła się wśród innych piosenek-debiutantek na znanej składance autorstwa Piotra Kaczkowskiego „minimax.pl 4”. Ponadto zespół zapisał na swoim koncie zwycięstwa w Łowickim Maratonie Rockowym, nagrodę specjalną na Rockowaniach w Mławie oraz wyróżnienie na Rock in Mińsk w Mińsku Mazowieckim. Koniec 2007 roku przyniósł grupie największy z dotychczasowych sukcesów. W grudniu mjut wygrał prestiżowy festiwal Młode Wilki – Rebelia odbywający się w warszawskim klubie Stodoła. Nagrodą jest pomoc przy wydaniu debiutanckiego albumu i jego promocja. Dotychczas poprzedzali występy takich gwiazd jak Hey, Myslovitz oraz Kazik & Buldog. W chwili obecnej zespół pracuje nad materiałem na swoja debiutancką płytę.

Skład:
Marcin Świątek – gitara
Mateusz Lewandowski – bas
Patryk Kienast – gitara
Dawid Jaroszewski – perkusja