Alec Empire |

Alec Empire jako nastolatek grał w zespołach punkowych, a w 1992 założył wraz z Carlem Crackiem formację Atari Teenage Riot. Jest także właścicielem londyńskiej wytwórni Digital Harcore Recordings, w której ukazywały się produkcje ATR. Nazwa wytwórni stała się określeniem całego gatunku muzycznego, będącego mieszanką punku, techno, elektroniki, jungle i breakbeatu. Od 2000 roku Alec Empire poświęcił się projektom solowym, występując pod pseudonimami Jaguar oraz Nintendo Teenage Robots. Jego ostatnie płyty to elektronika najwyższej klasy. Po przyjętej entuzjastycznie, wydanej w 2008 roku, płycie „The Golden Foretaste of Heave”, czołowy antybohater berlińskiej sceny muzycznej wypuszcza teraz 7-trackowy mini album „Shivers”. Daje on przedsmak materiału, który znajdzie się na niecierpliwie oczekiwanej, planowanej na koniec tego roku, nowej płycie.

„Shivers” to także najnowszy produkt założonej przez Aleca Empire i Nic Endo firmy producenckiej The Hellish Vortex. THV mieści się w centrum Berlina, w przerobionym na studio magazynie, którego wystrój nawiązuje do „Odysei Kosmicznej” Stanleya Kubricka. W ubiegłym roku Alec Empire ogłosił zmianę kierunku – odejście od swojego „firmowego” brzmienia digital hardcore w stronę czegoś, co nazwał „brzmieniem nowego Berlina”. Ta dźwiękowa rewolucja poskutkowała ciągiem ciekawych projektów, takich jak współpraca z grupą Raveonettes, których singiel został zremiksowany przez Nic i Aleca, czy pracą nad singlem Patricka Wolfa „Vultures”. Natomiast ulubieniec blogosfery i NME, Big Pink wziął udział w nagraniu kilku utworów z nowej płyty Aleca.

Ostatnie miesiące były okresem najbardziej wzmożonej i różnorodnej działalności artysty. Tych, którzy pamiętają go głównie jako „terrorystę industrialnego hałasu”, z czasów kiedy wystąpił na okładce magazynu „Kerrang!”, czeka duża niespodzianka. Nie dający się zaszufladkować, muzyk pracuje z całą rzeszą różnorodnych artystów, takich jak Thurston Moore, Jon Spencer, Dan The Automator czy „zły chłopiec” Definitive Jux – Jaime Meline aka El-P.

Świetnym przykładem „brzmienia nowego Berlina” jest utwór „Baby Skulls”. To muzyka elektroniczna, jakiej jeszcze nie słyszeliście. Berlin to miasto najbardziej hedonistycznych nocnych klubów w Europie, miasto, w którym nie mam miejsca na kompromisy, jeśli chodzi o szukanie nowych podniet. Jedynym sposobem na przetrwanie i rozwój jest ciągłe wymyślanie się na nowo. Tylko w ten sposób można pozostać na topie.

23 czerwca 2009 Alec Empire supportował w Poznaniu grupę Nine Inch Nails na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

 

BILETY: 55 zł (przedsprzedaż) / 70 zł (w dniu koncertu)

Dostępne w: TicketOnline