Odbudowa Jadłodajni Filozoficznej |

MANANASOKO

Solowy projekt Macieja Wojnickiego (skrzypce, głos, elektronika), wcześniej współpracującego jako gitarzysta między innymi z wykonującą współczesną muzykę improwizowaną formacją Lud Hauza, obecnie wracającego do formuły bardzo osobistego i prostego grania piosenek. Mananasoko to jednoosobowy zespół, daleki jednak od formuły kameralnego, solowego występu. Dzięki pomocy własnego oprogramowania, nakładania na siebie wielu partii skrzypiec, zapętlania wokalu i syntezatora, na żywo brzmienie Mananasoko momentami dorównuje małej orkiestrze. Jednocześnie żaden z dźwięków płynących ze sceny nie jest wcześniej nagrany ani zaprogramowany, dzięki czemu muzyka, choć utrzymywana w ramach prostej piosenki, posiada spory zapas przestrzeni otwarty na improwizację.

www.myspace.com/mananasoko

 

KIEV OFFICE

Trio założone w 2007 roku przez wokalistę Michała Miegonia. Zespół uzupełniają basistka Joanna Kucharska oraz perkusista Krzysiek Wroński. Krytycy opisują dźwięki zespołu jako alternatywny rock z elementami post-rocka/post-punka i chwilami nawet popu. Muzycy, trzymając rękę na pulsie i obserwując europejską scenę niezależną łączą najnowsze trendy w muzyce gitarowej z tradycją polskiego rocka alternatywnego (Lech Janerka, wczesne Voo Voo, Republika), dzięki czemu od początku działalności zdobyli sporo fanów i uznanie krytyków. W swej historii, oprócz dużej aktywności koncertowej, grupa zdobyła szereg wyróżnień (m.in. III miejsce na festiwalu Pamięci Grzegorza Ciechowskiego ‚In Memoriam’, wyróżnienia na Festiwalach Uchodrom czy Festiwalu Piosenki Anglojęzycznej w Gdyni). Pierwszy oficjalny singiel Kievów pt. „Laurel” miał swą medialną premierę w audycji radiowej Trójki „Offensywa”. Należy dodać, iż piosenki Kiev Office goszczą często na krajowych antenach radiowych, oprócz Trójki m.in. Roxy fm, Radio index, Radio Fabryka, Radio Sar, Radio Kaszebe, Radio Gdańsk, Radio Panteon. W 2009 roku zespół wydał w czołowym trójmiejskim labelu Nasiono Records debiutancki krążek pt. „Jest Taka Opcja” (promowany wielką ogólnopolską trasą koncertową). Grupa ma na swoim konicie współpracę m.in. z Jerzym Mazzollem (Słuchowisko Yass-no – prawdziwa historia yassu), z Wojtkiem Bubakiem (Jacek Lachowicz, Sensorry), Andrzejem Przybielskim (Czesław Niemen) czy z Igorem Boxxem (Skalpel).

www.myspace.com/kievoffice

 

THE SPOUDS

Polski zespół poruszający się w stylistyce szeroko rozumianego post punka i noise rocka. Zespół tworzą: Kuba (wokal),Mateusz (gitara, wokal), Paweł (gitara), Grześ (bas) i Tomasz (perkusja). W 2009 roku, nakładem Saturator Label, ukazała się debiutancka EPka grupy zatytułowana „Serenity Is Only A brainwave”.

www.myspace.com/thespouds

 

GENTLEMAN!

Zespół gra od maja 2007 roku. Już w miesiąc po skompletowaniu w/w składu zagrał swój pierwszy koncert. Wkrótce potem został zaproszony do udziału w festiwalu Heineken Open’er. Wystąpił tam na scenie dla młodych talentów, zaś festiwalowa gazetka opisując Gentleman! wspomniała, iż zespół „energetycznym graniem nawiązuje do Bloc Party”. Tuż po Heineken Open’er grupa weszła do studia i nagrała swoją pierwszą epkę pt. „Anka Skakanka”, która została ciepło przyjęta przez trójmiejską publiczność. Również trójmiejska prasa pozytywnie ją oceniła wskazując, że jest to „zaskakująco dobry i mocny debiut, dojrzały, pomysłowy i niezwykle przebojowy” („Gazeta Wyborcza”, 9 listopada 2007 r. „Gentlemani dobrze grają”). Po występie na Heineken Open’er Gentleman! zagrał kolejnych 40 koncertów w całej Polsce, w klubach i na imprezach plenerowych. Jeden z występów miał miejsce na Viertel Fest w niemieckiej Bremie (wraz z Kapelą Ze Wsi Warszawa, Kobietami oraz The Car Is On Fire). Członkowie zespołu nie wstydzą się fascynacji muzyką gitarową. Jako inspiracje wskazują cały zestaw gitarowych guru, począwszy od The Pixies, The Afghan Whigs (nazwa zespołu wiąże się m.in. z rewelacyjną płytą pt. „Gentlemen”), The The, Editors, The Clash, Radiohead, Ścianka, Smashing Pumpkins i Interpol. W październiku br. Gentleman! zarejestrował materiał na swoją drugą epkę. Na płycie tym razem znalazły się cztery utwory.

 

Skład:
Michał Toś – wokal
Piotr Malach – gitara/wokal
Łukasz (Prokop) Tylenda – gitara
Jacek (Jason) Tracz – perkusja
Adam (Janos) Osik – bas

www.myspace.com/gentlemanpl

 

THE COIN

Grupa powstała pod koniec 2008 roku z inicjatywy Michała (wokal, gitara) i Konrada (perkusja), którzy pogrywali sobie w garażu. Ponieważ zajawka z każdym dniem rosła, postanowili założyć zespół. Do kapeli dołączyli kolejno Kuba (gitara rytmiczna) i Rafał (gitara basowa). Pod koniec wakacji 2009 u Kuby w piwnicy zaczęły się próby i w ten sposób powstało The Coin. Do tej pory stworzyli już całkiem sporo ciekawych, melodyjnych utworów. Grają muzykę z pogranicza indie rocka, alternative rocka i brit popu. Wzorują się na klasycznych zespołach, takich jak: The Beatles, Oasis czy Pink Floyd, lecz za razem zwracają dużą uwagę na Placebo, Gossip itd.

www.myspace.com/thecoinband

 

FOLDER

„Trans, melancholia i piękne melodie. Przede wszystkim piękne melodie śpiewane niezwykłym – beznamiętnym, ale poruszającym, głosem Asi Kuźmy. Zachwycili zespół Hey, który zaprosił ich na gościnne występy w charakterze supportu. Swe piosenki opierają na motorycznej, pędzącej do przodu sekcji rytmicznej, smolistym basie i na rozlanych po głośnikach partiach gitar. Nawiązują jednocześnie do zimnej fali lat 80. i do stylistyki shoegaze. Asia na koncertach zasiada też od czasu do czasu za klawiaturą elektrycznego piana i niczym PJ Harvey zaczyna snuć intymne opowieści przy delikatnym akompaniamencie gitary akustycznej. Muzycy Folderu konstruują znakomite kompozycje – jest w nich wszystko, co powinno być w takiej muzyce: wpadające w ucho melodie i niezwykły głos wokalistki – jednocześnie łagodny i mocny, miękki i poruszający. Płyta „Red Lof” zawiera tylko osiem utworów, około pół godziny muzyki. Wystarczająco, żeby udowodnić, że to jeden z najważniejszych debiutów ostatnich miesięcy na rodzimej scenie alternatywnej. Ten krążek to zestaw bardzo dobrych, na swój sposób przebojowych, kompozycji, w których płynnie łączą się elementy indie rocka i stylowo odtworzonej nowej fali sprzed ponad dwóch dekad” (Przemysław Gulda – „Gazeta Wyborcza”, 2009). Wydawnictwa zespołu to epka „Inside” wydana w 2008 roku oraz pełnowymiarowy album pt. „Red Lof” (2009).