Hotel Kosmos, Marla Cinger |

Hotel Kosmos

Hotel Kosmos powołali do życia w 2003 roku Thomas Wegner i Rara, wówczas studenci toruńskiej polonistyki. Zespół zadebiutował na żywo w kultowym grudziądzkim klubie punkowym „U Genia”. Około 2004 roku skład uzupełnili: Blaise Lipiński na syntezatorze (początkowo jednak na urokliwym keyboardzie Yamahy) i Nicolai Kubik, który zastąpił pierwszego bębniarza Hotelu – Martina Lutora Lutomierskiego, obecnie doktora polonistyki. Tym samym zakończył się postpunkowy okres w ich twórczości, a rozpoczął bardziej eksperymentalny i niejednoznaczny. Na przełomie 2009 i 2010 roku doszło do kolejnych rotacji personalnych. Gitarę basową przejął Piotr Komosiński, zaś Maciek Grzybowski wzbogacił skład o trąbkę. Muzyka zespołu coraz wyraźniej zaczęła zmierzać w kierunku psychodelicznych transów z większym naciskiem na partie syntezatora. Niewątpliwie na jej oniryczną atmosferę duży wpływ mają również odrealnione teksty Rary. Od września b.r. zespół znów zaczął działać jako kwartet. W listopadzie zarejestrował w studiu Vintage Records materiał na druga płytę, której wydanie planowane jest na początek 2011 roku.

Zespół ma na koncie nieoficjalną EP-kę zrealizowaną z Jacaszkiem w Radiu Sfera oraz oficjalną płytę długogrającą „WSZYSTKIE STARE KOBIETY MIASTA”. Materiał został zrealizowany w MÓZGu i wyprodukowany przez Grzegorza Kaźmierczaka. Płyta, wydana w 2008 roku nakładem Kuka Records, doczekała się kilku życzliwych recenzji i jest ciągle dostępna w sieci i poza siecią. Otrzymała status Płyty Roku 2008 w plebiscycie Radia Gra oraz nominację do Nagrody Polskich Melomanów w kategorii Album Roku – Nowa Fala/Synth Pop/Cold Wale. Singiel zatytułowany „Vera Magma” zwyciężył w tym samym plebiscycie na Piosenkę Roku. Niewątpliwą zaletą posiadania oryginalnego krążka jest mesmeryczna okładka autorstwa Karoliny Breguły oraz seria niemniej tajemniczych zdjęć wewnątrz książeczki.

Hotel ma za sobą dziesiątki koncertów w najważniejszych polskich klubach (m.in. supportowali legendarne Variete), na festiwalach (Węgorzewo, Rafineria, Rockowe Ogródki, OFF Festival itd.), na antenie radia PiK oraz w ramach rozmaitych przedsięwzięciach artystycznych (m.in. Noc Poetów w Warszawie). Maciek Woźniak po ich występie na Rockowych Ogródkach pisał: „Wbrew frazie z wiersza Piotra Marka świat wiruje za mgłą białą, przez okna Hotelu Kosmos widać było raczej świat wirujący w czarnej mgle. (…) kawałki grupy z Torunia na powrót wszystko zaciemniały i gmatwały. Tak samo było z muzyką, niby zakorzenioną w zimnej fali (z rytmicznymi i brzmieniowymi echami Joy Division czy nawet z sięgającymi hen, aż do Velvet Underground), ale przełamującą muzyczne schematy, raz brnącą w smutne rokendrole, a raz w neurotyczne gitarowe medytacje”. Z kolei sami muzycy wolą swojej muzyki nie definiować: „Używamy gitar, perkusji, syntezatora, trąbki i głosu, ale nie uważamy, żeby miało to nas do czegokolwiek zobowiązywać”.

Podczas występów na żywo grany jest materiał z debiutanckiej płyty oraz spory pakiet premierowych piosenek.

Skład:
Nicolai Kubik – perkusja
Blaise Lipiński – syntezator, melodica
Piotr Komosiński – bas
Rara – gitara, wokal

Marla Cinger
Zespół poruszajacy się w klimatach muzyki akustycznej, folku, bluesa i rocka, powstały w 2008 roku, w którego skład wchodzą:
Joanna Kucharska (bas, wokal), Arek Bieszke (gitara akustyczna, wokal), Michał Miegoń (gitara elektryczna, elektronika) i Krzysztof Wroński (perkusja). Grupa z początku była solowym i minimalistycznym projektem Joanny, z czasem przerodziła się w pełny kwartet. W lipcu 2009 roku Marla wygrała konkurs dla młodych zespołów ”Uchodrom”, organizowany przez Klub Ucho.
Na początku 2010 roku grupa wydała debiutancki album „Congs”. Muzycy grali m.in. na festiwalu Globaltica oraz u boku takich grup jak Pustki czy Apteka. Marla Cinger występowała również z powodzeniem na koncertach na Litwie podczas „Pomorskiego Jesiennego Bigosu Artystycznego” jesienią 2010 roku. Piosenki zespołu, oprócz anten radiowych, pojawiły się m.in. w cyklicznym programie TVP Polonia – „Gra w Miasta”. Obecnie grupa przygotowuje się do wydania drugiego albumu nakładem wytwórni
Nasiono Records. Wszyscy czterej członkowie zespołu aktywnie tworzą trójmiejską niezależną  scenę muzyczną, oprócz Marli Cinger występują w takich grupach jak Kiev Office, Ląd Morze Ląd, Mazzoll minimal perfection orchestra, Trans-syberia czy Deep
Blue Dive.