DEZERTER, Searching For Calm |

Brama: 19:00, koncert: 20:00

 

DEZERTER (zdjęcie po prawej: Robert Ochnio)

Zespół powstał w maju 1981 roku w Warszawie. Grupa przyjęła prowokacyjną wtedy nazwę SS-20 (były to radzieckie rakiety z głowicami nuklearnymi). Zadebiutowała koncertowo na Mokotowskiej Jesieni Muzycznej. W stanie wojennym SS-20 został zmuszony zmienić nazwę i już jako Dezerter udał się w trasę koncertową z zespołami TZN Xenna i Deuter (słynna Rock Galicja ’82). Pod koniec 1983 roku Dezerter nagrał singla dla Tonpressu „Ku przyszłości” (cztery utwory: „Ku przyszłości”, „Spytaj milicjanta”, „Szara rzeczywistość”, „Wojna głupców”), jednak brak możliwości nagrania pełnej płyty skłonił muzyków do założenia własnego miniwydawnictwa Tank Records. Jego nakładem ukazały się dwie kasety – „Jeszcze żywy człowiek” (koncert z Jarocina ’84) i „Izolacja” (występ Dezertera z Hybryd plus utwory nowofalowych zespołów radzieckich). W 1985 roku odszedł z zespołu Stepa, zastąpiony wkrótce przez Pawła Piotrowskiego. W następnym roku ze śpiewania zrezygnował Skandal (zmarł w 1995). Funkcję wokalisty ponownie przejął Robal. W 1985 roku ukazały się dwie składankowe płyty – „Fala”, na której obok m.in. utworów Siekiery, Kryzysu czy Izraela, znalazły się też kawałki Dezertera („Nie ma zagrożenia” i „Plakat”), a także album „Jak punk to punk”, gdzie pojawiły się piosenki „Nie ma nas” i „Uległość”.

Rok 1987 przyniósł wydanie w USA przez Maximum Rock’n'Roll pierwszej długogrającej płyty Dezertera – „Underground Out Of Poland”. Dzięki operatywności ówczesnego menedżera grupy – Maćka Chmiela – w 1987 roku został nagrany pierwszy (ocenzurowany) LP „Kolaboracja”. Rok 1989 to kolejna płyta „Kolaboracja II”, a 1990 – „Wszyscy przeciwko wszystkim” (wydana w Polsce i we Francji) oraz dwumiesięczna trasa  po Szwajcarii, Niemczech, Francji, Holandii i Japonii. Dwa lata później ukazał się album „Blasfemia”, a w 1993 roku – „Jak powstrzymałem III wojnę światową” – zbiór archiwalnych nagrań Dezertera i piosenki z udziałem Katarzyny Nosowskiej. Po raz kolejny nastąpiła również zmiana basisty – na miejscu Pawła na krótko pojawił się Mariusz „Zyziek” Zych. Latem 1994 roku Dezerter (w składzie Robert Matera i Krzysiek Grabowski) nagrał album „Ile procent duszy?”. Ponadto powstał film o grupie – „Dezerter – nie ma zagrożenia” zrealizowany przez Pawła Konnaka. Kolejna płyta zespołu: „Deuter” (1995) to przypomnienie utworów zespołu Deuter zaśpiewanych przez Pawła „Kelnera” Rozwadowskiego. Na basie zagrał Tony von Kinsky. Kolejne albumy to: „Mam kły mam pazury” (1996), „Ziemia jest płaska” (1997) i „Decydujące starcie” (2001), który został nagrany w dwuosobowym składzie Matera-Grabowski.

Rok 2002 obfitował w ciekawe koncerty. Niewątpliwie najważniejsza była trasa po Belgii, Holandii i Anglii z francuskim zespołem La Fraction. Największym wydarzeniem w jej trakcie był wspólny występ w londyńskiej Astorii dla kilku tysięcy osób. Na większości koncertów w 2002 roku gościnnie występowała Katarzyna Nosowska. Ukazały się również kompaktowe wznowienia archiwalnych płyt zespołu. W czerwcu 2004 roku pojawiła się płyta „Nielegalny zabójca czasu”. Jest to pierwszy album nagrany z nowym basistą – Jackiem Chrzanowskim. W kolejnych latach Dezerter prowadził głównie działalność koncertową. Wśród najważniejszych występów wymienić można: festiwale: Rock For People w Czechach (2006), Jarocin (2007), OFF Festival (2007) i Węgorzewo (2008) oraz koncerty w Edynburgu (2008), w Warszawie – akcja „Ratuj Tybet” (2008) i Berlinie (2009).

W maju 2009 roku zespół zarejestrował piosenkę „Śpiew murów” do słów Tadeusza Gajcego, która ukazała się na płycie „Gajcy” wydanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego, przypominającej wiersze poety w aranżacjach polskich zespołów alternatywnych. W listopadzie grupa wystąpiła w USA (Nowy Jork i Chicago). W Nowym Jorku Dezerter był gościem festiwalu „Walc Rebeliantów: Muzyka Undergroundowa zza Żelaznej Kurtyny”, współorganizowanego przez Instytut Kultury Polskiej. Impreza, wsparta panelem dyskusyjnym z udziałem muzyków, przybliżała Amerykanom życie społeczne i kulturalne w Europie Wschodniej przed rokiem 1989. Późniejsze miesiące to praca nad nowymi piosenkami zwieńczona sesją nagraniową w lipcu i sierpniu 2010 roku. Warto dodać, że w międzyczasie zespół wystąpił na trzech ciekawych imprezach: w Toruniu w ramach festiwalu filmowego Tofifest (piosenki Dezertera pojawiły się w dwóch znakomitych polskich filmach – „Dom zły” i „Wszystko, co kocham”), w Jarocinie ze specjalnym programem „Kłam TV”, a także na Puntala Rock Festival w Finlandii. Nowy album zatytułowany „Prawo do bycia idiotą” ukazał się w październiku 2010 roku – jest promowany piosenkami „Jesteśmy sektą”, „Ratuj swoją duszę”.

Strona internetowa: www.dezerter.com

 

SFC, zdjęcie: Dominika Gardocka

 

SEARCHING FOR CALM (support)

Searching For Calm to skrzyżowanie hałasu i ciszy, eksplozja energii i emocji, niespodziewane połączenie melodii i zgiełku. Muzyka grupy wymyka się łatwym porównaniom do jednego gatunku. Zespół celowo unika ślepego podążania za gotowymi rozwiązaniami, dodając do surowych dźwięków niekonwencjonalne rozwiązania rytmiczne i dużo melodii. Organiczne brzmienie inspirowane jest Stevem Albinim oraz zespołami Fugazi, Sonic Youth, niespokojnym Converge czy Dillinger Escape Plan i The Mars Volta. Pochodzący z Sosnowca zespół stara się łączyć różne nurty, nie dochowując wierności żadnemu z nich. To jeden z niewielu zespołów w Polsce, który w składzie ma dwóch basistów. Jego członkowie wywodzą się ze sceny hardcore, inspirują się fusion jazzem i rockową melodią. 8 listopada 2010 roku odbyła się ogólnoświatowa premiera drugiego albumu grupy, który zatytułowany został „Celestial Greetings”. Wydawcą jest Mystic Productions, wytwórnia zajmująca się, takimi wykonawcami jak Czesław Śpiewa, Behemoth, Dick4Dick czy Gaba Kulka. Album zmiksował Pedro Ferreira (The Darkness, Therapy?).

Myspace: http://www.myspace.com/searchingforcalm

 

Skład:

Piotr Gruenpeter – bas
Bartosz Lichołap – perkuasja
Michał Augustyn – gitara
Michał Maślak – wokal, gitara
Jakub Basek – bas

 

BILETY: 29 / 35 ZŁ

 

Dostępne w: Klub Ucho, Cafe Cyganeria (Gdynia, ul. 3-go Maja 27), Salon Muzyczny PULS (Gdynia, Centrum Gemini) oraz w sieci Eventim: http://www.eventim.pl/