ARTROSIS |

Początkowo zespół, szukając swego brzmienia, opierał się na ciężkich riffach gitarowych, jednakże od początku nie była to muzyka typowo rockowa czy metalowa. Przywiązując dużą uwagę do instrumentów klawiszowych i z charakterystyczną elektroniczną perkusją, Artrosis najbardziej identyfikował się z nurtem gotyckim. Gdy w 1996 roku zespół zadebiutował na największej polskiej imprezie muzyki niezależnej – Castle Party, nikt nie miał wątpliwości, że „Sztuka Róż” już wkrótce odegra znaczącą rolę na tej scenie. Choć dla Artrosis był to pierwszy duży koncert, entuzjastyczne przyjęcie okazało się dobrą wróżbą na przyszłość. Z czasem muzyka grupy nabierała mocy i ewoluowała w stronę metalu gotyckiego, by w roku 1997 eksplodować świeżością i charyzmą. Tak narodził się “Ukryty Wymiar” – debiutancki album Artrosis. Czarowi muzyki artystów nie oparł się również sam Tilo Wolff – lider kultowej gotyckiej formacji Lacrimosa i właściciel firmy Hall Of Sermon, który zdecydował się na wydanie krążka “Ukryty Wymiar” poza granicami Polski. W styczniu 1998 pod nazwą “Hidden Dimension” debiut Artrosis pojawił się w sklepach na całym świecie.

Dokładnie rok po debiucie, ukazała się kolejna płyta długogrająca “W imię nocy”. Ciężki, lecz spokojny i klimatyczny album ukazał niec inne oblicze zespołu. Choć „Ukryty wymiar” stał się inspiracją dla wielu nowych gotycko-metalowych formacji muzycy postanowili nieco oddalić się od tego nurtu. Artrosis udowodnił, że nie jest grupą opierającą się na autoplagiacie a muzycy ciągle poszukują nowego brzmienia. Efekty tych poszukiwań można dostrzec już na wydanej w 1999 roku “Pośród kwiatów i cieni”. Płyta nagrana w innym studio z innym realizatorem i z nowym gitarzystą niesie ze sobą nową jakość. Choć muzycznie jest zbliżona do debiutu, już od pierwszego przesłuchania można powiedzieć, że był to duży krok do przodu. Pomimo, że album jest bardzo dynamiczny i momentami również bardzo ostry nie można go określić mianem płyty metalowej.

Końcówka tysiąclecia to dla Artrosis przede wszystkim koncerty. Udana trasa z Anathemą, koncert w Programie Trzecim Polskiego Radia, Metalmania, Castle Party, koncert z Theatre of Tragedy itd. Artrosis dorobił się też pierwszego w historii zespołu zapisu koncertu na DVD „Live in Kraków”. Nowe tysiąclecie to natomiast zaiste gotycki maraton – sześć płyt w pół roku! Po półtorarocznej przerwie Artrosis zafundował swoim fanom nie lada gratkę. Początek roku to pierwszy album koncertowy – „Koncert w Trójce”. Zarejestrowany podczas koncertu w Trójkowym studiu im. A.Osieckiej odkrywa Artrosis z nieco innej strony. Pojawiły się tam utwory „bez prądu” jak i specjalne wersje utworów. Ponadto sam repertuar zawiera wiele utworów, które nigdy na koncertach się nie pojawiły. Miesiąc później na rynek trafiły koleje płyty. Reedycje dwóch pierwszych płyt to perełka w dyskografii zespołu – nagrane od początku płyty brzmią o niebo lepiej niż „oryginały”. Największą niespodziankę kryją jednak bonusy. Po raz pierwszy Artrosis zdecydował się nagrać utwory z żywą perkusją.

Punktem kulminacyjnym jednak było wydanie czwartej płyty o nazwie „Fetish”. Zespół zdecydował się na odświeżenie swojego wizerunku. Pojawiły się loopy, przestery i szumy. Chociaż zespół od początku cechowały staranie zaaranżowane instrumenty klawiszowe, na „Fetish” odegrały one dużo większą rolę. W efekcie czego, chociaż gitary zostały nieco cofnięte, muzyka nie utraciła swojej wagi. Również Medeah pokazała, że potrafi zaśpiewać zupełnie inaczej eksperymentując z motoryką i brzmieniem głosu. „Fetish” został również zauważnony przez tzw. branżę – płyta otrzymała nominację do Fryderyka.

„Melange”, to album który można określić jako kontynuację historii rozpoczętej rok wcześniej płytą „Fetish”. Kolejny raz płyta uboga gitarowo, mniej przebojowa i jeszcze bardziej odległa od gotycko metalowego nurtu. „Melange” przeszedł jednak do historii przed wyszystkim jako album kończący pewny etap w działalności grupy. Po okresie przewy w działalności spowodowaną narodzinamy córki Medeah, na wspólnej trasie wraz z Clostekellerem została dokonana odsłona nowego odmienionego Artrosis. Zespół wzbogacił się o „żywą” perkusję która wraz z odmienionym składem zaistniała na „Con Trust” ostatnim studyjnym albumie.

BILETY: 25 / 30 ZŁ

Dostępne w: Klub Ucho, Cafe Cyganeria (Gdynia, ul. 3-go Maja 27) oraz w sieci Eventim: http://eventim.pl