ZION TRAIN, Joint Venture Sound System |

Zion Train odróżnia od innych mieszanka niezwykle dynamicznego dubowego mixu na scenie z grą instrumentów akustycznych i najlepszymi wokalistami. Założyciel zespołu – Neil Perch, występuje na scenach całego świata od ponad dwóch dekad oraz jest zaangażowany w różne formy upowszechniania informacji – od muzyki do pism, CD-romów i stron internetowych. Jego kompozycje wykorzystywano w filmowych soundtrackach m.in. do zdobywcy nagrody na festiwalu filmowym w Wenecji – „Chemiczny głód” („Fame Chimica”) Antonio Boccoli. Będąc absolwentem Uniwersytetu Oxford oraz doktorantem biochemii, Perch prowadził również wykłady na Uniwersytecie Mexico City, które wiązały się z polityką i muzyką. Inicjował spotkania na „Reggae University” podczas największego europejskiego festiwalu reggae Rototom Sunsplash. W podobnej roli występował również na Ostróda Reggae Festival w 2010 roku.

Po romansie z China Records w 1999 roku Zion Train powrócił do swojej własnej firmy Universal Egg i od tamtej pory kontynuuje wydawanie wysokiej jakości dubu, elektroniki oraz tanecznej muzyki world. Dokonania zespołu sprzed wielu lat wciąż brzmią świeżo dla wymagających uszu. W 2007 roku Zion Train wydał swój dziewiąty i niezwykle wysoko oceniany album – „Live As One”. Grając koncerty na całym świecie, występuje na znaczących letnich festiwalach takich jak Glastonbury, WickerMan Festival, Reggae Geel w Belgii, Rototom Sunsplash we Włoszech czy Reggae Sun Ska we Francji.

Płyta „State of Mind” została wydana świeżo po pierwszej przekrojowej kompilacji najważniejszych utworów w historii zespołu – „Dub Revolutionaries”. Stałe składniki grupy w postaci sekcji dętej, mocnego basu oraz elektronicznych beatów rozsrzerzono na niej o skrzypce, altówkę i poezję dubową. Wśród wokalistów usłyszeć można Brinsley’a Forde z legendarnej brytyjskiej grupy reggae Aswad w towarzystwie śpiewającego na żywo z Zion Train Dubdadda, a także dwóch kobiet – Lua oraz wschodzącej jamajskiej gwiazdy poezji dubowej – Jazzmin Tutum. Pierwszym singlem wybrano utwór „Rainbow Children” – nowe podejście do klasyka Aswad. Po letnich festiwalach Zion Train rozpoczyna jesienną trasę promocyjną. W kolejnym roku przewidziano już turnee po USA, piątą wizytę w Japonii, trasę w Ameryce Południowej oraz występy w Dubaju i na Karaibach.

Na oddzielny rozdział zasługują związki Zion Train z Polską, którą grupa odwiedza praktycznie co roku – począwszy od pamiętnej pierwszej wizyty w 1996 roku. Na przestrzeni czasu zespół pojawiał się u nas w różnych składach i oprócz niezliczonej ilości koncertów klubowych, wziął udział w takich czołowych imprezach jak Przystanek Woodstock, Ostróda Reggae Festival, Reggae Dub Festiwal w Bielawie czy „Tam Gdzie Biją Źródła”. Dodatkowo Neil Perch współpracuje producencko z wieloma polskimi artystami – dokonał remixów dla Vavamuffin, Kapeli Ze Wsi Warszawa, a ostatnio – dla Fireinthehole. Utwory Zion Train były remixowane oraz masterowane przez warszawskie Studio As One Activatora Mario Dziurexa i Smoka. 

Myspace: http://www.myspace.com/ziontrainindub

 

JOINT VENTURE SOUND SYSTEM (Polska)

Joint Venture to pionierzy polskiej sceny sound system. Ich pierwsza taneczna impreza miała miejsce 23 lata temu w Zgorzelcu i była jedną z pierwszych tego typu w Polsce. W międzyczasie pojawiły się w kraju setki sound systemów. W nowej rzeczywistości Joint Venture wciąż pozostają wierni zasadom oryginalności i eklektyczności. JVSS prezentuje radykalne brzmienia muzyki reggae – electro dub, old school dub oraz nowoczesną, zahaczającą o elektronikę world music. Ich sety w dużej mierze opierają się na utworach, które rzadko usłyszeć można w trakcie występów innych polskich sound systemów. Jest tu miejsce dla wersji specjalnych, niepublikowanych, specjalnie nagranych dla JVSS dubplate’ów czy efektów własnej twórczości remixerskiej Activatora i jego Studia As One. Activator Mario Dziurex to jeden z bardziej doświadczonych polskich specjalistów od dźwięku. Od lat jest stałym akustykiem Kapela Ze Wsi Warszawa, pracował na koncertach oraz w studio z prawie wszystkimi wielkimi polskiej sceny reggae i nie tylko. W JVSS pełni funkcję dub mastera – wykorzystuje na żywo umiejętność posługiwania się efektami i dba o czyste i ekstremalne brzmienie całości sound systemu. Na wielu płytach można usłyszeć jego produkcje, wliczając w to między innymi remixy dla Adriana Sherwooda, Zion Train czy Dreadzone.

DJ Bass Reprodukktor Xiądz Maken I to założyciel JVSS – selektor muzyki, MC i sceniczny performer, zazwyczaj występujący na scenie w sutannie. Na co dzień prowadzi agencję koncertową i od lat zaprasza do Polski wielu znakomitych artystów z zagranicy. Od ponad czterech lat pracuje również w Programie 4 Polskiego Radia „Czwórka”, prowadząc cotygodniowy program z muzyką korzeni „Jak Maken Zasiał”. Współpracuje też z TVP Kultura i innymi mediami. Był producentem wykonawczym pierwszych polskich sesji nagraniowych na Jamajce – Rastasize oraz Star Guard Muffin. Od początku 2011 roku co miesiąc Joint Venture Sound System występują na żywo w Czwórce z VJ’em Majonezem, dogłębnie wykorzystując nową formułę radia na wizji. Maken i Activator Mario Dziurex są współproducentami pionierskiego na naszym rynku cyklu kompilacji „Dub Out Of Poland” oraz kolekcji remixów Kapeli Ze Wsi Warszawa „Wymixowanie”.

Myspace: http://www.myspace.com/jointventuresoundsystem

Patroni medialni: Polskie Radio Program 4 „Czwórka”, CGM, RRR, Independent

 

BILETY: 40 / 45 ZŁ

Dostępne w Klubie Ucho, Kawiarni Cyganeria (ul. 3 maja 27, Gdynia), Salonie Muzycznym PULS (Centrum Gemini, Gdynia) i w sieci Eventim: http://www.eventim.pl/