DR. HACKENBUSH, Vulgar |

W jedno ucho wpływa nam delikatnym, acz surowym, strumieniem rockowych ballad, niegdyś królujących na listach przebojów, zaś w drugie – pompuje wulgarnie uproszczone obrazy z życia,  które ubiera w ostrą muzykę – zarówno własną, jak i kultową dla całego rockowego świata. Zespół swoją działalność rozpoczął na przełomie lat 70. i 80. Przez kilka lat grał koncerty w Polsce i poza granicami kraju. Odbył wspólne trasy z TSA, Lombardem, Kombi oraz szwedzka grupa Hurrah. Pojawił się w telewizyjnym filmie muzycznym „Boso do marzeń”. W tym czasie Dr. Hackenbush nagrywał również utwory dla Polskiego Radia Gdansk, z których „Mój pociag ostatni” przyniósł mu ogromną popularność, utrzymując się tygodniami na listach przebojów. W 1984 roku zawiesił jednak dzialalność koncertową.

Trzeba zauważyć, że grupa jest najbardziej znana z coverów, znanych, światowych grup rockowych z własnymi wulgarnymi tekstami, które wydano pod nazwa „Dr. Huckenbush”. Zmora, założyciel zespołu określił ten zabieg jako „luźne inspiracje”. Obszerny materiał nagrany w latach 80., ale z powodu cenzury wydany dopiero w następnej dekadzie, osiągnął status megahitów. Któż z nas nie słyszał takich utworów jak „Miegwa”, „Kosa”, „Nie graj ze mna w ch*ja”, „Jasiu (nie ruszaj ku*wy)”, „Pasja” czy „Nienormalny”. Z czasem obok coverów megahitami stały się również autorskie kompozycje Zmory np. „Kolorowa dupa”, co zaowocowało wydaniem kolejnych albumów – „Jabole” i „Betoman”. W 2009 roku Andrzej Rdultowski wznowił działalność koncertową, zapraszając bylych muzyków Dr. Hackenbusha – Jacka Jankowskiego i Aleksandra Szmidta do wspolnego grania. Skupiając się głównie na coverowo-wulgarnym i autorskim repertuarze spod znaku Dr. Huckenbusha, zespół na koncertach wykonuje także cenzuralne (z repertuaru radiowego Dr. Hackenbusha). Pierwszy koncert po reaktywacji odbył się pod koniec marca 2009 roku w gdyńskim klubie Ucho i został zarejestrowany z myślą o wydaniu plyty DVD, a u progu roku 2010 nagrana została studyjna płyta „Córka generała”. „Dziś bezsensowne jest używanie przeze mnie zmodyfikowanej nazwy zespołu po to, by grać „stare hity” – już nie ma podziału na dwa projekty, więc wróciłem do nazwy „matki”. Teraz jest tylko Dr. Hackenbush” – mówi Andrzej Rdultowski, komentując drobną różnicę między „Dr.Huckenbushem” a „Dr.Hackenbushem”.

Sklad:

Andrzej „Zmora” Rdultowski – śpiew, gitara elektryczna
Jacek Jankowski – gitara basowa
Aleksander Szmidt – perkusja

VULGAR

Gdyby Vulgar powstał 35 lat temu, dziś Motorhead zawdzięczaliby im swoje istnienie, Joy Division piliby z nimi nocami (jeśli dawaliby radę), Iggy Pop zamawiałby u nich kawałki, a Sex Pistols prawdopodbnie nigdy by nie powstało. Zaczęło się klasycznie – kilku kumpli planowało grać covery starych punkowych i metalowych kapel. Stało się jednak inaczej. Stworzyli autorski repertuar, ślizgający się między punkiem, thrashem i czystym rock’n'rollem. Wymyślili na niego własną nazwę – satanic porno punk. Zespół ma na koncie płytę pod tytulem „The Professional Blasphemy”, która ukazała się 2 kwietnia 2010 roku. W nagraniu albumu gościnnie udział wzięło kilku niepokornych artystów – między innymi członkowie Behemotha – Nergal i Orion, wokalistka Lena Wojtczak, śpiewająca sopranem lirycznym oraz występująca jako solistka u samego Ennio Morricone, aktorka Karolina Piechota i Ireneusz Wojtczak – muzyk z kręgów awangardy jazzowej. Płytę poprzedziło wydanie EPki „I Don’t Wanna Go To Heaven” z czterema utworami i dwoma videoclipami. Wideo do utworu „Sex Disease Deadly Kills” nominowano do nagrody Yach 2009. Aktualnie zespół przygotowuje się do wydania kolejnej płyty. Na koncercie w klubie Ucho Vulgar zaprezentuje materiał właśnie z niej.

BILETY: 25 / 30 ZŁ

Dostępne w: Klub Ucho, Cafe Cyganeria (ul. 3 maja 27, Gdynia), Salon Muzyczny PULS, sieć Eventim: http://www.eventim.pl/