CONTEMPORARY NOISE SEXTET |

Contemporary Noise Sextet to formacja założona przez braci Kapsa, wcześniej współtworzących Something Like Elvis. Zespół znany był też jako Contemporary Noise Quintet. W składzie znaleźli się również Tomek Glazik – na saksofonach (Kult, ex-4Syfon, Sing Sing Penelope), Wojtek Jachna na trąbce (Sing Sing Penelope, Mordy), Kamil Pater (Dziki Jazz) oraz basista -Patryk Węcławek (Sing Sing Penelope, Maestro Trytony). Muzykę grupy można określić jako energetyczny jazz z elementami muzyki filmowej, jednak różnorodność dźwięków nie pozwala jednoznacznie zaszufladkować wypracowanego przez muzyków stylu.

Jesienią 2006 roku ukazał się debiutancki album zespołu – „Pig Inside The Gentleman”, który zebrał bardzo pozytywne recenzje i został jedną z płyt roku w plebiscycie Programu Trzeciego Polskiego Radia. Kolejne wydawnictwa to „Theatre Play Music” – zapis ilustracyjnej muzyki do przedstawienia teatralnego, „Unaffected Thought Flow” – pierwszy album nagrany jako sekstet oraz najnowszy krążek pod tytułem „Ghostwriter’s Joke”. Warto dodać, że albumy Contemporary Noise Sextet są wydawane także w Japonii przez Zankyo Rec. oraz w  Niemczech przez Denovali Rec., stąd nie inaczej stało się z najnowszą płytą, która dodatkowo pojawiła się w wersji winylowej. 

„Ghostwriter’s Joke” przynosi kompozycje, które stanowią dźwiękowe opowieści, historie czy też komentarze do życia konkretnych osób, czasem znanych, istniejących w masowej świadomości, a czasem nieznanych nikomu. Są to utwory napisane na zamówienie tych ludzi – większość z nich pragnęła zachować anonimowość. Niektórzy z nich zniknęli w niewyjaśnionych okolicznościach i słuch o nich zaginął. Do dzisiaj nie wiadomo, co się z nimi dzieje, nikt ich już więcej nie widział… Ale została muzyka.

Skład:

Kuba Kapsa – piano
Wojtek Jachna – trąbka
Tomek Glazik – saksofon tenorowy, barytonowy
Kamil Pater – gitara
Patryk Węcławek – kontrabas, gitara basowa
Bartek Kapsa – perkusja

„Coś jak jazz Contemporary Noise Quintet – jazz bez jazzu, muzyka filmowa bez filmu, za to coś wspaniałego! Wbrew nazwie, która sugeruje hałaśliwą muzykę dla wybranych, wręcz dla jajogłowych, Contemporary Noise Quintet to rewelacja dla wszystkich. Piękne, mocne, romantyczne tematy fortepianowe w dialogu z sekcją dętą. Proste i niezwykle emocjonalne kompozycje prowadzące do kulminacji, przy których cierpnie skóra. A kto pamięta jeszcze historię tych muzyków, temu włos się jeży na głowie.”

Bartek Chaciński („Przekrój”)

„Contemporary imponuje dojrzałością i klasą. Znalazło się miejsce zarówno na jazzową elegancję, jak i punkową energię. Kompozycje są niezwykle przestrzenne – zdołano je jednak niemal w całości wypełnić przebogatym instrumentarium – od znakomitej sekcji rytmicznej po świetnie wyposażony arsenał dęciaków. Korzenie większości muzyków kwintetu sięgają ostrzejszej muzyki, czasem metalowej – wybornie to procentuje – czuć w tych utworach wigor, wielką siłę wyrazu. Zapamiętajmy nazwę tego zespołu – absolutnie jest to polski towar eksportowy na miarę Żubrówki! Doceńmy ich i tutaj, między Bugiem a Odrą.”

Diggin the Shelf

(fot. M. Sienkiewicz)

BILETY: 30 / 40 zł

Dostępne w: Klub Ucho, Cafe Cyganeria (ul. 3 maja 27, Gdynia), Salon Muzyczny PULS (Centrum Gemini, Gdynia) oraz w sieci Eventim: http://www.eventim.pl