EASTWEST ROCKERS |

Eastwest Rockers to ekipa od siedmiu lat działająca na polskiej scenie reggae. Zaczynali od lokalnych imprez w Opolu, ale fama o jakości granych przez Eastwest Rockers koncertów szybko rozniosła się po Polsce i już przed wydaniem debiutanckiej płyty skład grał niemal w całym kraju. Debiutancki album „Ciężkie Czasy” ukazał się pod koniec 2006 roku, prezentując światu Cheebe, Ras Lutę i Grizzliego na podkładach czołowych polskich i europejskich producentów. Płyta przez wielu uważana jest za przełomową dla polskiej sceny, nie tylko ze względu na dobór riddimów i talent wokalistów, ale też dzięki brzmieniu całości, za które odpowiedzialny był Pionear z Germaican Rec. Płytę wydało Karrot Kommando – agencja do dziś ściśle współpracująca z ekipą Eastwest przy organizacji ich koncertów. Świeże brzmienia modern roots i dancehall plus oryginalna nawijka, łącząca jamajski i polski slang, okazały się trafiać w swój czas. Eastwest Rockers szybko zbudowało mocną pozycje na scenie, trafiając nie tylko do fanów reggae, ale też wychodząc poza swoją niszę.

Drugi krążek – „Jedyna Broń”, wydany został przez firmę Prosto, kojarzoną dotychczas głównie z ulicznym rapem. Ten ruch spotkał się z dużym zdziwieniem ze strony fanów, obawiających się zmiany stylistyki. Mimo to płyta uzyskała bardzo dobre recenzje. Do brzmień granych przez Eastwest Rockers dołączył hip-hop i r’n'b, a produkcja wokali weszła na jeszcze wyższy poziom. Poza tym w ramach wydawnictwa pojawili się gościnnie m.in. Promoe, czy nieznany jeszcze wtedy szerszej publiczności Grubson. Po prawie dwuletniej trasie koncertowej, która objęła całą Polskę i część Europy, członkowie Eastwest Rockers skupili się na swoich solowych projektach, efektem czego była płyta Ras Luty „Jeśli Słyszysz” i wydana przed kolektyw Respecta płyta EP z wokalnym udziałem Cheeby. Głos Grizzliego można było natomiast usłyszeć na jednym z albumów zespołu Jamal („Urban Discoteque”) i w jego nowym projekcie Mixtura. Wszyscy trzej wokaliści pojawiali się też gościnnie na płytach reggae i hip hop, żeby wspomnieć tylko współpracę z Grubsonem, Mariką, Maleo, Jr Stressem, Pezetem, Molestą, Hemp Gru i United Flavour.

Trzecia płyta Eastwest Rockers jest już na rynku. Album „Eastwest.FM” trafił do sprzedaży w październiku tego roku. Po raz kolejny dominują na niej jamajskie brzmienia, muzyka roots reggae i dancehall, tym razem z jeszcze większą dozą głębokich basów i ciężkich bębnów oraz trąb, ale inspiracji jest więcej. Podkłady na płytę pochodzą z całego świata – od jamajskich ekip Ward 21 i Cashflow, angielskiego producenta Ghosttown, szwedzkiego Basmo Family czy Reality Chant z Nowej Zelandii. Do albumu rękę przyłożyli również najlepsi producenci z Polski – Dreadsquad, Mrozu, Whitehouse, Radikal Guru, Snobe czy znany z Dinala Mej. Wokale zmiksowane zostały we Francji przez europejskich mistrzów remixu – D&H. Można usłyszeć też zaproszonych do współpracy gości – na płytę dograł się jeden z najlepszych młodych artystów jamajskich Konshens, a także reprezentant Brooklynu – Jahdan Blakkamoore. Okładkę i oprawę graficzną zaprojektował JahLaptop, grafik i webmaster ekipy Eastwest. Promujący krążek teledysk – „Na imprezę” był reżyserowany i animowany przez Łukasza Rusinka – dwukrotnego laureata nagrody Yach.

Warto dodać, że Eastwest Rockers zbudowali swoją reputację na występach na żywo – od początku wspólnego grania znani są ze swoich przygotowanych, pełnych energii koncertów. Pojawili się na praktycznie  wszystkich liczących festiwalach w Polsce (Haineken Open’er, Coke Live, Ostróda Reggae Festival, Bielawa Reggae Dub, Reggaeland, Boogie Brain itp.). Ponadto są regularnie zapraszani za granicę na imprezy pokroju Hip Hop Kemp, RealBeat, Uprising czy Ethnic Session. Grali z takimi artystami jak Gentelman, Talib Kweli, Looptroop, Mykal Rose, Anthony B, Konshens, O.S.T.R., Grubson i wielu, wielu innych.

BILETY: 25 / 30 ZŁ

Dostępne w Klubie Ucho, Kawiarni Cyganeria (ul. 3 maja 27, Gdynia) i w sieci Eventim: http://www.eventim.pl/