ŚWIETLIKI, Space Sugar |

Zespół Świetliki powstał w październiku 1992 roku w Krakowie. Zadebiutował w grudniu tegoż roku na spotkaniu poetów Na Głos, za pierwszych słuchaczy mając m.in. Czesława Miłosza i Wisławę Szymborską. W 1993 roku Świetliki nagrały dla niezależnej wytwórni Music Corner swój pierwszy album pt. „Ogród Koncentracyjny”. Płyta wzbudziła duże zainteresowanie zarówno mediów, jak i publiczności. W rezultacie w następnym roku zespół został zaproszony do wzięcia udziału w festiwalu opolskim, gdzie zagrał na żywo przed całą Polską. Grupa ugruntowała swoją pozycję, wydając w listopadzie 1996 roku drugą płytę – „Cacy Cacy Fleischmaschine”, którą nominowano do Fryderyka w kategoriach: muzyka alternatywna i piosenka poetycka. Kolejna płyta, „Perły przed wieprze”, ukazała się dwa lata później i została bardzo dobrze przyjęta. W nagraniach wziął udział Mateusz Pospieszalski. Rok 2001 to data powstania albumu „Złe Misie”, gdzie gościnnie pojawili się Kasia Nosowska oraz Lech Janerka. W 2005 roku zespół wydał następną plytę – „Las Putas Melancólitas”, na której jako pełnoprawny członek zespołu wystąpił Bogusław Linda. Utwór z tego wydawnictwa – „Filandia”, wykonywany wspólnie z kwartetem smyczkowym Grupą MoCarta, gościł przez 30 tygodni na liście przebojów Programu 3, utrzymując przez trzy tygodnie trzecią lokatę. W ciągu 15 lat istnienia Świetlii zdążyły utrwalić swój własny, niepowtarzalny styl muzyczny, grając koncerty w całej Polsce i zapisując się na dobre w świadomości wielu słuchaczy. Marcin Świetlicki to nie tylko wokalista zespołu, lecz przede wszystkim poeta, wyśpiewujący własne wiersze – zdobywca wielu nagród literackich, w tym m.in. Nagrody Kościelskich. Jego tomik poetycki „Muzyka Środka” znalazł się wśród finałowej siódemki nagrody Nike. 

Space Sugar

Niekończący się balans między niesubordynacją a racjonalizmem, porywającą nieprzewidywalnością chaosu a czystą matematyką. Zagęszcza atmosferę kosmiczną intensywnością faktury, aby za chwilę złapać oddech i rozpłynąć się beztrosko w przestrzeni. Nostalgiczne, słodkie jak cukier melodie, wyłaniają się z czarnej dziury posępnych, zimno falowych brzmień. Hipnotyzuje, płynąc powoli mleczną drogą intymnego szeptu, by przerodzić się w rozdzierające, pełne napięcia wołanie o tlen. Smutek i melancholię przywołuje do porządku nutka sarkazmu i autoironii, lecz jedynie chwila nieostrożności wystarczy, by znaleźć się o krok za daleko od bazy.

Strona internetowa: www.spacesugar.pl

Skład:

Anna Shu Szuchiewicz – wokal
Robert Kiesz – perkusja
Jan Paszak – bas
Maciej Lubieniecki – gitara, trąbka

BILETY: 30 / 40 ZŁ

Dostępne w Klubie Ucho, Kawiarni Cyganeria (ul. 3 maja 27, Gdynia), Salonie Muzycznym PULS (Centrum Gemini, Gdynia) i w sieci Eventim: http://www.eventim.pl/