PLEBANIA, Gars, Prowe |

PLEBANIA

Do twórczości zespołu przylgnęło jakiś czas temu określenie „punk reggae indian music” i z tej formułki członkowie Plebanii, pytani o uprawianą przez siebie dziedzinę, chętnie korzystają. Plebania to trzech muzyków: Młody – śpiew, harmonijka, Punio – bas i Wiele Wiatrów – bębny. Grupa przechowuje w swym archiwum płyty wydane przez firmę Pasażer („Khataringa” – 1998, „Randalena” – 2002, „Na północ” – 2007), kilkanaście albumów kompilacyjnych oraz wspomnienia z koncertów w całym kraju i poza jego granicami. Wśród tych ostatnich kapela wymienia zarówno udział w dużych imprezach (Przystanek Woodstock, Bielawa Reggae Festiwal, Winter Reggae, Festiwal Nie Zabijaj, Krotoszyn FolkFest, Reggae Nad Wartą, Rock Reggae Festival Brzeszcze), jak i koncerty w małych klubach, będące zresztą żywiołem zespołu. Plebania ma na swoim koncie także sporo występów na imprezach o charakterze charytatywnym. Choć zespół używa niezrozumiałego przy pierwszym kontakcie języka, przekaz zawarty w pieśniach grupy jest przejrzysty – „mitakuye oyasin”, co po lakocku oznacza „wszyscy jesteśmy krewnymi”. Członkowie Plebanii czują się równie dobrze na koncertach zdominowanych przez publiczność punkową i tę skłaniającą się raczej ku reggae, czy muzyce folkowej.

Strona internetowa: www.plebania.org.pl

 

GARS (post hardcore 3miasto)

Trójmiejski zespół grający w tym składzie od 2008 roku. Ich muzyka to wypełniony melancholią i wściekłością, emocjonalny post hard core. Nagrali muzykę do filmu „Moondreamer” i EPkę „Numer Zero” (2008), a w czerwcu 2011 wydali debiutancką płytę „Gdzie akcja rozwija się”, która zbiera masę pozytywnych recenzji. Album promują dwa teledyski. Grupa gra żywiołowe koncerty. Aktualnie tworzy materiał na drugą płytę, którą wyda No Sanctuary Records. W składzie członkowie takich kapel jak Czechoslovakia, Calm the fire, Senex czy Ćma. Dzielili scenę m.in. z Escarres (FR), Blindead, Ścianka, Proghma-C, Faust Again, Plebanią, Rejestracją i Psychocukrem.

Myspace: www.myspace.com/thegars

PROWE

Od dawna działa na forum muzyki niezależnej. Na początku 2009 roku w sposób naturalny urodziła się koncepcja wzięcia na warsztat tego, co od zawsze nas intrygowało. Wyobrażenie naszych najdawniejszych, przedchrześcijańskich korzeni stało się dla nas punktem wyjścia. Od samego początku nie miała być to muzyka rekonstrukcyjna. Trudno tutaj nawet mówić o czymś takim, gdyż po prostu w czystej formie nie przetrwała. Tkwi jednak głęboko w naszych sercach, a naszym zadaniem stało się jej wydobycie. Charakterystyczne brzmienie zespołu oparte zostało o perkusję, bas, instrumenty dawne (głównie flety) oraz wokale. Poprzez skąpe instrumentarium staramy się odejść od klasycznego rockowego brzmienia. W tekstach oraz muzyce zawieramy nasze spojrzenie na kwestię słowiańskich korzeni z perspektywy współczesnego człowieka. Dzięki dwóm wydawnictwom oraz szeregu koncertów wydaje nam się, że jesteśmy coraz bliżej sedna.

Myspace: www.myspace.com/prowezespol

Skład:

Kamil – wokal
Cichy – bas, wokal
Loki – flety, instrumenty dawne
Marcin – perkusja

BILETY: 15 / 20 ZŁ

Dostępne w Klubie Ucho, Kawiarni Cyganeria (ul. 3 maja 27, Gdynia), Salonie Muzycznym PULS (Centrum Gemini, Gdynia) i w sieci Eventim: http://www.eventim.pl/