KRYSTYNA PROŃKO |

Krystyna Prońko jest absolwentką Akademii Muzycznej Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach (1979). Amatorską pracę artystyczną rozpoczęła od rodzinnego zespołu Refleks, w którym grali jej bracia – Piotr – na saksofonie i Wojtek – na gitarze basowej, a także skrzyknięci muzykujący koledzy, w Gorzowie Wlkp. Z tym zespołem była nagradzana na Festiwalu Awangardy Bitowej w Kaliszu w 1968 i 1969 roku. Po rozpadzie grupy w 1970 roku otrzymała zaproszenie do pracy w chórku towarzyszącym Czesławowi Niemenowi. Było to znakomite wprowadzenie do show businessu w Polsce w latach 70. XX wieku. Potem zaczęła współpracować, również w chórkach, ze Skaldami i Czerwonymi Gitarami – głównie na trasach zagranicznych do byłego Związku Radzieckiego. Po usamodzielnieniu się rozpoczęła współpracę z Januszem Komanem i zespołem Koman Band, z którym dokonała wielu nagrań radiowych, płytowych oraz programów TV. Jest wielokrotną laureatką Festiwalu Opolskiego. Brała udział jako gość w Festiwalu w Sopocie, w Festiwalu Jazz Jamboree, a także w wielu festiwalach i zagranicznych trasach koncertowych. W latach 90. prowadziła autorskie audycje radiowe i telewizyjne. Od 1991 roku prowadzi firmę P. M. Krystyna Prońko, której celem jest kontynuacja pracy artystycznej pod własnym szyldem oraz wydawnictwo, gdzie ukazało się wiele samodzielnie wydanych płyt. W latach 2000-2010 prowadziła klasę śpiewu na UMCS w Lublinie. W swym dorobku ma niezaprzeczalne hity – „Deszcz w Cisnej”, „Jesteś lekiem na całe zło”, „Małe tęsknoty”, „Złość”, „Poranne łzy” czy „Papierowe ptaki”. Jej dyskografia obejmuje zarówno LP, CD, jak i DVD, w tym dwie Złote Płyty LP. Z równa łatwością śpiewa pop, jak i standardy jazzowe. Lubi mieszać ze sobą gatunki muzyczne, bo jak mówi: „nużące jest śpiewanie ciągle tego samego”. Na pytanie „jak by określiła tę muzykę, którą wykonuje”, odpowiada: „ani to pop, ani rock, ani to jazz, ani piosenka literacka. Moje śpiewanie i piosenki to po prostu współczesna muzyka rozrywkowa. A jeśli ktoś koniecznie chce to szufladkować, to niech nazywa to styl „jazzy” (nie mylić z jazzem) Krystyny Prońko”. W październiku 2008 roku otrzymała z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego srebrny medal „GLORIA ARTIS”. Obecnie koncertuje z pięcioosobowym zespołem muzyków lub w trio. Występuje także z orkiestrami Big Band.

Więcej informacji na stronie: www.krystynapronko.pl lub: www.pronko.pl

Skład zespołu podczas koncertu w Klubie Ucho:

Krystyna Prońko – śpiew
Marta Zalewska – gitara basowa
Magda Czwojda – gitara
Paweł Serafiński – instrumenty klawiszowe i organy Hammonda
Radek Bolewski – perkusja
Kuba Raczyński – saksofony
gościnnie: Piotr Prońko – saksofony

BILETY: 50 zł (przedsprzedaż) / 60 zł (w dniu koncertu)

Dostępne w: Klub Ucho (biuro czynne pn.-pt., godz. 10:00-18:00), Kawiarnia Cyganeria (ul. 3 maja 27, Gdynia), Salon Muzyczny PULS (Centrum Gemini, Gdynia), Eventim (cena w sieci – 53 zł, sprzedaż drogą elektroniczną i w wybranych punktach Eventimu)

Uwaga!
Sprzedaż biletów we wszystkich punktach (łącznie z Klubem Ucho) zamykamy o godz. 15:00 w dniu koncertu, a następnie wznawiamy dopiero bezpośrednio przed imprezą – w klubie. Cena „w dniu koncertu” obowiązuje przez cały dzień – niezależnie od godziny.