Czarniejsi niż węgiel. W rocznicę wypadków grudnia 70′: AbradAb x Joka (Kaliber 44) x HST x MIUOSH |

UWAGA! Z PRZYCZYN NIEZALEŻNYCH OD ORGANIZATORÓW PODCZAS KONCERTU „CZARNIEJSI NIŻ WĘGIEL” NIE WYSTĄPI MIUOSH. KONCERT POZOSTAŁYCH ARTYSTÓW ODBĘDZIE SIĘ ZGODNIE Z ZAPOWIEDZIĄ.

Oficjalne oświadczenie Miuosha:

„Niestety z przyczyn osobistych, niezależnych od organizatorów, nie zjawimy się jutro w Gdyni… Wszystkich najmocniej przepraszamy, obiecujemy to odrobić w najbliższych miesiącach. Jesteśmy pewni, że nasza nieobecność nie zniechęci Was do pojawienia się na imprezie – jak często macie okazję zobaczyć K44 i HST ???!!!! Jeszcze raz przepraszam i zapraszamy na koncert naszych przyjaciół !!!”.

Z racji konieczności zmiany line-upu – z powodu niezależnej od organizatorów nieobecności Miuosha, prezentujemy zmienioną rozpiskę godzinową:

19:00 – otwarcie klubu
ok. 21:00 – koncert HST
ok. 22:00 – koncert JOKA x ABRADAB

Gdynia dla Ślązaków była i wciąż jest miejscem, które pozwala odnaleźć spokój i wytchnienie, nabrać dystansu do życia, miejscem w którym można na chwilę zachłysnąć się wolnością i wobec bezkresu morza, zapomnieć o krajobrazie mimo wszystko ukochanych hołd i kopalni. To miejsce, które kojarzy się z kresem przebytej drogi, w końcu miejsce, gdzie Ślązacy przyjeżdżają po to…, aby zatęsknić za domem. Liczymy, że uczestnicy koncertu będą mogli przez chwile poczuć to samo. Do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy artystów reprezentujących grupy marginalizowane oraz wypowiadających się w ich imieniu – bezpośrednio i symbolicznie. Muzycy, którzy mają wystąpić podczas koncertu „Czarniejsi niż węgiel. W rocznicę wypadków grudnia 70′” poruszają w swojej twórczości tematykę społeczną. Pochodzą z tych samych środowisk, które kilkadziesiąt lat temu zabrały głos w walce o wolność, poruszają się w podobnych narracjach – z tym, że dla nich ważnym kontekstem staje się współczesność.

Na jednej scenie wystąpią!

ABRADAB

Kiedy w połowie lat dziewięćdziesiątych objawił się hardcore psycho-rap, polska scena muzyczna przeżyła trzęsienie ziemi. Psychodeliczne rymy zburzyły zastane schematy i wlały potężną dawkę nowości w uszy i umysły. Jednym z ludzi, którzy odpowiadają za tę muzyczną rewolucję, jest AbradAb – współtwórca hardcore psycho-rapu i jeden z założycieli formacji rapowej Kaliber 44. AbradAb wraz z Kalibrem 44 sięgnął po najważniejsze nagrody polskiej fonografii. Zaczęło się od nominacji do „Fryderyka” dla debiutanckiego krążka „Księga Tajemnicza – Prolog” (1996), następnie album „W 63 minuty dookoła świata” (1998) otrzymał status Złotej Płyty, z kolei za „3:44″ (2000) zespół doczekał się Fryderyka za najlepszy album hip-hop w Polsce. Utwór „Konfrontacje” z tego krążka przez ponad 200 tygodni utrzymywał się na liście przebojów Radiostacji, ustanawiając tym samym rekord dla polskiego hip-hopu. W roku 2000, po wydaniu trzeciej płyty i siedmiu latach obecności na scenie, Kaliber 44 zawiesił działalność. W tym momencie AbradAb był już legendarną postacią polskiego hip-hopu. Mając za sobą doświadczenie w rapowym składzie, który zmienił oblicze polskiej muzyki, zdecydował się na karierę solową. Solowe wcielenie AbradAba to także nowa stylistyka: hip-hop z domieszkami przeróżnych stylów, z wyraźnymi wpływami funku oraz reggae. Zniknęły charakterystyczne dla Kalibra 44 mroczne brzmienia, pozostał oryginalny styl i przemyślane teksty.

„Czerwony Album” (2004) to pierwsza solowa płyta, za którą AbradAb odebrał Fryderyka w kategorii najlepszy polski album hip-hop. Teledysk do utworu „Rapowe Ziarno 2. Szyderap” otrzymał nagrodę MTV oraz Yacha Publiczności. Na płycie po raz pierwszy pojawili się goście: Gutek, Tede oraz WSZ & CNE. Pochodzące z tego albumu utwory takie jak „Miasto Jest Nasze” czy „Rapowe Ziarno 2. Szyderap” podbiły publiczność i na stałe zapisały się w klasyce hip-hopu. W 2005 roku pojawił się drugi album „Emisja Spalin”, który dość nieoczekiwanie ujrzał światło dzienne. Znalazł się tutaj utwór „Rap to nie zabawa już” z gościnnym udziałem Joki i DJ Feel-X’a. W międzyczasie Kaliber 44 reaktywował się na kilka koncertów. W 2008 roku ukazał się trzeci solowy krążęk AbradAba „Ostatni Poziom Kontroli” – łagodny i dojrzały. Muzycznie urozmaicają go żywe instrumenty, wnoszące spontaniczność niedostępną suchym bitom. Rapowa finezja AbradAba połączona z indywidualizmami gości wydała na świat płytę o jednolicie wysokim poziomie. Abradab szykuje się do wydania kolejnego albumu, tym razem w całkiem zmienionej koncepcji. Po raz pierwszy nad całością czuwać będzie inny raper – O.S.T.R., który zajmuje się płytą od strony muzycznej i produkcyjnej, co jest nowością w twórczości Abradaba. Abradab nieprzerwanie koncertuje, dając występy na terenie całego kraju, ale także za granicą m.in. w USA, Anglii, Irlandii, Niemczech, Czechach czy Francji. (tekst: Lion Stage Management)

Strona internetowa: www.abradab.pl

JOKA

Michał „Joka” Marten znany również jako Ś.P. Brat Joka to polski raper, członek legendarnego katowickiego zespołu Kaliber 44. Starszy brat Abradaba. Joka z Kalibrem nagrał trzy płyty, po czym wyjechał do USA, jednak po latach powrócił na śląską ziemię i wznowił działalność. To laureat nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. W 2011 roku znalazł się na 26. miejscu listy 30 najlepszych polskich raperów wg magazynu „Machina”.

Facebook: www.facebook.com/JokaOfficial

HST

Swoją karierę zaczynał współpracując w duecie z Riskiem w grupie Prohibeate. Po nieudanej próbie wydania legalnej płyty, HST rozpoczął solową karierę. Niedługo potem został zauważony przez IGS-a i Jajonasza, którzy pomogli mu zaistnieć na scenie hip-hopowej. W 2002 roku wydał płytę „Masy ludu. Na językach”. W 2012 roku ukazała się reedycja debiutu rapera. Po kilku latach zmagań i pracy nad wspólnym albumem ekipy – „Czarne Złoto”, wszystkie zwrotki HST zostały wykorzystane na płytę producencką Lukatricks.

Facebook: www.facebook.com/HSTofficial

MIUOSH

Miuosh od początku swej działalności obrał inną niż większość polskich wykonawców ścieżkę twórczości muzycznej. Zadebiutował singlem „Ciężko lekko żyć” zrealizowanym wraz z grupą Projektor i gościnnym udziałem w utworze „Za szybcy się wściekli” Pokahontaz. Solową karierę rozpoczął w 2007 roku płytą „Projekcje”. Album był też pierwszym wydawnictwem oznakowanym logotypem Fandango Records – wytwórni założonej przez Miuosha w styczniu 2007. 21 lutego 2009 roku do sklepów trafił album „Fandango Gang”, nagrany we współpracy z wykonawcą reggae Bas Tajpanem, a w październiku jego solowy krążek – „Pogrzeb”. W kwietniu 2011 roku nakładem Fandango Records został wydany kolejny, trzeci już, solowy album Miuosha pt. „Piąta strona świata”, który został dobrze przyjęty, zarówno przez słuchaczy oraz dziennikarzy i krytyków muzycznych. Po półtora roku płyta „Piąta strona świata” sprzedała się w ilości przekraczającej 15 000 egzemplarzy i zyskał status Złotej Płyty. 20 października 2012 roku miała miejsce premiera najnowszego albumu Miuosha „Prosto przed siebie”, która po półtora miesiąca również została Złotą Płytą!

Facebook: www.facebook.com/Miuosh

BILETY: 20 zł (przedsprzedaż) / 30 zł (w dniu koncertu)

Dostępne w: Klub Ucho (biuro czynne pn.-pt., godz. 10:00-18:00), Kawiarnia Cyganeria (ul. 3 maja 27, Gdynia), Salon Muzyczny PULS (Centrum Gemini, Gdynia)