TYMON & THE TRANSISTORS, Naked Brown |

Grupa Tymon & The Transistors została powołana do życia w lipcu 2002 roku na warsztatach w ramach imprezy Przystanek Olecko. W roku 2003 zespół pracował nad ścieżką do filmu „Wesele”, którego premiera odbyła się we wrześniu 2004. W 2005 roku muzyka z „Wesela” (głównie autorstwa Tymona Tymańskiego) została nagrodzona Orłem Akademii Filmowej oraz Złotą Kaczką czasopisma „Film”.

W roku 2007 zespół wydał kolejną płytę pt. „Don’t Panic! We’re From Poland“. Podobnie, jak na pierwszej, w paru utworach drugiego krążka współkompozytorem muzyki był Robert Brylewski (Brygad Kryzys, Izrael). W roku 2010 ukazał się trzeci album Tranzystorów pt. „Bigos Heart“, który w roku 2011 został nagrodzony Fryderykiem w kategorii „Muzyka Alternatywna“.

Od roku 2008 Tymon i Tranzystory pracują nad głośnym już musicalem pt. „Polskie Gówno“, którego długo przekładana premiera odbędzie się we wrześniu 2013. W filmie występują zarówno znakomici aktorzy (Marian Dziędziel, Jan Peszek, Arek Jakubik, Sonia Bohosiewicz, Grzegorz Halama), jak i cała plejada wybitnych postaci polskiej sceny muzycznej (m.in. Robert Brylewski, Tomasz Lipiński, Lech Janerka, Leszek Możdżer, Kasia Nosowska i Czesław Mozil).

Tymon Tymański – polski kompozytor, multiinstrumentalista, poeta, prozaik; twórca pojęcia yass. Założyciel i lider albo współlider zespołów Miłość (1988), Kury (1992), Czan, NRD, Tymon i Trupy, Masło, Poganie, The Users, Tymański Yass Ensemble, Tymon & The Transistors, Polish Brass Ensemble, Jazz Out.

Nagrody:

- muzyka do filmu„Wesele” – Nagroda Polskiej Akademii Filmowej Orzeł 2005 oraz Złota Kaczka czasopisma „Film”

- Kury – płyta “P.O.L.O.V.I.R.U.S.” – nagrodzona została szeregiem nagród (m. in. Fryderyk 1998 i Machiner`98)

- Tymon & The Transistors – płyta „Bigos Heart” – Fryderyk w kategorii Płyta Alternatywna Roku 2009

(fot. Karol Czajka)

 

NAKED BROWN (support)

Początki zespołu sięgają roku 2007. Pierwszy skład powstał, by grać prostego i mocnego ock’n'rolla, nawiązującego do stylu lat 70’ i 80’. Po zagraniu kilkunastu koncertów zespół zawiesił działalność z powodu odejścia pierwszego wokalisty. Za właściwy początek Naked Brown uważać należy jesień 2009 roku, kiedy to grający na gitarze basowej Mateusz Puchniarz objął również funkcję wokalisty. Wtedy określił się początkowy styl zespołu, kojarzący się w dużej części ze stylem prezentowanym przez Motörhead. Przez ponad rok zespół występował jako trio w składzie: Mateusz Puchniarz – Maciej Rekowski – Mateusz Rumiński. Jesienią 2010 roku Naked Brown kwalifikuje się na przesłuchania festiwalu GRAMY w Szczecinie i ku zaskoczeniu wielu – występuje na koncercie finałowym. Dodatkowo gitarzysta Maciej Rekowski otrzymuje nagrodę dla najlepszego instrumentalisty, a zespół, oprócz występów w ramach festiwalu, dodatkowo gra koncert transmitowany na żywo na antenie Radiowej Trójki w ramach audycji Offensywa prowadzonej przez Piotra Stelmacha.

Na początku 2011 do składu dołącza drugi gitarzysta – Przemysław Szukaj, wnoszący do zespołu nowe pomysły oraz rozszerzający znacznie możliwości muzyczne grupy. Styl powoli odchodzi od prostych aranżacyjnie utworów. Latem 2011 roku zespół zdobywa pierwsze miejsce na przeglądzie SKRZYDLATE WIOSŁO w Piszu. Wiosną 2012 roku ukazuje się pierwsza EPka, ciepło odebrana w środowisku. Pozytywne opinie pojawiały się zarówno na liczących się portalach internetowych, jak i w prasie muzycznej. Płyta niejednokrotnie gościła również na antenie ogólnopolskich i lokalnych rozgłośni radiowych (radiowa Trójka, radio Gdańsk). Niedługo po nagraniu EPki w zespole dochodzi do zmiany perkusisty. Mateusza Rumińskiego zastępuje Tomasz Wyrąbkiewicz, który dzięki swojej agresywnej i pomysłowej grze dodaje zespołowi potężny zastrzyk energii i dynamiki. Po ponad rocznych przygotowaniach grupa przystępuje do nagrania swojego debiutanckiego albumu. Jako miejsce nagrań wybiera gdańskie studio Custom34, które to w czasie swojej krótkiej działalności zyskało opinię jednego z lepszych w naszej części Europy. Realizacją nagrań, miksami i masteringiem zajął się Jan Galbas, dzięki czemu płyta nabrała wyraźnego i rockowego brzmienia. Styl Naked Brown określić można jako nawiązanie do zachodniej sceny reprezentowanej przez takie zespoły jak: Clutch, Orange Goblin, The Atomic Bitchwax, Five Horse Johnson czy Down, zachowujący jednak swój niepowtarzalny charakter. Słychać echa lat ’70 i ’80 – Black Sabbath czy Motörhead. Chwytliwe solówki, zmiany napięcia i solidne riffy tworzą mieszankę, wobec której ciężko pozostać obojętnym. W 2013 roku grupa wydała album długogrający pt. „Not so bad”.

Skład:

Mateusz Puchniarz – gitara basowa, wokal
Maciej Rekowski – gitara
Przemysław Szukaj – gitara
Tomasz Wyrąbkiewicz – perkusja

 

BILETY: 20 ZŁ (przedsprzedaż) / 25 zł (w dniu koncertu)

Dostępne w: Klub Ucho (biuro czynne pn.-pt., godz. 10:00-18:00), Salon Muzyczny PULS (Centrum Gemini, Gdynia, pn-sb. – godz. 10:00-21:00, nd. – 11:00-20:00), sieć Eventim (eventim.pl – cena w sieci 23 zł, sprzedaż drogą internetową i w wybranych punktach Eventimu)

Uwaga!

Cena „w dniu koncertu” obowiązuje przez cały dzień – niezależnie od godziny.

Sprzedaż biletów we wszystkich punktach stacjonarnych zamykamy o godz. 15:00 w dniu koncertu, a następnie wznawiamy dopiero bezpośrednio przed imprezą – w klubie.