THE BILL, Carnage Chleyer |

The Bill powstał w 1987 roku. W 1991 roku nagrał pierwsze utwory: „Wolność”, „Wisła” i „Piosenka dla żołnierza”. Utwór „Wolność” stał się numerem jeden rocznego podsumowania listy Radia Overground, a „Piosenka dla żołnierza” hymnem walczących o uwolnienie człowieka skazanego za odmowę służby wojskowej – kampanię tę prowadził Jurek Owsiak. W tym samym czasie po raz pierwszy zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, a The Bill był jednym z pierwszych zespołów, który włączył się w akcję.

W 1992 roku, na festiwalu w Jarocinie, grupa wystąpiła przed około 20 tys. słuchaczy i zdobyła Nagrodę Publiczności. Po tym wydarzeniu powstała pierwsza płyta – „The Biut”, która sprzedała się w ilości 60 tys. egzemplarzy, co uczyniło ją wówczas najlepiej sprzedającym się albumem w firmie Polton. W kolejnym roku kapela skupiła się na trasie koncertowej promującej świeżo wydaną płytę i ponownie zagrała na festiwalu w Jarocinie – teraz jako gość specjalny. Siłą rozpędu zespół wydał następne dwa krążki – „Początek Końca” i „Sex & Roll”.

Lata 1995-2004 to okres, w którym muzyka okołopunkrockowa przestała być prezentowana przez stacje radiowe i telewizyjne. W 1996 roku The Bill nagrał ostatnią płytę w tamtym okresie – „Daje Wam Ogień”. Ta nie ukazała się jednak w sprzedaży aż do 2000 roku. Wydawcy przestali interesować się punk rockiem, a co za tym idzie również The Billem. Zespół zawiesił działalność koncertową na pięć lat, ale nie zaprzestał do końca działalności muzycznej, wprost przeciwnie – w tym czasie przygotował materiał mogący zaskoczyć niejednego słuchacza dobrej muzyki, później wykorzystany w trakcie nagrywanie kolejnych płyt.

Album „Niech Tańczą Aniołowie”, wydany w 2007 roku, nagrano w zupełnie innym klimacie niż poprzednie wydawnictwa, a mimo to został on odebrana bardzo pozytywnie – zarówno przez publiczność, jak i krytyków muzycznych. Muzyka zespołu ponownie zaistniała w mediach, przypominając o The Billu fanom i zdobywając nowych słuchaczy. Pojawiły się propozycje grania koncertów i wznawiania dawno wyprzedanych płyt. W tym samym roku ukazał się drugi krążek – „Lekcje Historii”, zawierający dotąd nigdzie niepublikowane utwory. Bonusem były nagrania z festiwalu w Jarocinie z okresu 1992-93.

W kolejnych latach zespół zagrał koncerty na największych scenach w Polsce, m.in. w ramach trasy Punki Reggae Live. Wydał też siódmą już płytę – „Historie Prawdziwe”. Od 2008 roku The Bill organizuje cykliczną imprezę „Pionkowskie Mikołajki Rockowe”, na którą zaprasza znane polskie formacje, takie jak Closterkeller, Carrion, Farben Lehre czy Sexbomba.

Wiosną 2013 roku kapela wydała album „8siem” i wciąż jest w trakcie promowania materiału. Prezentując ją na koncertach, The Bill nie pominął występów w Pokojowej Wiosce Krishny 2013 i na Przystanku Woodstock 2014, na którym został zarejestrowany materiał koncertowy (wydanie w marcu 2015).

Skład:
Kefir – voc., git.
Jędrek – git., voc.
Gere – bass, voc.
Ringo – dr.

 

 + Carnage Chleyer (support)

Hard’n'Heavy

Skład:
Bazooka Joe – throat
Olo – guitar
Borreck – drumz
M&M’s – 4 strings thing

 

BILETY: 20 zł (przedsprzedaż) / 23 zł (Eventim) / 25 zł (w dniu koncertu)

Dostępne w: Klub Ucho (biuro czynne pn.-pt., godz. 10:00-18:00, sprzedaż również w trakcie wszystkich imprez – przy wejściu do klubu), Salon Muzyczny PULS (Wójta Radtkego 47A, Gdynia, pn.-pt.: godz. 10:00-18:00; sb.: godz. 10:00-14:00), Spirit Of Rock And Roll secondhand & new clothing – Lendziona 17 (Gdańsk Wrzeszcz, pn.-pt.: 12:00-19:00, sb.: 11:00-16:00), Eventim – w sprzedaży drogą elektroniczną i w punktach stacjonarnych Eventimu, np. w gdańskich Empikach (wyszukiwarka sklepów – eventim.pl – u dołu strony, cena w sieci – 23 zł)

Cena „w dniu koncertu” obowiązuje przez cały dzień – niezależnie od godziny.

Pula biletów przeznaczonych do sprzedaży w dniu imprezy obowiązuje tylko wówczas, gdy wejściówki nie wyprzedadzą się w ramach przedsprzedaży. Sprzedaż biletów we wszystkich punktach stacjonarnych zamykamy o godz. 15:00 w dniu koncertu, a następnie wznawiamy dopiero bezpośrednio przed imprezą – w klubie.