XXIII Tradycyjne Zaduszki Jazzowe |

wstęp wolny – przynieście światełka​
Zaduszki Jazzowe to piękny polski zwyczaj, mający swój początek w pierwszej połowie lat 50. ubiegłego wieku. Wówczas jazz, jako muzyka wroga ideologicznie (okres socrealizmu w sztuce), był zakazany. Muzycy zbierali się w prywatnych mieszkaniach i grali dla wtajemniczonych słuchaczy. W okresie Zaduszek takie spotkania miały miejsce w Krakowie, gdzie muzycy tworzyli historię polskiego jazzu. Na fali odwilży popaździernikowej jazz wyszedł z okresu katakumbowego i odtąd Zaduszki Jazzowe odbywają się corocznie już w oficjalnej formie, pozwalając na uczestnictwo szerszemu gronu odbiorców ponad 1000 osób.
​Występujący podczas XXIII Tradycyjnych Zaduszek Jazzowych to artyści uznani stanowiący czołówkę polskiego jazzu i bluesa :
prowadzenie : Joanna Knitter i Leszek Dranicki
zagrają :
Agnieszka Brenzak , Krzysztof Duda , Przemek Dyakowski ,
Jakub Hajdun , Darek Herbasz , Artur Jurek , Maksymilian Kreft ,
Janusz Mackiewicz , Artur Mazur , Aleksandra Mońko-Allen ,
Jacek Siciarek , Roman Ślefarski , Paweł Urowski
Muzycy poświęcają swój czas i dzielą się ze słuchaczami owocem swojego talentu, nie pobierając gaży.
Chcą oni przede wszystkim upamiętnić zmarłych już kolegów i mistrzów różnych gatunków muzyki – jazzu, bluesa , rocka , reagge i innych .
Zaduszki jazzowe w Kościele OO Franciszkanów cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców Gdyni , wpisały się w kalendarz ważniejszych oczekiwanych dorocznych. koncertów. Gromadzą wielopokoleniowe grono słuchaczy wypełniających po brzegi nawę kościoła. Muzycy traktują udział w zaduszkach w sposób ambicjonalny co roku spontanicznie pojawiają się nowe nazwiska.
Organizatorzy:
Miasto Gdynia
Gdyńskie Centrum Kultury
Klub Muzyczny Ucho
Fundacja „Ucho”