Goncalo Byrne
Jego wszechstronny dorobek obejmuje obiekty zarówno użyteczności publicznej, kulturalne, sportowe, muzealne, dydaktyczne, sakralne, konserwatorskie restauracje zabytków, jak i budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne oraz indywidualne. W rodzinnej Portugalii od lat 70. plasował się w czołówce najlepszych architektów. W 2001 roku Byrne zasłynął jako twórca wieży kontroli portu i koordynacji ruchu morskiego w Lizbonie, projektu wyłonionego w konkursie w 1997 rok. Charakterystyczna pochylona sylwetka budynku stała się nie tylko wizytówką stolicy Portugalii, ale i ikoną współczesnej architektury. Wieża jest wysuniętą na cyplu swoistą latarnią, pierwszym obiektem witającym statki, wpływające do lizbońskiego portu, aktywną latarnią promieniującą… elektroniką, która naturalnie zdominowała dzisiejsza nawigację morską i oceaniczną. Owe światło, którym promieniuje latarnia Byrna, to światło o charakterze symbolicznym w dwójnasób – jest przypomnieniem tradycyjnej latarnii morskiej, ale tez światłem wyznaczającym kurs dla współczesnej architektury. W licznym dorobku projektowym Byrna na szczególną uwagę, poza wspomnianą wieżą, zasługują: Siedziba Rządu Prowincji Vlaams_brabant w Leuven w Belgii, kwartał zabudowy “imperio” w Chidago – historycznej dzielnicy Lizbony, Teatr Faro w Algarve w Portugalii, Wyższa Szkoła Ekonomii i Handlu w Lizbonie, Wyższa Szkoła Socjologii i Polityki w Lizbonie, Siedziba Banku Mais w Lizbonie i wiele innych.
Byrne to twórca wszechstronny, jedna z tych osób, które określa się mianem ludzi renesansu. Równocześnie z intensywną pracą projektową rozwijał karierę dydaktyczną jako wykładowca wielu uniwersytetów w Portugalii, Hiszpanii, Francji, Włoszech, Belgii, Szwajcarii, Austrii i USA. Obecnie jest profesorem katedry architektury Wydziału Architektury Uniwersytetu Technicznego w Lizbonie, który w 2005 roku przyznał mu tytuł Doctor Honoris Causa. W latach 1985-87 był dyrektorem magazynu “Jornal Arquitectos”. Jest autorem wielu publikacji z dziedziny architektury I urbanistyki. W prestiżowym wydawnictwie Electa, ukazały się dwie monografie poświęcone jego architekturze, obejmujące dorobek od początku lat 70. do 2007 roku.
W 2006 roku ukazała się również książka “Geografias Vivas/Living Geographies” związana z monograficzną wystawą architekta w Lizbonie. Projekty Byrna prezentowane były na wielu wystawach na całym świecie m. in. w Mediolanie, Wenecji, Buenos Aires, Sao Paolo, Brukseli. Twórczość Byrna zyskała wielkie uznanie nie tylko środowiska architektonicznego. Był wielokrotnie nagradzany i odznaczany, m.in. w 2006 r. przez Prezydenta Portugalii Wielkim Krzyżem Santiago da Espada, a już w 1988 zdobył nagrodę krytyków A.I.C.A-S.E.C.
WYKŁAD W JĘZYKU ANGIELSKIM