Wokół Krytyki Politycznej, zajmującej od samego początku ściśle określone, lewicowe stanowisko w sferze polityki i światopoglądu, z czasem skupiło się środowisko młodych, warszawskich intelektualistów,a także artystów (w tym: literatów). Warszawska siedziba pisma, nazywana REDakcją i mieszcząca się na modnej – zwłaszcza wśród licealistów – ulicy Chmielnej, jest miejscem spotkań i debat, w których uczestniczyli m.in. Slavoj Žižek i Peter Singer, a także cała plejada polskich polityków, naukowców i dziennikarzy. Do najbardziej wyrazistych postaci związanych z pismem należą Igor Stokfiszewski – znany krytyk literacki młodego pokolenia,wytrwale prezentujący własną wizję literatury i jej zadań (!) oraz Jarosław Lipszyc – eksperymentujący poeta, znany także jako bojownik o zmianę kształtu i zakresu praw autorskich oraz orędownik wolnych licencji.
Igor Stokfiszewski był w latach 2001-2006 redaktorem działu literackiego magazynu „Ha!art”. Współtworzył antologię „Tekstylia”,wydał także arkusz krytyczny „europa.poetical fiction”, poświęcony poezji lat 90. Publikuje w mediach wysokonakładowych, występuje w niszowych telewizjach, deklaruje się jako neopragmatysta. W 1995 roku zdobył brązowy medal mistrzostw Polski w karate tradycyjnym młodzików starszych.
Jarosław Lipszyc był jednym z głównych ideologów i przedstawicieli nurtu neolingwistycznego w poezji, autor książek „bólion w kostce” oraz „poczytalnia”, a także były wokalista zespołu Usta. Obecnie jest członkiem zarządu Internet Society Polska i prezesem Fundacji Nowoczesna Polska, w ramach której realizuje projekt „Wolne Podręczniki”. Niedawno wydał „Mnemotechniki” – eksperymentalny zbiór wierszy powstałych poprzez miksowanie dwóch encyklopedycznych haseł z Wikipedii.
Część Wtóra
W ramach Części Wtórej – minikoncert: Jarosław Lipszyc czytać będzie wiersze z tomu „Mnemotechniki” do wtóru dźwięków generowanych przez Jacka Staniszewskiego (a.k.a. Facial Index).
http://www.krytykapolityczna.pl/
http://www.krytykapolityczna.pl/Zespol-KP/menu-id-90.html
http://muzyka.gery.pl/cms/35249,3,jacek-staniszewski,artysta.html
http://pl.wikisource.org/wiki/Mnemotechniki - publicznie dostępny tekst książki