Początki istnienia Angelic Upstarts sięgają 1977, roku kiedy to, pochodzący z South Shields (mała mieścina w północnej Anglii nieopodal Newcastle), Thomas „Mensi” Mensforth, po obejrzeniu koncertu The Clash, postanowił założyć własny zespół. Wkrótce dołączyli do niego: Raymond „Mond” Cowie (gitara), Steve Forsten (bas) oraz Decca Wade (perkusja). W 1978 roku światło dzienne ujrzał pierwszy singiel formacji – „The Murder Of The Liddle Towers”, wydany własnym sumptem. Tytułowy utwór dotyczył zabójstwa w niewyjaśnionych okolicznościach lokalnego trenera boksu Towersa. Niedługo po wydaniu singla zespołem zainteresował się Jimmy Pursey (wokalista Sham 69) i zaproponował Angelic Upstarts wydanie pod szyldem Polydor albumu.
Niestety z powodu drobnej sprzeczki z szefem ochrony biura Polydor umowa nie doszła do skutku i grupa ostatecznie podpisała kontrakt z Warner Bros. na nagranie dwóch płyt. Pierwsza z nich pod tytułem „Teenage Warning” została wydana w 1978 roku. Rok później ukazał się następny album – „We Gotta Get Out Of This Place”. Jednak najlepsze lata i płyty zespołu miały nadejść wraz z początkiem ósmej dekady minionego wieku.
Dzięki tak znakomitym krążkom jak „2.000.000 Voices” wydany przez EMI w 1981 roku czy „Reason Why” z 1983 roku, Angelic Upstarts na stałe zagościli w panteonie największych gwiazd punk rocka. To właśnie z płyty „Reason Why?” pochodzi ballada „Solidarity” dedykowana polskim robotnikom. Z kolei inspiracją do napisania w 1982 roku utworu „Victory For Poland” było ogłoszenie stanu wojennego w Polsce. Co ciekawe w 1981 roku krążyły plotki o przyjeździe Angelic Upstarts do Polski, niestety wprowadzenie stanu wojennego przekreśliło te plany. Jak wspominał Mensi – charyzmatyczny, ale też budzący spore kontrowersje, wokalista Angelic Upstarts, jego marzeniem był przyjazd do Trójmiasta, aby zaśpiewać utwór „Solidarity”. Już niedługo jego marzenie może się spełnić.
PROFANACJA (Wodzisław Śląski)
Zespół istnieje (z dziewięcioletnią przerwą) od 1987 roku. Ma na swoim koncie kilka wydanych w niezależnych wydawnictwach płyt i wiele zagranych koncertów. Główne atuty Profanacji to celne i sarkastyczne, przepełnione zasadniczymi światowątpliwościami, teksty Arka Bąka oraz dynamiczna, urozmaicona i niebanalnie aranżowana, gitarowa punkrockowa muzyka. Obecnie zespół promuje swoją najnowszą, wydaną przez wydawnictwo Pasażer, płytę pod tytułem „Nie zdarza się”. Aktualny skład: Arek Bąk – bas, wokal; Sławek Stec – gitara; Kazik „Bonzo” Dudek – perkusja.
ON YER BIKE (Bielsko-Biała)
Wystarczy spojrzeć na listę ich inspiracji i wszystko jasne. Słodcy i prymitywni, bezwstydni epigoni brzmienia ’77 z Bielska-Białej. Choć taka muzyka przeżywa swój renesans, trudno znaleźć na naszym rodzimym podwórku kapele hołdujące punkowym tradycjom. Już wkrótce ukaże się debiut OYB, wydany przez debiutujące Rude Buttons Records.
Sprzedaż biletów:
Klub Ucho
Cafe Cyganeria