Początki Dżemu sięgają jesieni 1973 roku. Wtedy to Beno i Adam Otręba, Paweł Berger i Aleksander Wojtasiak założyli zespół o nieoficjalnej nazwie Jam. W grudniu do grupy dołączył Ryszard Riedel. Niefortunny błąd organizatorów jednego z koncertów, którzy na afiszu umieścili napis „DRZEM” skłonił muzyków do spolszczenia nazwy (bez błędów). W maju 1980 roku Dżem otrzymał pierwszą nagrodę na Przeglądzie Amatorskich Zespołów Muzycznych w Tychach, a w czerwcu zadebiutował na Ogólnopolskim Przeglądzie Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie. Z inicjatywy Ryśka w końcu doszło do spotkania w Wesołej, na którym zapadła decyzja o kontynuowaniu działalności w składzie: Ryszard Riedel, Adam Otręba, Beno Otręba, Paweł Berger, Andrzej Urny i Michał Giercuszkiewicz.
Do roku 1981 skład zespołu ulegał drobnym zmianom. Warto jedynie dodać, że w grudniu 1978 roku do grupy dołączył Jerzy Styczyński. Ten okres obfitował również w koncerty,m.in. w ramach Folk Blues Meeting w Poznaniu i Rawa Blues w Katowicach. Poza tym ukazał się pierwszy singiel Dżemu – „Paw” / „Whisky”. W połowie lat 80. ukazał się jeden z najpopularniejszych albumów grupy – „Cegła”. Zespół wydał też singiel „Skazany na bluesa” / „Mała Aleja Róż”. Nakręcił pierwszy wideoklip i ruszył na koncerty poza krajem – w Szwajcarii, Jugosławi i w NRD. W roku 1988 ukazał się longplay „Tzw. Przeboje – Całkiem Live”. W czerwcu zespół wydał singiel „Ostatni ciężki rok” / „Nie jesteś taki jak dawniej”. Dżem towarzyszył na koncertach Małgorzacie Ostrowskiej, a także coraz częściej Martynie Jakubowicz. W związku ze wmagającą się absencją Riedla Dżemowcy wydali instrumentalny album „The Band Plays On…”. Na początku lat 90. poza graniem na koncertach zespół wydał kolejny album „Detox” – w wersji kompaktowej i winylowej. Z czasem liczba koncertów poważnie zmalała. W maju 1994 roku Ryszard Riedel został odsunięty od zespołu. Zmarł niedługo później. Dżem kontynuował jednak działalność. W hołdzie kultowemu artyście zorganizował też koncert „List do R. – na 12 głosów”. Do wzięcia udziału zaprosił m.in. Czesława Niemena, Kasię Kowalską, Martynę Jakubowicz, Krystynę Prońko, Wojciecha Waglewskiego, Tomasza „Oleja” Olejnika, Jerzego Durała, Andrzeja Zeńczewskiego i Sebastiana Riedla.
Na początku 1998 roku w Operze Bytomskiej Dżem dał koncert z Orkiestrą Symfoniczną i Chórem Państwowej Opery Śląskiej w Bytomiu pod dyrekcją Tadeusza Serafina i Andrzeja Marko. Nagranie tego koncertu ukazało się w postaci dwupłytowego albumu „DŻEM w Operze”. W sierpniu zespół został wybrany przez gwiazdę The Rolling Stones (z pośród wielu nie tylko krajowych kapel) jako ten, który rozpocznie koncert na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Tym samym dołączył do grona takich wykonawców jak Pearl Jam, Carlos Santana czy Bon Jovi, którzy mieli kiedyś przyjemność zagrać przed Stonesami. Koniec dekady to 1999 był czasem wytężonej pracy zespołu, która zaowocowała koncertami za Oceanem, wydaniem płyty „Dżem w Operze cz. II” oraz ponad setką koncertów krajowych.
W roku 2000 ukazała się nowa płyta – „Być albo mieć”, na której po raz pierwszy w swojej historii zespół wykorzystał chórki i sekcję dętą. Dżem wystąpił ponadto w „Szansie na sukces” i zagrał jako gwiazda Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, czym uczcił swoje „20 urodziny”. Wówczas na ekrany polskich kintrafił film Jacka Bromskiego „To ja złodziej” z muzyką, bazującą na Dżemowych utworach, a w czerwcu ukazała się płyta ze ścieżką dźwiękową.
BILETY: 50 / 60 ZŁ
Dostępne: TicketPro.pl, sieć sklepów EMPIK, Chrom Gdańsk – Wrzeszcz ul. Wajdeloty 9, Gdynia Świętojańska 110, Kawiarnia Cyganeria (ul. 3 maja 27, Gdynia), Klub Ucho
Wszelkich informacji o biletach i koncercie udziela organizator Smile Represent: http://www.smr.com.pl/