Podczas kilku grudniowych dni, gdzieś pomiędzy Bożym Narodzeniem a Sylwestrem, pomorskie środowisko artystyczne łączy siły: popołudnia, wieczory i noce należą do artystów. Tu bardziej niż cokolwiek innego liczy się artystyczna energia, którą wykonawcy dzielą się nie tylko ze sobą nawzajem, ale przede wszystkim z Wami – publicznością. To wspólne, artystyczne świętowanie ostatnich dni roku jest już tradycją. Tradycją trwającą 16 lat. Niedawno połączyliśmy siły artystów Trójmiasta i Pomorza. Ze skumulowanej kreatywnej energii, doświadczeń i kontekstów powstała nowa festiwalowa jakość.
Koncerty, spotkania literackie, wystawa, pokaz filmowy, a nawet przedstawienie teatru lalkowego – tego wszystkiego, a nawet więcej, możecie się spodziewać już niedługo. Opanuje nas prawdziwa festiwalowa gorączka artystyczna. Tuż przed nowym rokiem bawimy się i spalamy świąteczne kalorie!
Hanna
Polsko-ukraińska grupa muzyczna założona przez wokalistkę i kompozytorkę Hannę Tekuczewe, zrzeszająca w swoich szeregach muzyków dwóch narodów. Tworzona przez nich muzyka przeplata melancholijne melodie, motywy etniczne i elektroniczne brzmienia, wszystko to podkreślone solidną dawką przesterowanych gitar, potężnym wokalem oraz tekstami pisanymi z głębin duszy. Swoimi utworami chcą przekazać piękną opowieść o mroku, szczęściu, miłości i powadze, ubraną w romantyczny i niepowtarzalny wschodnio europejski klimat, przy którym nikt nie przejdzie obojętnie. Zespół debiutował w 2020 roku podczas 44. Jarmarock FEST w Gdańsku, a w październiku 2021 świat usłyszał pierwszy singiel zespołu – „Modlitwa”.
Skład:
Hanna – wokal prowadzący
Leanid – piano/elektronika, gitara
Łukasz – gitara basowa
Emil – Gitara
Kir Struzhuk – perkusja/wokal wspierający
Abodus
Zespół powstał w 2007 roku i od tego czasu regularnie koncertuje. W 2011 roku wydał płytę „Szerwony Abodus” z materiałem jazz-rockowym. Kolejne dwie płyty to ukierunkowanie się na rock. Wydany w 2017 album „Labirynt” oraz płyta „Korzenie” z 2021 roku uzyskały wysokie notowanie w m. in. pismach muzycznych „Teraz Rock” oraz „Magazyn Gitarzysta”. Warto dodać, że gościnnie na płytach pojawili się Wojciech Waglewski, Olaf Deriglassof, Paweł Małaszyński i Tomasz Lipnicki.
Skład:
Aleksandra Król-Rogowska – vocal
Piotr Podlewski – gitary
Arkadiusz Dzikowski – bas
Arkadiusz Rogowski – perkusja
LIPALI
Zespół powstał w 2000 roku na bazie solowego projektu Tomka „Lipy” Lipnickiego, rok po rozpadzie legendarnej grupy Illusion. W 2003 roku dołączyli do niego Adrian „Qlos” Kulik i Łukasz „Luk” Jeleniewski. Jako trio nagrali cztery studyjne albumy: „Pi”, „Bloo”, „Trio” i „3850”. Wybrzmiały na nich takie hity jak „Upadam”, „Popioły” czy „Jeżozwierz”. Po ponad dekadzie do zespołu dołączył Roman Bereźnicki i w tak poszerzonym składzie panowie pracowali nad krążkiem „Fasady”, który ukazał się pod koniec 2015 roku. Z końcem 2018 roku nastąpiła zmiana na basie – „Qlosa” zastąpił Łukasz „Gajowy” Gajowniczek. Lipali trzynaście razy był nominowany do Fryderyka, dwukrotnie zdobywając statuetkę w kategorii Wokalista roku. Pod koniec grudnia 2012 roku utwór „Najgroźniejsze zwierzę świata” stał się oficjalną piosenką 21. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Wstęp: 10 zł (bilety do nabycia przed koncertem)
Zobacz program: 16. Festiwal Metropolia Jest Okey
_ _ _ _ _
Informujemy, że wydarzenia festiwalowe są dokumentowane przez fotografa oraz ekipę filmową w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww. celów.