Absyntia + Mjut, Clockwise, Strupy, Jak Zwał Tak Zwał |

Już 6 lutego zespół Absyntia będzie miał okazję zaprezentować swoje nowe wydawnictwo – płytę „Korytarze EP”, oraz utwory z poprzedniej płyty – „Nocne Historie”. Nowy album został nagrany w studio firmy Young Digital Planet i wydany w nakładzie 1000 sztuk (digipak). Realizacją i masteringiem zajął się Jacek Gruszka, natomiast produkcją – firma YDP. Na krążku znajduje się 8 autorskich utworów. Dodatkowym bonusem na płycie są 2 videoklipy nakręcone i zmontowane przez Janusza „Jonesa” Bociana. Obecny skład zespołu to: Kasia Duzdal – skrzypce, Piotr Truchel – wokal i gitary, Mariusz Królikowski – bas, Michał Świerzyński – gitara elektryczna, Maciek Mackiewicz – perkusja. Na koncercie będzie można zakupić płytę Absyntii „Korytarze EP” w cenie 20 zł.

Absyntia

Zespół powstał w Trójmieście w 2008 roku z inicjatywy Piotra Truchla – gitarzysty, wokalisty, autora muzyki i tekstów. Grupę współtworzą basista Mariusz Królikowski, perkusista Maciek Mackiewicz, gitarzysta Michał Świerzyński, skrzypaczka Kasia Duzdal. Rok 2008 upływa na wspólnych próbach w Gdańsku-Osowej i na komponowaniu materiału. W marcu 2009 roku zespół wydaję na świat płytę promo „Nocne historie”, na której znajduje się 8 utworów. Również w marcu 2009 rozpoczyna koncerty. Muzyka Absyntii to połączenie ognia, hipnotycznej atmosfery oraz przenikających melodii, czego najlepszym dowodem są pełne energii i pasji scenicznej występy na żywo. Styl muzyczny zespołu oscyluje pomiędzy psychodelicznymi brzmieniami gitarowymi, rock’n'rollową energią oraz akustyczną przestrzenią dopełnioną o nutę klasyki.

MJUT

Powstał we wrześniu 2004 r. w Działdowie. Przez długi czas próby odbywały się w ciasnej piwnicy z radiami zamiast wzmacniaczy i taboretem zamiast werbla. Pierwsze miesiące działalności przyniosły kilka własnych kompozycji i koncerty w rodzinnych stronach. W lipcu 2005 mjut wystąpił na małej scenie Festiwal w Węgorzewie, a w marcu 2006 roku powstało pierwsze demo, które pozwoliło zakwalifikować się zespołowi na kilka przeglądów. Jesienią 2006 – ze względu na życie i muzykę – zespół na stałe przeniósł się do Trójmiasta. W styczniu 2007 roku piosnka „Do końca wszystkiego” znalazła się na składance autorstwa Piotra Kaczkowskiego „minimax pl 4”. Kolejne miesiące to udział w konkursach i przeglądach, z których najważniejszym okazał się „Młode Wilki – Rebelia!” organizowany przez warszawski Klub Stodoła. Tutaj mjut pokonał kilkadziesiąt innych zespołów, a nagrodą było sfinansowanie nagrań wymarzonej płyty, nad którą prace trwały przez cały 2008 rok. Gotowy materiał – nagrany w gdyńskim Sounds Great Promotion Studio, a potem długo pieszczony i cyzelowany przez samych muzyków – cierpliwie czekał na wydanie. Aż wreszcie w styczniu zespół podpisał kontrakt z wytwórnią Mystic Production i album „Akcja ratowania ślimaków” ujrzy światło dzienne 28 lutego 2011 roku. mjut zagrał ponad 100 koncertów, a wśród artystów, z którymi miał zaszczyt dzielić scenę byli m.in. happysad, Hey, Myslovitz i Sofa.

 

Clockwise

Zespół zaistniał na trójmiejskiej scenie rockowej koncertem w gdyńskim klubie UCHO w 2008 roku. Support przed Sebastianem Makowskim, cykl koncertów Tribute To Seattle w Gdyni, koncerty na juwenaliach oraz mniejszych i większych imprezach muzycznych dostarczyły mu wielu miłośników, jak i przeciwników. W styczniu 2010 roku ukazał się debiutancki krążek Ep Clockwise, nagrany w 2009 roku w gdyńskim studio Sounds Great Promotion. W zamieszczonych na płycie utworach śmiało można doszukać się licznych wpływów kapel rockowych z lat 90.

 

Strupy

Zespół powstał w wyniku castingu przeprowadzonego przez agencje S&S Media w roku 2008. Założeniem było wypełnienie niszy nieznaną w Polsce, a popularną w Indonezji i w południowej Tajlandii, odmianą muzyki nazywanej soap punkiem. W drodze selekcji agencja wykrystalizowała podstawowy skład zespołu, któremu przygotowano podstawę ideowo-artystyczną. Soap punk to muzyka w której mieszają się elementy głośnej muzyki gitarowej z skandowanymi tekstami traktującymi o niełatwej walce o coraz to lepsze dobra materialne oraz radości z ich konsumowania. Prekursorami tego stylu byli podstarzali indonezyjscy muzycy rockowi, którzy – po zmarnowanych latach młodości przypadających na czasy reżimu gen. Fej-tunga, odnaleźli się na nowo w rzeczywistości demokracji i bumu gospodarczego. Pragnęli oni swą muzyką głosić światu radość z odzyskanej wolności i napływu markowych produktów, które jak dotąd podziwiali jedynie w przemycanych z zagranicy katalogach. Choć na pierwszy rzut „ucha” muzyka ta wydawać się może płytka i kiczowata, nowo tworzące się klasy społeczne, chętnie identyfikują się z jej idolami i trendami. Stąd też zapewne bierze się wielka popularność tej muzyki w krajach młodej demokracji. Obecnie zespół zarejestrowany jest jako spółka akcyjna, w której 51% udziałów ma agencja S&S Media z siedziba w Tel Awiwie. Po niespełna 2 latach od powstania formacja jest obecnie największą ikoną kultury SOAP na kaszubach, a w przyszłości zamierza stać się numerem uno SOAPu w całej Polsce.

 

Jak Zwał Tak Zwał

Dadaistyczna podróż po różnych stylach muzycznych, opatrzona polskim tekstem, nierzadko balansującym na granicy kiczu i szyderstwa.