KSU |

Zespół początkowo wykonywał typową muzykę punkrockową i z tym nurtem jest powszechnie utożsamiany, z czasem jednak wykształcił własny styl – bliższy szeroko pojętemu rockowi. Przez pierwsze lata swojej działalności kapela zajmowała się graniem coverów utworów grup takich jak Black Sabbath, Deep Purple czy Led Zeppelin. W roku 1978 przyjęła nazwę KSU, pochodzącą od tablic rejestracyjnych wydawanych pojazdom w dawnym województwie krośnieńskim (w Ustrzykach Dolnych – KSU). Od tego czasu zaczęła też grać punk rocka. Członkowie zespołu napisali nawet list do Radia Wolna Europa z prośbą o emisję zagranicznej muzyki rockowej (Sex Pistols, The Damned). KSU od początku istnienia popierało ideę WRB – Wolną Republikę Bieszczad.

Lata 80. to czas wzrostu popularności zespołu. Dzięki znajomości z Kazikiem Staszewskim grupa wystąpiła w 1980 roku na ogólnopolskim festiwalu zespołów rockowych Nowej Fali w Kołobrzegu i odniosła wielki sukces. Często zmieniał się skład personalny zespołu. Lata 80. to również okres, w którym członkowie zespołu zmuszeni byli do odbycia służby wojskowej. Dla Siczki – wokalisty KSU, służba w jednostce stała się inspiracją do napisania „1944”, „Po drugiej stronie drzwi”, „Skazanego na 716 dni” czy „Umarłych drzew”. W 1988 roku podczas jednego z koncertów grupa została zauważona przez właściciela studia RSC Andrzeja Wiśniowskiego. W maju tego samego roku nagrała swój debiutancki album „Pod prąd”. Pod koniec lat 80. powstał następny krążek – „Ustrzyki”.

Początek lat 90. był dla KSU okresem niepomyślnym. Z powodu nieporozumień podczas nagrywania teledysku do utworu „Ustrzyki” doszło do tego, że A.I.A. zrezygnowała z promowania zespołu, a Adam „Dżordż” Michno opuścił jego skład. Na jego miejsce przyjęty został Bartłomiej „QQŚ” Kądziołka. W 1993 roku ukazał się kolejny album – „Moje Bieszczady”. W połowie lat 90. wydane zostały „Na 15-lecie!” oraz „Bez prądu”, zawierające nowe aranżacje starszych nagrań grupy. W 1997 Eugeniusz „Siczka” Olejarczyk zaczął rejestrować materiał na nowy album „Ludzie bez twarzy”. Po przerwaniu prac, płyta ukazała się w 2002 roku. W roku 2008 zespół obchodził 30-lecie swojego istnienia, co zaowocowało wydawnictwem „XXX-lecie, Akustycznie”. Zawiera ono starsze nagrania grupy wykonane w konwencji folkowo-akustycznej. Poza tym znajduje się na nim także pięć nowych utworów.

BILETY: 30 / 40 ZŁ

Dostępne w: Klub Ucho, Kawiarnia Cyganeria (ul. 3 maja 27, Gdynia), Salon Muzyczny PULS (Centrum Gemini, Gdynia), sieć Eventim (eventim.pl, cena w sieci – 33 zł)