ARMIA |

Zespół występuje w rozszerzonym siedmioosobowym składzie, a program koncertu oparty jest na utworach z najnowszej płyty grupy, która ukazała się w listopadzie 2012 roku. Znajdują się na niej wybrane kompozycje, często w nowych odsłonach, niektóre w aranżacjach akustycznych – od „Aguirre” z pierwszej płyty, przez „Popioły” i „Dom przy moście” po „Green” z wydanego w 2009 albumu „Freak”. W nagraniach uczestniczyli również muzycy związani wcześniej z zespołem, m. in. nieodżałowany Piotr „Stopa” Żyżelewicz. Całości dopełnia kilka anglojęzycznych wersji utworów Armii, w tym tytułowy „Towards The East”, w interpretacjach zaprzyjaźnionego z zespołem Gerarda Nowaka. Na koncertach oczywiście będzie można usłyszeć także inne utwory z repertuaru zespołu.

19:00 – brama
20:00 – koncert

ARMIA

Zespół powstał w 1984 roku w wyniku twórczego spotkania trzech osobowości polskiej sceny niezależnej: Tomasza Budzyńskiego, Roberta Brylewskiego i Sławomira Gołaszewskiego, a na przestrzeni lat grupę współtworzyło wielu uznanych muzyków. Muzyka Armii to synergia energetycznego rocka, folku, free jazzu i awangardy, zawierająca cytaty z muzyki klasycznej i ludowej. Waltornia definiuje unikalne brzmienie zespołu, a rockową sekcję rytmiczną uzupełniają dźwięki fortepianu, fletu, instrumentów smyczkowych, perkusyjnych i etnicznych – didgeridoo, dzwonki czy dzbanki. Mistyczno-bajkowe teksty Tomasza Budzyńskiego skłaniają ku głębokiej refleksji nad sensem życia i kondycją duchową współczesnego człowieka. Liczne są w nich odwołania do mistrzów literatury światowej, takich jak Dante, Beckett, Rimbaud czy Kafka, jak również do Starego i Nowego Testamentu. Połączenie poetyckich tekstów z szerokim instrumentarium i nieskrępowaną ramami stylistycznymi ekspresyjną muzyką sprawiło, że Armia stała się oryginalnym i niemożliwym do zaszufladkowania zespołem. 10 albumów studyjnych zespołu zdobyło uznanie wśród słuchaczy i recenzentów, a niektóre z nich – jak „Legenda” czy „Triodante”, zaliczane są dziś do klasyki polskiej muzyki rockowej. Grupa znana jest z koncertów o niepowtarzalnej atmosferze, czego zapis stanowi 5 wydawnictw live.

27 listopada 2012 roku ukazała się nowa płyta Armii zatytułowana „Podróż na Wschód”. Album zawiera utwory zarejestrowane na żywo na planie filmu pod tym samym tytułem. Znajdują się na niej wybrane kompozycje zespołu, często w nowych odsłonach, niektóre w aranżacjach akustycznych, od „Aguirre” z pierwszej płyty, przez „Popioły” i „Dom przy moście” po „Green” z wydanego w 2009 albumu „Freak”. W nagraniach uczestniczyli również muzycy związani wcześniej z zespołem, m.in. nieodżałowany Piotr „Stopa” Żyżelewicz. Całości dopełnia kilka anglojęzycznych wersji utworów Armii, w tym tytułowy „Towards The East”, w interpretacjach zaprzyjaźnionego z zespołem Gerarda Nowaka. Nad finalnym brzmieniem płyty czuwali Marcin Bors i Rafał Giec. W 2013 roku Armia rusza w trasę koncertową „Podróż na Wschód”. Zespół występuje w rozszerzonym, siedmioosobowym składzie, a koncert składa się z kilku części, również akustycznych. Program oparty jest na utworach z najnowszej płyty, choć oczywiście będą w nim również inne kompozycje.

Armia:

Tomasz Budzyński – głos
Rafał Giec – gitary
Paweł Piotrowski – bas
Jakub Bartoszewski – waltornia, klawisze
Przemek Pacan – perkusja, perkusjonalia
RIP Piotr „Stopa” Żyżelewicz – perkusja

W trasie „Podróż Na Wschód” zespół muzycznie wspierają Gerard Nowak i Karol Nowacki.

BILETY: 35 zł (przedsprzedaż) / 40 zł (w dniu koncertu)

Dostępne w: Klub Ucho (biuro czynne pn.-pt., godz. 10:00-18:00), Kawiarnia Cyganeria (ul. 3 maja 27, Gdynia), Salon Muzyczny PULS (Centrum Gemini, Gdynia), sieć Eventim (eventim.pl – cena w sieci 38 zł, sprzedaż drogą internetową i w wybranych punktach Eventimu).

Uwaga!
Sprzedaż biletów we wszystkich punktach zamykamy o godz. 15:00 w dniu koncertu, a następnie wznawiamy dopiero bezpośrednio przed imprezą – w klubie. Cena „w dniu koncertu” obowiązuje przez cały dzień – niezależnie od godziny.