XIX OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD MŁODYCH ZESPOŁÓW JAZZOWYCH I BLUESOWYCH GDYŃSKIEGO SAX CLUBU |

2 maja (poniedziałek) 2016 roku w Klubie Muzycznym Ucho w Gdyni odbędzie się XIX Ogólnopolski Przegląd Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych Gdyńskiego Sax Clubu. Podobnie, jak w latach poprzednich, zapowiedź Przeglądu powoduje duże zainteresowanie wśród młodych muzyków, zwłaszcza studentów Akademii Muzycznych Krakowa, Katowic, Wrocławia, Warszawy, Poznania oraz Gdańska.

Laureaci poprzednich edycji Przeglądu należą dziś do ścisłej czołówki polskiego jazzu, m.in. koncertują i nagrywają na całym świecie, zwyciężają na wielu międzynarodowych konkursach oraz festiwalach. Wśród nich znaleźli się tacy artyści jak: Sławek Jaskułke, Piotr Mania, Dominik Bukowski, Jacek Namysłowski, Krzysztof Urbański, Tomasz Botur, Jerzy Małek, Paweł Kaczmarczyk, Joanna Knitter, Tomasz Dąbrowski, Wierba & Schmidt Quintet, Soundcheck, Biotone, Freeway, Mid West Quartet, Big Band Zielona Góra, Boogie Boys czy High Definition.

 

Zespoły, które wystąpią podczas tegorocznego koncertu finałowego:

ALICJA SEROWIK QUARTET

GLOBAL SCHWUNG QUINTET

MICHAŁ ZIENKOWSKI QUARTET

NORDWAVE

 

W składzie tegorocznego Jury Przeglądu znajdują się wybitni muzycy jazzowi, dziennikarze muzyczni oraz laureaci poprzednich Przeglądów.

 

Jury XVII Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych:

Przewodniczący Jury:
prof. Włodzimierz Nahorny

Członkowie Jury:
Krystyna Stańko – dziennikarka muzyczna Radia Gdańsk
Dominik Bukowski – muzyk jazzowy
Janusz Mackiewicz – muzyk jazzowy
Tomasz Sowiński – muzyk jazzowy
Imprezę poprowadzi Przemek Dyakowski – szef Sax Clubu

 

W konkursie do wygrania atrakcyjne nagrody:

- 10 tys. zł dla najlepszego zespołu Przeglądu
- sesja nagraniowa w Studio Radia Gdańsk
- występ zespołu na Sopot Molo Jazz Festiwal
- 2 tys. zł dla najlepszego muzyka Przeglądu

 

Informacje o zespołach:

ALICJA SEROWIK QUARTET (Gdańsk)

Alicja Serowik – wokalistka jazzowa pochodząca z Podlasia. Ukończyła z wyróżnieniem studia na kierunku Jazz i muzyka estradowa, specjalność wokalistyka jazzowa w Akademii Muzycznej w Gdańsku (I st. w klasie Grzegorza Piotrowskiego, 2012; II st. w klasie Krystyny Stańko) oraz Szkołę Estradową I i II st. im. Anny German w Białymstoku. Wierna standardom jazzowym – wykonuje je najchętniej i najczęściej. Współpracowała z wieloma uznanymi muzykami (m.in. Krystyna Stańko, Cezary Paciorek, Maciej Sikała, Adam Wendt, Dominik Bukowski, Piotr Lemańczyk, Przemysław Jarosz). Duży nacisk kładzie na instrumentalne traktowanie głosu. Swoją uwagę skupia również na pracy nad oddechem oraz poszukiwaniem i odkrywaniem nowych barw, próbując stworzyć swój własny język muzyczny. Aktualnie pracuje nad debiutanckim albumem „DO SE”, inspirowanym muzyką ludową regionu z którego pochodzi.

Michał Marek Ciesielski – kompozytor, aranżer i pianista jazzowy. Ukończył z wyróżnieniem studia na specjalności kompozycja i aranżacja jazzowa w Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Leszka Kułakowskiego.
Muzyk wszechstronny, współpracujący z wieloma artystami sceny trójmiejskiej, lider zespołu Confusion Project, z którym nagrał dwie płyty.

Piotr Szajrych – student Akademii Muzycznej w Gdańsku na kierunku Jazz i muzyka estradowa. Urodzony w samym sercu Kaszub wiejski filozof i niedoszły inżynier. Gra na kontrabasie i gitarze basowej, ale tak naprawdę chciałby śpiewać i grać na perkusji. Współpracuje z licznymi trójmiejskimi zespołami. Interesuje go jazz, rock, electro, folk oraz muzyka przyszłości i muzyka kosmiczna. Inspiruje się ciszą, wędrówkami po lesie i górach.

Adam Golicki – absolwent  kierunku Jazz i muzyka estradowa Uniwersytetu Zielonogórskiego w klasie perkusji Marcina Jahra oraz absolwent kierunku Jazz na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie dra Dariusza Kaliszuka. Zdobywca I miejsca na Ogólnopolskim Konkursie Perkusyjnym we Wrocławiu (2003); z zespołem Paul Band zdobywca I miejsca oraz nagrody dla najlepszego instrumentalisty na Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni (2005).

Skład:
Alicja Serowik – wokal
Michał Marek Ciesielski – fortepian
Piotr Szajrych – kontrabas
Adam Golicki – perkusja

 

GLOBAL SCHWUNG QUINTET (Poznań)

Zespół powstał z inicjatywy gitarzysty Dawida Kostki w 2014 roku. Większość członków grupy jest związana z poznańską Akademią Muzyczną, ale część formacji pobierała również nauki na uczelniach w Zielonej Górze i we Wrocławiu oraz na licznych warsztatach organizowanych w Polsce i w Europie. Kompozytorem utworów jest Dawid Kostka, choć Global Schwung Quintet nie stroni również od autorskich opracowań standardów jazzowych czy piosenek z kręgu muzyki popularnej. Mimo że dla muzyków główną inspiracją pozostaje przede wszystkim jazz, to w ich twórczości przewijają się elementy muzyki rockowej, elektronicznej czy też popowej. Stąd inspiracje od Milesa Davisa i Herbiego Hancocka aż po Adama Rogersa, Donnego McCaslina czy Aarona Parksa.

Skład:
Dawid Kostka – gitara
Seweryn Graniasty – saksofon
Adam Bieranowski – fortepian
Damian Kostka – kontrabas
Maciej Burzyński – perkusja

 

MICHAŁ ZIENKOWSKI QUARTET (Gdańsk)

Zespół powstał w 2015 roku z inicjatywy lidera grupy. Muzycy wykonują wyłącznie własne kompozycje, oscylujące wokół nowoczesnego jazzu. Skład formacji stanowią młodzi muzycy wielokrotnie nagradzani na festiwalach w kraju i zagranicą. Obecnie Michał Zienkowski Quartet przygotowuje się do nagrania debiutanckiej płyty.

Skład:
Michał Zienkowski – gitara
Piotr Chęcki – saksofon
Damian Kostka – kontrabas
Piotr Budniak – perkusja

 

NORDWAVE (Gdańsk)

Skład:
Adam Skorczewski – trąbka
Filip Arasimowicz – kontrabas
Jakub Klemensiewicz – saksofon
Dominik Kisiel – fortepian
Artur Paszkowski – perkusja

 

Organizatorzy:

Miasto Gdynia
Centrum Kultury w Gdyni
Klub Muzyczny Ucho