Hello, Eric! | koncert + jam session |

Eric Allen to amerykański perkusista, który przeszło dekadę temu – w 2013 roku, wraz z żoną – Aleksandrą Mońko-Allen, postanowił osiąść w Gdyni. Po ostatniej kilkuletniej nieobecności, powraca do nas na dłużej. Z tej okazji muzycy jazzowi postanowili przywitać go wspólnym koncertem zatytułowanym „Hello, Eric!”, po którym odbędzie się jam session z udziałem trójmiejskich artystów.

 

Zespół wystąpi w składzie:

Eric Allen – drums
Aleksandra Mońko-Allen – piano
Artur Jurek – piano
Janusz „Macek” Mackiewicz – bass

 

Eric Allen

Perkusista, urodzony w 1958 roku w Waszyngtonie, a obecnie mieszkający w Polsce. Gra muzykę jazzową od 30 lat. Na jego styl wpływ mieli tacy artyści, jak: Art Blakey, Max Roach, Buddy Rich, Tony Williams, Elvin Jones, “Papa” Jo Jones, “Philly” Jo Jones i Jimmy Cobb. Studiował sztukę wykonywania jazzu i teorię muzyki w Lee Oddis Bass III przy Duke Ellington School For The Performing Arts w Waszyngtonie – w jednej klasie z tak wybitnymi kolegami, jak trębacz Wallace Roney i basista Clarence Seay. To właśnie w czasie, gdy grał w miejscowym klubie Blues Alley w D.C., odkrył go wielki jazzman Illinois Jacquet. Allen przeprowadził się do Bostonu, żeby studiować w Berklee College of Music. Mieszkając tam, dołączył do Illinois Jacquet Quintet z wielkim innowatorem basu – Slamem Stewartem, aby dać występ w osławionym nowojorskim Village Vanguard. Illinois Jacquet przedstawił go także innowatorowi gry na hi-hacie, mistrzowi perkusji – „Papie Jo” Jonesowi. Allen występował w: Nowym Jorku, Lagos, Londynie, Rzymie, Madrycie, Montreux, Barcelonie, Gdyni, Mediolanie, Tokio, Genewie, Zurichu, Paryżu, Marysylii, Lyonie, Sztokholmie, Salzburgu, Wiedniu, Warszawie, Valettcie i na Malcie.

 

Ola Mońko-Allen

Polska pianistka i kompozytorka, urodzona i wychowana w Polsce, która po trzynastu latach życia w Ameryce wróciła do Polski. Gra współczesny mainstream i inspiruje się amerykańskimi muzykami, takimi jak: Bobby Timmons, McCoy Tyner, Horace Silver, Lee Morgan, John Hicks, John Coltrane i Art Blakey. Początkowo studiowała na uniwersytecie w Katowicach, następnie kontynuowała naukę w City College of New York. Wykonywała muzykę gospel jako dyrektor muzyczny kościoła katolickiego w Maryland w USA. W 2018 roku nagrała swoją pierwszą płytę z autorskimi kompozycjami „Wherever You Are”. W nagraniu wzięli udział najlepsi muzycy polscy i amerykańscy, tacy jak: Maciej Sikała, Jerzy Małek, Michał Barański i Eric Allen. Obecnie pracuje nad drugą autorską płytą.

 

Artur Jurek

 

Urodzony w Gdyni, pianista, aranżer i kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Z zespołem Unit Seven został laureatem festiwalu Jazz Juniors w Krakowie. Występował praktycznie ze wszystkimi aktywnymi muzykami jazzowymi Wybrzeża (m.in. Leszek Dranicki, Przemek Dyakowski, Darek Herbasz, Joanna Knitter, Jacek Siciarek, Wojciech Staroniewicz). Gra lub grał w zespołach: Blues & Folk Connection, Critical Level, Mietek Blues Band, Paul Band, Power Set i Take It Easy. Od 2019 roku prowadzi Artur Jurek Hammond Quartet (D. Herbasz, T. Grzegorski, T. Sowiński). Aranżuje dla Filharmonii Bałtyckiej, Teatru Muzycznego w Gdyni, Maybe Theater Company i Hevelius Brass w Gdańsku. Był współtwórcą projektów aktorskich Marka Richtera i Andrzeja Słabiaka.

 

Janusz “Macek” Mackiewicz

Urodziny w Gdańsku, kontrabasista i gitarzysta basowy, który od lat 80. stanowi trzon trójmiejskich sekcji rytmicznych. W 1984 roku, będąc uczniem Szkoły Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, rozpoczął sześcioletnią pracę w orkiestrze Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Na początku lat 90. wyjechał na trzymiesięczny kontrakt zagraniczny, gdzie akompaniował amerykańskim artystom. Po powrocie rozpoczął współpracę z saksofonistą Przemkiem Dyakowskim, prowadząc Sax Club w Gdyni i jam-sessions podczas Gdynia Summer Jazz Days oraz Sopot Molo Jazz Festival. Równocześnie rozpoczął wieloletnią współpracę z klarnecistą Emilem Kowalskim. W 2003 założył własny zespół, z którym nagrał pierwszą autorską płytę z kolędami – „W Dzień Bożego Narodzenia”. W 2008 roku ukazał się jego drugi album – „Frogsville”, a rok później – płyta „Melisa” Przemka Dyakowskiego, w nagraniu której brał udział (status Złotej Płyty). W międzyczasie współpracował przy takich projektach, jak: A’FreAK-aN Project, Ikenga Drummers czy Take it Easy. W 2009 roku wydał kolejną płytę – „Układ Scalony”. W 2011 roku założył zespół Elec-Tri-City, z którym wydał dwie płyty.

 

Bilety: 30 zł (przedsprzedaż) / 35 zł (w dniu koncertu)
Dostępne: Interticket

 
Mecenas: Akcja Anima