KRYMINALNA POLIFONIA |

Co takiego jest w powieści kryminalnej, że czytana jest wszędzie i przez wszystkich? Uwielbiamy czarno-białe filmy, w których przedstawiony świat jest niepokojący i tajemniczy. Wyraziste postacie kryminalne i czarno-biała rzeczywistość pojawią się w Gdyni. W Kawiarni Cyganeria (ul. 3 Maja 27) od 9 do 11 lutego br. odbywać się będzie KRYMINALNY BOOKCROSSING, czyli uwalnianie kryminałów. Wielbiciele literatury kryminalnej będą mogli wymieniać swoje książki na inne!

W dniach 11-15 lutego br. odbędzie się Kryminalna Polifonia – spotkania z książką, muzyką i filmem kryminalnym. W ten wieczór gdyńska Cyganeria przemieni się w tajemnicze i pełne niespodzianek miejsce, w którym pojawią się postacie ze świata kryminałów. Tropiciele zagadek, wielbicie kryminałów oraz wszyscy uczestnicy spotkania „Polifonia. książka i muzyka” będą mogli zabrać udział w rozwiązaniu kryminalnej zagadki. Na najlepszych detektywów czekają nagrody! W trakcie wieczoru odbędzie się promocja najnowszego kryminału Mariusza Czubaja i Marka Krajewskiego „Róże cmentarne”, którego akcja rozrywa się na polskim Wybrzeżu.

Janusz „Macek” Mackiewicz – jeden z najlepszych kontrabasistów i gitarzystów basowych w Polsce podejmie się na spotkaniu muzycznej interpretacji kryminału „Róże cmentarne”.

Spotkanie poprowadzi Adam Kamiński – prozaik, dramaturg, krytyk literacki.

W trakcie wieczoru będzie można kupić książkę „Róże cmentarne” Mariusza Czubaja i Marka Krajewskiego w promocyjnej cenie.

Wstęp wolny!

 

POLIFONIA

„Książka i muzyka. Polifonia” to inaczej „wiele głosów”, zjawisko to występuje zarówno w literaturze, jak i w muzyce. „Wiele głosów” pojawi się także na spotkaniach z cyklu „Polifonia. książka i muzyka”. Spotkania z literatami połączone z występem muzyków. Słowo i dźwięk to zarówno dwie integralne dziedziny sztuki, jak i przenikające się nawzajem środki artystycznego przekazu. Polifoniczne spotkania będą próbą spojrzenia na literaturę przy obecności muzyki. Taki mariaż tekstu i dźwięku ukaże być może także inne oblicze muzyki. „Polifonia. książka i muzyka” ma za zadanie promować nowe, fascynujące zjawiska – zarówno literackie, jak i muzyczne. W „polifonicznych” spotkaniach uczestniczą literaci oraz muzycy, związani przede wszystkim z trójmiejskim środowiskiem artystycznym. „Polifonia. Książka i muzyka” to projekt skierowany do wszystkich osób, które interesują się współczesną literaturą w jej różnych wymiarach, formach i treści. Spotkania odbywają się w Kawiarni Cyganeria. Dotychczas w polifonicznych spotkaniach udział wzięli autorzy: Katarzyna Krenz, Marek Idczak i Paweł Huelle oraz muzycy: Krzysztof Pajka, Robert Haas i Przemek Dyakowski.

Mariusz Czubaj (ur.1969) – antropolog kultury, wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, publicysta tygodnika „Polityka”, współredaguje magazyn „Kultura popularna”, autor książek: „Biodra Elvisa Presleya. Od paleoherosów do neofanów”, „W stronę miejskiej utopii” oraz (razem z Wojciechem J. Bursztą) – „Krwawa setka. 100 najważniejszych powieści kryminalnych”. W 2008 roku nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukazała się powieść Marka Krajewskiego i Mariusza Czubaja – „Aleja samobójców”. Na jesieni 2008 roku M.Czubaj wydał swój samodzielny kryminał „21.37″. 11 lutego 2009 roku ukaże się kolejna wspólna powieść kryminalna Marka Krajewskiego i Mariusza Czubaja – „Róże cmentarne”.

Janusz „Macek” Mackiewicz – jeden z najlepszych kontrabasistów i gitarzystów basowych w Polsce, od lat stanowi trzon trójmiejskich sekcji rytmicznych. Na stałe współpracuje z Przemkiem Dyakowskim i zespołem Take It Easy, z Ikengą Drummers Larrego OK Ugwu, oraz prowadzi własny zespół. Autor internetowych warsztatów basowych „My-szkoła” i publikacji specjalistycznych o tematyce muzycznej. Występował na wielu znanych festiwalach jazzowych takich jak: Sopot Molo Jazz Festiwal, Jazz Nad Odrą, Świdnik Jazz Festiwal, Gdynia Summer Jazz Days, Komeda Jazz Festiwal, Złota Tarka.

Adam Kamiński – prozaik, dramaturg, krytyk literacki, ur. 1978, mieszka w Gdyni. Opowiadania publikował w licznych czasopismach literackich, m.in. w „Twórczości”, „Pograniczach”, „Tytule”, „Rzeczpospolitej Kulturalnej”. Współpracuje z kilkoma czasopismami literackimi (m.in. „Rzeczpospolita Kulturalna”, „Autograf”) oraz z Teatrem Polskiego Radia. Debiutancki zbiór opowiadań „Sam” ukazał się w Gdańsku w 2006 roku, natomiast kolejny pt. „Kapłanka” – jesienią 2008 roku.

 

FILM

Klub Filmowy ul. Waszyngtona 1 /obok stoczni Nauta/, Gdynia

WSTĘP WOLNY 13-15 lutego 2009

Program:

13.02., godz. 20:00 – „Tylko umarły odpowie”, reż. S. Chęciński, 87 min.

14.02., godz. 20:00 – „Panna młoda w żałobie”, reż. F. Truffaut, 107 min.

15.02., godz. 20:00 – „Zbrodniarz i panna”, reż. J. Nasfeter, 80 min.

 

http://www.klubfilmowy.pl/