Zabili Mi Żółwia, Koniec Świata |

ZABILI MI ŻÓŁWIA

Początki zespołu sięgają roku 1996, kiedy to grupa kolegów z mazańcowickiej podstawówki, niemających żadnego pojęcia o muzyce, postanowiła w ramach wolnego czasu założyć kapelę. Dzięki pomocy szkoły podstawowej, która udostępniła pomieszczenie, grupa mogła w spokoju stawiać pierwsze muzyczne kroki. Po miesiącach prób I ćwiczeń, w roku 1997 zespół pod tymczasową nazwą Zabili Mi Żółwia wykonał swój pierwszy koncert dla publiczności i właśnie jako rok 1997 przyjmuje się datę powstania grupy, a tymczasowa nazwa zostaje na stałe. Do roku 2000 miały miejsce przegrupowania w składzie – do trzonu Dominik i Przemek, dochodzili kolejno: Michał, Kuba i Wojtek – oczywiście także mieszkańcy Mazańcowic i koledzy z podstawówki. Koncerty odbywały się jedynie w najbliższych okolicach Bielska-Białej i były dosyć sporadyczne.

W 2001 roku „półprofesjonalnie” nagrane zostało pierwsze oficjalne demo o nazwie „Akt I”, które – rozpowszechnione w internecie, wzbudziło zainteresowanie szerokiego grona słuchaczy. Na początku roku 2005 zespół po dość długich zastojach zaczął więcej koncertować, mocno zwiększając zasięg granych koncertów. W bielskim studiu Art zostały nagrane trzy utwory zwiastujące nową płytę, które to bardzo szybko znalazły się w czołówkach rankingów przeróżnych portali muzycznych w kategorii najchętniej ściąganych utworów.

Rok 2006 przyniósł nagranie debiutanckiego albumu – „Uczucia w promocji”, we wrocławskim studiu Tower oraz udział w trasie Punky Reggae Live wraz z Farben Lehre, Akurat i Całą Górą Barwinków. W tym momencie zespół nieustannie koncertuje, podróżując po najdalszych zakątkach kraju. Na wiosnę 2007 roku ponownie bierze udział w trasie Punky Reggae Live, gdzie oprócz Farben Lehre występuje obok Końca Świata. Na początku roku został zrealizowany pierwszy teledysk zespołu do utworu „Wiosna”. Jesienią 2008 roku Zabili Mi Żółwia planuje wydać nową płytę pod tytułem „GOEMBE”.

Zabili Mi Żółwia gra muzykę dość zróżnicowaną. Początkowo fundamentem utworów był punk/ska, ale z czasem coraz częściej zdarzały się wycieczki w bardziej rockowe klimaty. Zespół stawia przede wszystkim na dobrą zabawę słuchaczy, kładąc główny nacisk na rytm oraz melodię. W tekstach możemy znaleźć zarazem wesołe proste historie, jak i tematy poruszające bliskie każdemu problemy.

 

KONIEC ŚWIATA

Koniec Świata powstał w styczniu 2000 roku w Katowicach z inicjatywy Jacka Stęszewskiego (śpiew, gitara). Po siedmiu miesiącach wspólnego grania, Koniec Świata nagrał swój pierwszy album pt. „Korzenie”, który następnie został wydany przez wydawnictwo Zima. To przyczyniło się do tego, że zespół zaczął coraz więcej koncertować, pojawiać się na znanych festiwalach, takich jak: Afryka w Toruniu, Warszawski Festiwal Reggae czy też Winter Reggae w Gliwicach. Koniec Świata zaczął także koncertować w Europie, swój program koncertowy zaprezentował m.in. w Niemczech, Czechach czy Słowacji, a wszystkie zagraniczne koncerty zostały bardzo entuzjastycznie przyjęte przez europejską publiczność.

30 maja 2005 roku Koniec Świata wydał kolejną, trzecią już, płytę pt. „Kino Mockba”. Tym razem produkcją i dystrybucją zajęła się już duża firma Lou & Rocked Boys c/o Rockers Publishing z Wrocławia. Album okazał się merytorycznie najciekawszym i najlepiej przyjętym przez publiczność oraz krytyków muzycznych wydawnictwem w dotychczasowej krótkiej historii zespołu. Przed Końcem Świata otworzyły się dotąd niedostępne „bramy”. Singlowy utwór – „Granat w plecaku”, został nominowany do nagrody przyznawanej przez radio Bis „Bisery 2005″ w kategorii najciekawszy tekst. Równolegle z wydaniem albumu grupa nakręciła swój pierwszy videoklip do utworu „Atomowe czarne chmury”, który można obejrzeć w kilku stacjach telewizyjnych, w tym na antenie 4funTV czy Polsat2. W roku 2006 Koniec Świata pojawił się na „Trasie 2006″ zespołów Happysad i Hurt, po raz kolejny udanie zaprezentował się przed publicznością Przystanku Woodstock w Kostrzynie, zagrał na festiwalach Nie zabijaj oraz w Jarocinie, jak również wystąpił gościnnie na 20-leciu Farben Lehre w Płocku i XIX urodzinach zespołu Pidżama Porno. Na początku 2007 roku Koniec Świata zagrał jedną z największych tras koncertowych w Polsce z cyklu Punky Reggae Live 2007, jako jeden z trzech głównych zespołów – obok Farben Lehre i Zabili mi Żółwia. Trasa obejmowała 28 koncertów w całej Polsce i cieszyła się wielkim zainteresowaniem, co potwierdzały wysokie frekwencje oraz wyprzedane bilety na długo przed koncertem.

Wrzesień 2007 roku przyniósł czwarte wydawnictwo Końca Świata – zawierający 12 kompozycji album „Burgerbar” oraz klip promujący płytę do utworu „Wystarczy, że serce mi bije”. Płyta osiągnęła najlepszą sprzedaż z dotychczasowych wydawnictw i zajęła 5. miejsce w plebiscycie Antyradia na Najlepszą płytę 2007 roku. W ramach promocji zespół ruszył w ogólnopolską trasę koncertową BURGERBAR TOUR, w międzyczasie występując z zespołem Akurat na Mini Tour 2007, grając w większości miast w całym kraju. Początek 2008 roku przynosi kolejne sukcesy zespołu. Koniec Świata zostaje zaproszony przez Jurka Owsiaka na główny koncert WOŚP w Warszawie pod Pałacem Kultury. Zespół wystąpił jako jedna z głównych gwiazd koncertu transmitowanego przez TVP2.

 

BILETY: 18 zł (przedsprzedaż) / 22 zł (w dniu koncertu)

Dostępne w:

www.ticketonline.pl

Klub Muzyczny UCHO, ul.św.Piotra 2, tel.661-81-81 lub 661-89-73

Kawiarnia CYGANERIA, ul.3-Maja 27, tel.620-77-22

Salon Muzyczny PULS, ul.Waszyngtona 21 – Centrum Gemini