Żywiołak |

Robert Jaworski – twórca m.in. turkowsko-łódzkiej formacji: „ich troLe”- która to swoim folkmetalowym objawieniem, po niespełna roku działalności wstrząsnęła światkiem polskiej sceny folkowej. Jest on pasjonatem instrumentów średniowiecznych, dobrego rock’n'rolla oraz sztuki ludowej. Swe pomysły na interpretacje spuścizny muzyki słowiańskiej próbował wskrzeszać występując jeszcze w szeregach: „Kapeli ze wsi Warszawa”. Później w założonej przez siebie i przez dwa lata działającej formacji: „ich troLe” udaje mu się wreszcie zarejestrować swą pierwszą kompozycję nawiązującą do słowiańskiej mitologii.. Na swej muzycznej ścieżce spotyka pewnego dnia „materię pokrewną” w postaci: Roberta Wasilewskiego.

Robert Wasilewski – gitarzysta i założyciel legendarnego zespołu: „Open Folk”. Jeden z nielicznych muzyków folkowych bezpośrednio odnoszący się w swoich inspiracjach muzycznych do twórczości rockmetalowych zespołów takich jak: „Led Zeppelin”, „Pink Floyd” czy „Black Sabath”. Pomysły na muzyke folkową czerpiącą ze spuścizny słowiańskiej mitologii i nawiązującą właśnie do tych gatunków ,w sposób śmiały próbuje realizować jeszcze we wspomnianym zespole:”Open Folk”. Był to jednak dopiero skromny początek.

Tym razem przeszkód nie było już wiele .Dwoje ludzi , o tym samym imieniu zakładają zespół, w muzyce którego motywem przewodnim ma się odtąd stać „demonologia ludowa”. Pojęcie dla współczesnego Polaka „co najmniej” abstrakcyjne i nie eksplorowane jeszcze jak dotąd – w sposób dosłowny, w żadnej innej polskiej formacji nurtu muzyki „folk”. Temat wierzeń przedchrześcijańskich, który stał się bazą dla mitów, jest bardzo wdzięcznym „tworzywem artystycznym” wykorzystywanym – nie tylko przez muzyków na całym niemal świecie.Zainteresowani folklorem, archeologią oraz zachęceni coraz łaskawszym medialnym spojrzeniem na kulturę rodzimą ,postanawiają jeszcze raz przywołać do życia stwory rodzimych legend i baśni – nieodłączne elementy słowiańskiej mitologii. Postacie, które wielowiekowa już tradycja chrześcijańska zdegradowała do roli „diabłów” i „złych mocy”. Dzisiejsze badania etnograficzne i antropologiczne dowodzą, iż przejawów kultywowania przedchrześcijańskich obrzędów na terenie Polski możemy doszukać się jeszcze w XVIII w, a dosłownych pozostałości nawet przed drugą wojną światową. To folklor właśnie – stał się dla nich formą przetrwalnikową nawiązującą do dawnej przeszłości. A malowanie jajek wielkanocnych, topienie Marzanny, nie witanie się przez próg, czy odpukiwanie przez niemalowane drewno to najlepsze przykłady na wiele pozostałości „pogańskich” zwyczajów w czasach dzisiejszych. Cała ta „ludowa otoczka” stała się głównym rdzeniem inspiracji dla „Żywiołaka”.

Od pamiętnego już spotkania w styczniu 2005 minęło sporo czasu. Do wymieniającego się wciąż doświadczeniami duetu: „Open troL” już wkrótce dołącza wokalistka Izabela Byra (znana wcześniej chociażby z formacji „Detonacja”, oraz Anna Piotrowska (bardzo żywiołowa wokalistka m.in. „Gości z Nizin”). Za sekcję rytmiczną odpowiedzialny jest początkowo perkusista – Michal Th0rn z metalowej formacji: „Sphere”, później wskutek zmian personalnych Maciej Łabudzki (na co dzień frontman otwockiego reggae-rockowego kolektywu: „Mistik Madżonga”). Zawiłe i kręte ścieżki tych wszystkich muzycznych postaci zbiegają się pewnego dnia w Warszawie, a efekt ich współpracy nadaje nowego wymiaru polskiej scenie muzyki „folk”. Od czerwca 2007 role perkusisty w zespole przejmuje człowiek o wielu obliczach muzycznych – Maciej Dymek, a latem 2008 brzemienną Izabele Byre zastępuje w składzie Monika Sadkowska (pieśniarka i świetnie zapowiadająca się aktorka polskiej sceny niezależnej).

Słowo Żywiołak nie ma znaczenia dosłownego, i nie opisuje żadnej konkretnej mitycznej postaci. Jest ono raczej grą słów, jakich wiele znaleźć można we współczesnej „słowianizującej” literaturze. Tego rodzaju wyrazy spotkać możemy chociażby w „bestiariuszu” polskiej edycji gier RPG, w poezji Bolesława Leśmiana, czy też poety nowszej generacji – autora wielu tekstów wykorzystywanych w twórczości „Żywiołaka” – zgorzeleckiego „multiartystę” Grzegorza Żaka

Zespół: Słowo Żywiołak ma jednoznacznie oddać energię wykonywanej przez nas muzyki…. „Żywiołak” to wytwór naszych słowiańskich wyobraźni. „Żywiołak” to muzyka żywiołów….

Muzyka: Muzyka „Żywiołaka” to wypadkowa takich gatunków muzycznych jak: folk, punk, rockmetal, akustyczne trans-techno czy drum’n'bass. Sięga ona również swymi zastosowaniami po elementy muzyki: dub, nawiązuje do hipnotyki chillout’u czy ambient’u, a oparta jest na brzmieniach zrekonstruowanych instrumentów dawnych, „wynalazków” techniki nowszej, oraz archaicznych i współczesnych technik wokalnych.

Zespół: Sugerujemy określenie: „polska muzyka neoludowa”

 

Bilety w cenie 20 / 25 zł dostępne w Klubie Ucho, Cafe Cyganeria (Gdynia, ul. 3-go Maja 27), Salonie Muzycznym PULS (Gdynia, Centrum Gemini) oraz w sieci Ticket OnLine (wybrane Empiki)

http://www.ticketonline.com/pl/pl/all/