LUXTORPEDA |

Zespół powstał w 2010 roku z inicjatywy Roberta Friedricha – gitarzysty i wokalisty znanego z takich formacji jak Acid Drinkers, Turbo, Flapjack, Arka Noego, 2Tm2,3 i KNŻ. Do współpracy muzyk zaprosił gitarzystę Roberta Drężka i basistę Krzysztofa Kmiecika, związanych wcześniej z Armią oraz z formacją 2Tm2,3 oraz perkusistę Tomasza Krzyżaniaka, znanego wcześniej z Turbo i Armii. W 2011 roku, w trakcie nagrywania albumu, skład uzupełnił wokalista Przemysław Frencel, raper z hip-hopowego duetu 52 Dębiec. Debiutancki album zatytułowany „Luxtorpeda” ukazał się 9 maja 2011 roku i jest połączeniem brzmień garażowo-punkowo-rockowych. Teksty mówią o życiu każdego człowieka, o walkach, upadkach, powstaniach, ciemnościach i nadziei. Płytę promują teledyski zrealizowane do utworów „Niezalogowany”, „Autystyczny” i „Za wolność”.

Zespół dał się poznać szerszej publiczności podczas Jarocin Festiwal 2011 oraz podczas 17 edycji Przystanku Woodstock 2011, a utwór „Autystyczny” wspiął się na pierwsze miejsca wielu list przebojów, między innymi w radiowej Trójce, Eska Rock i Antyradiu. W wielu rankingach i podsumowaniach muzycznych 2011 roku Luxtorpeda uplasowała się w ścisłej czołówce, niejednokrotnie zajmując 1 miejsce, chociażby wśród czytelników pisma „Teraz Rock”, gdzie została wyróżniona jako Najlepszy zespół roku, a także za Płytę roku, Przebój roku, Teledysk roku i Nadzieję roku. Luxtorpeda otrzymała również 4 nominacje do nagrody Fryderyki za 2011.

9 maja 2012 roku ukazał się drugi album zespołu pt. „Robaki“. Po miesiącu sprzedaży krążek uzyskał miano „Złotej Płyty“, a utwór „Wilki Dwa“ był 9 razy na 1. miejscu w prestiżowym notowaniu listy przebojów Polskiego Radia Programu III. Kapela konsekwentnie pracowała nad nowym materiałem i już 1 kwietnia 2014 roku świat ujrzało trzecie wydawnictwo studyjne – „A morał tej historii mógłby być taki, mimo że cukrowe, to jednak buraki”. Płyta dotarła błyskawicznie na 1. miejsce listy OLiS, a singiel „Mambałaga” zadomowił się na 1. pozycji listy przebojów Polskie Radia Programu III. W plebiscycie magazynu „Teraz Rock” muzycy osiągnęli 2. pozycję w kategorii Płyta roku.

W tym roku, po 16 latach działalności, Luxtorpeda oddaje w nasze ręce już 4 LP. „MYWASWYNAS” to bardzo ciekawy materiał. Autorzy opowiadając o sobie, opowiadają również o innych, bo jak zaznaczają – różni nas tylko umiejętność napisania i wykrzyczenia tego, co wspólnie odczuwamy i przeżywamy. To pełnokrwisty, treściwy, muzyczny krążek i pochłaniająca opowieść, po wysłuchaniu której można odnieść wrażenie, że być może napisano ją tylko i wyłącznie dla słuchacza. Jak zwykle zespół przygotował podwójny album – na drugiej płycie pojawią się utwory w wersji instrumentalnej.

Facebook: https://www.facebook.com/LUXTORPEDA/
Strona internetowa: http://www.luxtorpeda.net/

 

Bilety:
39 zł - http://www.pwevents.pl/pl/bilety,1,379.html
44 zł – Ticketpro, Eventim, eBilet, Biletomat.pl, punkt LOTTO
49 zł – w dniu koncertu
60 zł – karnet na obydwa koncerty Derbów Trójmiasta: http://www.pwevents.pl/pl/bilety,1,380.html

+ Klub Ucho (wyłącznie w czasie trwania imprez)