Ensiferum, Ex Deo, Wind Rose |

Nie sposób mówić o death metalu inspirowanym muzyką ludową bez wspomnienia o Ensiferum. Nowa płyta kapeli – “Two Paths”, ponownie potwierdza jej pozycję w czołówce gatunku. Czerpiąc z brzmienia poprzednich sześciu albumów, ostatni krążek wyróżnia się w dyskografii Finów, będąc jednocześnie ich najbardziej epickim i najbardziej organicznym dotychczas dziełem. Wpływ na brzmienie zespołu miało również dołączenie do składu Netty Skog, grającej na elektronicznym akordeonie. “Kiedy nagrywaliśmy “One Man Army [2015], chcieliśmy, by ta płyta brzmiała bardziej koncertowo, niż studyjnie. Na “Two Paths” kontynuujemy tę tendencję: używamy sprzętu analogowego, usuwamy ścieżki, czy nawet gramy bez metronomu, co daje zupełnie inny groove niż na większości współczesnych albumów metalowych”, mówi basista i wokalista grupy, Sami Hinkka. “Wszystko sprowadza się do pisania muzyki, której brzmienie nam się podoba I którą dobrze gra nam się na żywo, a na “Two Paths” wszystko udało nam się lepiej, niż kiedykolwiek”.

Skład:
Petri Lindroos – wokal/gitara
Markus Toivonen – gitara/wokal
Sami Hinkka – bas/wokal
Janne Parviainen – perkusja
Netta Skog – akordeon elektroniczny/wokal

Ensiferum – Facebook
Ensiferum – strona internetowa

EX DEO
Zespół, ze znanym jako wokalista Kataklysm Maurizio Iacono na czele, odwiedzi Polskę w ramach promocji swojego trzeciego albumu – „The Immortal Wars”, wydanego w lutym 2017 nakładem Napalm Records. Autorem okładki płyty jest Eliran Kantor, wcześniej tworzący m.in. dla Testament, Hatebreed, Soulfly i Kataklysm. Głównym tematem płyty są wojny punickie, czyli długoletni konflikt pomiędzy Starożytnym Rzymem a Kartaginą. Epickie utwory Ex-Deo opowiadają o starciu dwóch wybitnych dowódców, Hannibala i Scypiona Afrykańskiego, poruszają również inne tematy z historii starożytnej.

Ex Deo – Facebook

WIND ROSE
Zespół grający symfoniczny metal. Założony we Włoszech w roku 2009. W roku następnym wydał Epkę wyprodukowaną przez Cristiano Bertocchiego (wcześniej basistę zespołów Labirynth i Vision  Divine), która spotkała się z dobrym przyjęciem słuchaczy. Rok 2012 przyniósł pierwszy pełnopawny album grupy – „Shadows Over Lothadruin”. W 2013 roku Wind Rose odbyło europejską trasę promocyjną, występując jako support przed zespołami: Wintersun, Finntroll i Epica. W roku kolejnym Cristiano Bertocchi oficjalnie dołączył do składu jako nowy basista. Kolejny rok to drugi album – „Wardens of the West Wind”. Zespoły Ensiferum i Wind Rose spotkały się już w 2015 roku podczas europejskiej trasy  „One Man Army“. Dwa lata później kapela podpisała kontrakt z Inner Wound Recordings i w maju 2017 wydała swój trzeci krążek – „Stone Hymn“.

Wind Rose – Facebook

Bilety: 
80 zł - pwevents.pl
85 zł - Ticketpro, Eventim, Ebilet, Biletomat.pl, kolekcjonerskie: Klub Muzyczny Ucho, 
Salon Muzyczny Puls
90 zł - w dniu koncertu