[SOLD OUT] Take It Easy | premiera płyty „Ludmiła” |

„Ludmiła” to szósta płyta w dorobku Take It Easy – grupy, poruszającej się w stylistyce swingu, którego to i na tym albumie – poświęconym dokonaniom Ludmiły Jakubczak, również nie zabrakło. Zespół, tworzony przez weterana polskiego jazzu – saksofonistę Przemka Dyakowskiego oraz wybitnie utalentowanych, trójmiejskich jazzmanów, zaprezentuje swoje najnowsze wydawnictwo na koncercie w Gdyni. 18 czerwca 2023 roku wystąpi w Klubie Podwórko.art / Scena Ucho.

Ludmiła Jakubczak to wokalistka, o której zdecydowanie warto pamiętać. Popularna w latach pięćdziesiątych XX wieku, zginęła tragicznie w 1961 roku, mając zaledwie 22 lata. Pozostawiła po sobie wiele pięknych utworów – od zaczynającej jej karierę „Alabamy”, po najpopularniejszy przebój „Gdy mi ciebie zabraknie”. 62 lata po jej śmierci, Przemek Dyakowski wraz Take It Easy postanowił przypomnieć niektóre z piosenek tej niezwykłej artystki. Zespół, wykorzystując stylistykę swingową, czyli swój znak rozpoznawczy, podjął próbę nadania kompozycjom Jerzego Abratowskiego, Hanny Skalskiej czy Władysława Szpilmana nieco innego koloru, zachowując jednak ogromny szacunek do oryginałów. Wspaniałe teksty utworów Jakubczak – napisane przez Kazimierza Winklera, Agnieszkę Osiecką czy Kazimierza Szemiotha mają się, nawet w XXI wieku, znakomicie i wespół z doskonałą muzyką, wciąż robią niezwykłe wrażenie. Tworzą bowiem nastrój, który trudno na co dzień odnaleźć w pędzącym, chaotycznym świecie.

Jakie piosenki będzie można usłyszeć podczas koncertu?

Ciekawe, co w te „Wakacje z deszczem” może nas spotkać w „Dziwnym kiosku”? Może ktoś, w odpowiedzi na nasze: „Powiedz coś miłego”, powie „Szeptem”: „Dla ciebie kolczyki gwiazd”? A może będzie szansa, aby wypić „Dwie szklaneczki wina”, gdy na niebie pojawi się „Żurawi klucz” i „Gdy mi ciebie zabraknie”? Jedno jest pewne: na końcu będzie trzeba zawołać „Do widzenia, Teddy”.

Skład koncertowy:
Joanna Knitter – śpiew
Przemek Dyakowski – saksofon sopranowy
Wojciech Staroniewicz – saksofon tenorowy
Artur Jurek – organy Hammonda, piano
Dominik Bukowski – wibrafon
Janusz Mackiewicz – kontrabas
Maksymilian Kreft – perkusja
Darek Herbasz – saksofon tenorowy

 

(fot. Magda Rosman)