D.I.Y. Hardcore Punk Fest – dzień I |

Do największych atrakcji tegorocznej edycji DIY Festu z pewnością należą specjalnie nań przylatujące brytyjskie formacje Subhumans i Doom. Ten pierwszy zespół jest jedną z największych, niekwestionowanych legend punk rocka. Założony 30 lat temu, słynie z doskonałych płyt (wydawanych głównie w prowadzonej przez wokalistę grupy Dicka Lucasa niezależnej wytwórni Bluurg) i takichże koncertów. Co istotne, w przeciwieństwie do wielu innych „zasłużonych” zespołów punkowych, Subhumans na deskach Ucha pojawi się w swym klasycznym składzie. Zupełnie inną odmianę punk rocka, niż grający melodyjnie Subhumans, tworzy pochodząca z Bradford formacja Doom. Zespół ten jest uznawany za klasyka crust punka – muzyki utrzymanej w bardzo szybkim tempie, której jednym z prekursorów była m.in. grupa Discharge. Powstały w latach 80. Doom, który szybko stał się formacją prawdziwie kultową (jego logo widnieje na kurtkach i koszulkach tysięcy punków na całym świecie), zawiesił kilka lat temu swoją działalność. Reaktywował się dopiero w tym roku, a jego występ w Gdyni będzie od tego czasu dopiero czwartym, po udziale w tak prestiżowych festiwalach jak Scumfest, Punk Illegal i Hellfest.

Kolejni zagraniczni goście, którzy pojawią się w Uchu to rosyjski Distress, niemieckie Instinct Of Survival i Family Man oraz Juggling Jugulars z Finlandii. Formacja z Sankt Petersburga zaprezentuje rasowy, surowy d-beat: muzykę, w której echa klasycznych dokonań Discharge mieszają się z elementami charakterystycznymi dla skandynawskiej sceny hardcore. Distress to zespół, który znany jest doskonale nie tylko w Rosji, ale także w całej Europie a szczególnie w Skandynawii, w której Rosjanie koncertują szczególnie często. Instinct Of Survival jest z kolei jednym z czołowych na świecie przedstawicieli zmetalizowanej postaci crust punka. Dowodem na to jest doskonale przyjęty album „North Of Nowhere”, jak i liczne zaproszenia na czołowe niezależne festiwale hardcore punk (w tym roku m.in. Grind The Nazi Scum i Obscene Extreme, gdzie zresztą wystąpią też Doom i grający w lipcu w Gdyni Victims). Zupełnie inną muzykę gra drugi zespół z Niemiec – Family Man. Zaprezentuje on żywiołowy, klasyczny hardcore, pozbawiony nawet szczypty metalu. Koncertem w Gdyni zespół zacznie swoje kilkunastodniowe tournee, podczas którego zaprezentuje głównie utwory pochodzące ze swojego nowego albumu, który ukaże się w lipcu. Ostatni z zagranicznych gości DIY Festu to doskonale znana w Polsce, wielokrotnie tu koncertująca, fińska grupa Juggling Jugulars. Jest to jeden z najdłużej istniejących punkowych zespołów w Finlandii, o którym tamtejsza telewizja nakręciła nawet w tym roku film dokumentalny. Juggling Jugulars gra wpadający w ucho, energiczny punk, okraszony zaangażowanymi tekstami, szczególnie sprawdzający się na żywiołowych koncertach tej grupy.

Wyjątkowo mocna jest w tym roku na DIY Feście reprezentacja polskiej sceny hardcore punk. Warszawska El Banda jest obecnie z pewnością jednym z najbardziej rozpoznawalnych jej przedstawicieli zagranicą. Zespół ma na koncie dwa znakomite albumy i jedną epkę. W jego składzie znajduje się m.in. basista legendarnego Post Regimentu. Nowa płyta El Bandy, zatytułowana „Skutki uboczne”, jest mocnym kandydatem do tytułu nie tylko polskiej, punkowej płyty roku. Zawiera aż 23 utwory, często przełamujące muzyczne konwencje, dodatkowo wzbogacone niezwykle poruszającymi tekstami autorstwa charyzmatycznej wokalistki zespołu, Ani Zajdel. Kolejna warszawskie kapele biorące udział w festiwalu to Antidotum i Government Flu. Ten pierwszy zespół istnieje już 23 lata. Gra mocny punk z interesującymi tekstami o społeczno-politycznej tematyce, śpiewanymi przez wokalistkę o takim samym imieniu jak ta śpiewająca w El Bandzie. Zespół jest w przededniu wydania nowego albumu, który opublikuje jedna z najdłużej istniejących polskich niezależnych oficyn wydawniczych – Nikt Nic Nie Wie. Zupełnie inną muzykę niż Antidotum zaprezentuje Government Flu. Ten zespół, który zaczerpnął swą nazwę od tytułu utworu Dead Kennedys, gra klasyczny,szybki hardcore. W składzie grupy znajdują się muzycy udzielający się wcześniej lub obecnie w takich formacjach jak Insuiciety, Knife In The Leg, Daymares a na basie zagra wokalista popularnego, indie rockowego The Black Tapes. Druga, co do liczebności, reprezentacja polskiej sceny hardcore punk stawi się z Olsztyna w postaci zespołów Utopia i Edelweiss Piraten. Pierwsza z tych grup gra niezwykle przebojowy punk rock, ze znakomitym żeńskim wokalem,przywołującym silne skojarzenia z gwiazdą poprzedniego DIY Festu, francuską formacją La Fraction. Z kolei Edelweiss Piraten prezentują mocny hardcore punk, z pewnymi naleciałościami charakterystycznymi dla sceny skandynawskiej. Znamienny dla tego zespołu jest zaangażowany przekaz, w którym istotne są akcenty feministyczne. Jedynym w tym roku przedstawicielem Pomorza będzie wywodzący się z Bytowa No Se. Jest to hardcore punkowy zespół, który słynie nie tylko ze znakomitej muzyki ale także doskonałych, „życiowych” tekstów śpiewanych przez ich charyzmatycznego autora. W programie występu No Se nie powinno zabraknąć również kilku utworów innego, kultowego już akustycznego projektu jego członków, a mianowicie Sylwetek. Duża gratką dla publiczności, która pojawi się w Gdyni, powinien być występ gliwickiej Exmisji. Jest to bowiem jeden z najbardziej szanowanych, nie tylko za muzykę, ale i postawę, zespołów polskiej sceny hardcore punk. Co więcej, Exmisja koncertem na DIY Feście powraca na scenę po kilkuletniej przerwie w działalności. Zespołem, którego występ zakończy szósty DIY Hardcore Punk Fest będzie poznański Next Victim. Grupa zaprezentuje monumentalny, mroczny sludge, z poruszającymi tekstami śpiewanymi przez Gosię, znaną niegdyś z formacji Mind
Pollution.

 

9 lipca

SUBHUMANS (Bath; UK) – klasyka punk rocka

http://www.myspace.com/subhumansuk

http://www.citizenfish.com/

DISTRESS (Sankt Petersburg; Rosja) – d-beat

http://www.myspace.com/distressrawshit

FAMILY MAN (Berlin; Niemcy) – old school hardcore

http://www.family-man.org/

http://www.myspace.com/fmhardcore

UTOPIA (Olsztyn) – przebojowy punk rock z damskim wokalem

http://www.myspace.com/utopiaolsztyn

EDELWEISS PIRATEN (Olsztyn) – hardcore punk z mocnym, damskim wokalem

http://www.myspace.com/edelweisspiratenband

NO SE (Bytów) – hardcore punk

http://www.myspace.com/noxsepunk

GOVERNMENT FLU (Warszawa) – old school hardcore

http://www.myspace.com/governmentflufuckyou

 

Info: www.diyfest.prv.pl

Na terenie klubu rozstawione będą stoiska z materiałami dotyczącymi praw człowieka, praw zwierząt i wegetarianizmu. Będą zbierane także pieniądze na rzecz Pomorskiego Kociego Domu Tymczasowego (zbiórką zajmować się będą działaczki tej grupy).
Obecne będą także stoiska z wydawnictwami niezależnej sceny hardcore punk (książkami, zinami, płytami, koszulkami itp.).

Tak jak w roku ubiegłym, DIY Hardcore Punk Fest będzie składał się nie tylko z części muzycznej, ale i filmowej. Projekcje odbędą się 10 i 11-go lipca. Początek o12.00, wstęp wolny. Pełny program dostępny na www.myspace.com/diyfilmfest