Ladies Jazz Festival: Octavia Kawęcka |

Octavia jest wokalistką, flecistką, a także aranżerem. Wykonuje własne kompozycje, szeroko pojęty jazz oraz światowe standardy muzyki klasycznej, które aranżuje, łącząc świeżość i nowatorstwo w podejściu ze zrozumieniem i przywiązaniem do mainstreamowej tradycji jazzowej. Ukończyla Podyplomowe Studium Jazzowe im H. Majewskiego w Warszawie. Studiuje na Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Stypendystka Conservatorium S. Cecilia w Rzymie i S. Casella w L’Aquilli. Urodzona w Radomiu, wystepuje na scenie od najmłodszych lat, zdobywając wiele nagród na międzynarodowych i ogólnopolskich festiwalach. Od najmłodszych występowała również na deskach najważniejszych teatrów warszawskich. Nagrywała oraz występowała również dla Polskiego Radia, Jazzradia, Radia Krakow, kanałów telewizji publicznej i Polsatu.

Debiutancka płyta jazzowa Octavii, wydana w październiku 2008 roku, odniosła ogromny sukces, który można poprzeć serią koncertów w Polsce oraz zagranicą, podczas których Octavii towarzyszyły takie sławy muzyki jak chociażby Wojciech Karolak. Nakład albumu wyczerpał się i właśnie ukazała się jego reedycja (razem z czasopismem „Jazz Forum”. Solowy album promuje utwór „Leave My Sorrow Behind”, skomponowany przez dwie sławy światowego jazzu – Michała Urbaniaka oraz Candelarię Saenz Valiente. Oprócz wspomnianego utworu i autorskich kompozycji Octavii, płyta zawiera m.in. utwór Bronisława Kapera, pierwszego polskiego zdobywcy Oskara za muzykę do musicalu „Mutiny on Bounty”, któremu artystka zadedykowała swój album.

Już w rok po debiucie, piosenki artystki znalazły się na ekskluzywnej edycji albumu „Polscy artyści jazzowej” wydanej wraz z „Rzeczpospolitą”, gdzie Octavia znalazła się obok takich sław jazzu jak chociażby Urszula Dudziak czy Ewa Bem. Najnowszy projekt artystki to precedens na polskiej scenie muzycznej – zostanie nagrany na żywo w w studiu filmowym Wytwórni Toya w Łodzi (współwydawcy płyty) w składzie: Big Band Akwarium, wywodzący się z legendarnego klubu jazzowego w Polsce o tej samej nazwie, a także Orkiestra Smyczkowa z towarzyszeniem Wojciecha Karolaka, amerykańskiego gitarzysty Deana Browna oraz włoskiego tenora.

Wybrane nagrody:

  • Srebro na The International 19th Jazz Standards Festival Siedlce 2005
  • Brąz na The International Jazz Vocalists Meeting Zamość 2005

  • Nagroda Indywidualna na Międzynarodowym Festiwalu Jazz Krokus, Jelenia Góra 2005

  • Laureatka The Krzysztof Penderecki International Competition Of Contemporary Chamber Music in Krakow 2007

  • Nagroda Indywidualna na Ogólnopolskim Konkursie Jazzowym Scena Młodych w Radomiu 2004

  • Wyróżnienie w kategorii Najlepszy Solista Jazzowy, na konkursie Nadzieje Warszawy 2006

  • Nagroda specjalna Prezydenta Lecha Kaczyńskiego na konkursie Nadzieje Warszawy 2005

  • Nominacja do jazzowych Fryderyków w kategorii „Nowa Nadzieja” 2009

BILETY: 30 zł

Dostępne w: Klub Ucho, Cafe Cyganeria (Gdynia, ul. 3 Maja 27)