Ladies Jazz Festival: NATALIA GROSIAK + MIKROMUSIC |

Natalia Grosiak i MIKROMUSIC to jedna z ciekawszych formacji młodego pokolenia na polskiej scenie muzycznej. Łączy wiele stylów, ale bazuje na jazzie i trip hopie. I ponownie okazuje się, że takie pozornie różne gatunki muzyki tutaj współbrzmią nadspodziewanie spójnie. Enigmatyczny głos wokalistki – Natalii Grosiak, jest prawdziwą wizytówką zespołu, który z roku na rok zyskuje coraz większe uznanie. Grupa na swoim koncie ma 2 płyty. Na debiutanckim krążku „Mikromusic” pojawiło się wielu gości, m.in. Leszek Możdżer, multiinstrumentalista Sambor Dudziński czy akordeonista Piotr Dziubek. Na przełomie listopada i grudnia 2008 roku ukazał się drugi album formacji – „Sennik”. Tytuł odzwierciedla często powtarzający się w tekstach piosenek wątek snu, a kompozycje sięgają do różnych estetyk, m. in. do jazzu, trip hopu, funky, a nawet muzyki ludowej. Całość spajają poetyckie, kobiece teksty Natalii. Ta wrocławska grupa znakomicie sprawdza się podczas koncertów. Mocą swojego talentu i oryginalnych aranżacji tworzy niepowtarzalny mikro-klimat, budując szczególną więź z publicznością. Mikromusic poprzedzał występy gwiazd światowego formatu m.in. Macy Gray, Lury czy Miki Urbaniak. Grupa została doceniona nominacją do Yacha za teledysk do utworu „Sennik”. Zespół ma również na swoim koncie nominację do Camerimage za teledysk do piosenki „Thank God I’m a Woman”, obok takich wykonawców jak Depeche Mode czy Coldplay.

„(…)Natalia Grosiak i ekipa brzmią jakby to był ich debiut. Słychać zarówno głód i świeżość, jak i dojrzałość muzyczną. Mimo że każdy utwór traktuje o śnie i jest z nim nierozerwalnie złączony, to tylko nieliczne z nich są prawdziwymi kołysankami. Dominują ciepłe, czasem promienne piosenki. Często jednak przeistaczają się w mocno rozbudowane formy z pełnowymiarowymi improwizacjami, które spokojnie można nazwać jazzowymi. Na pierwszy plan, oprócz Natalii Grosiak, prowadzącej melodyjnie cały zespół, wysuwają się klasyczny fortepian, gitara czy trąbka. Spójność przełamują utwory „Kardamon i pieprz”, tętniący latynoskim klimatem oraz chłodny, islandzki – „Świat oddala się ode mnie”(…)”

Debiutancki album „Mikromusic” ukazał się nakładem Polskiego Radia w 2006 roku i był podsumowaniem dotychczasowej działalności zespołu. Zespołu, który przez lata nabrał charakteru, potrafił totalnie zainteresować nie tylko dzięki urzekającej wokalistce, ale także świetnym aranżacjom i kompozycjom. Płyta to wędrówka po różnych muzycznych wysepkach, takich jak acid jazz, funk, ambient, trip-hop, fusion. Z kolei płyta „Sennik” ukazała się nakładem Mikromusic Records w 2008 roku, założonej przez liderkę zespołu Natalie Grosiak. Na krążku można usłyszeć piękne intro na fortepianie zagrane przez Roberta Jarmużka, oryginalne solówki i improwizacje. Kompozycje, których autorami są Natalia Grosiak (sł., muz.) i Dawid Korbaczyński (muz.) sięgają do różnych estetyk.

 

Skład:

Natalia Grosiak – śpiew

Dawid Korbaczyński – gitara

Robert Szydło – bas

Robert Jarmużek- fortepian

Adam Lepka – trąbka, instrumenty perkusyjne

Łukasz Sobolak – perkusja

Maciej Prokopowicz – realizator dźwięku

BILETY: 30 ZŁ

Dostępne w: Klub Ucho, Cafe Cyganeria (Gdynia, Ul. 3 Maja 27)