Hołd dla Dio |

Gdyński koncert organizowany jest z inicjatywy fundacji Nasze Dzieci oraz zespołu heavy-powermetalowego Hateseed z Gdańska. Wraz z tym ostatnim wystąpią inne trójmiejskie kapele, których muzykę ukształtowała twórczość Ronniego Jamesa Dio – Darkmere, Sinus, Animagnetical, Tanker oraz Naked Brown. Koncert jest tym bardziej wyjątkowy, że swoją obecnością uświetnią go znani wokaliści – między innymi Grzegorz Kupczyk razem ze swoim sidemanem Bartkiem Sadurą (CETI), Tomasz Struszczyk (Turbo, Pathology), czy – znany szerszej publiczności ze znakomitego wykonania w programie „Szansa na Sukces” utworu „Jaskółka Uwięziona” Stana Borysa – Marcin Maliszewski (Black Horsemen, Exlibris, Privateer). Tego wieczora muzycy wykonywać będą wyłącznie utwory z dyskografii Ronniego Jamesa Dio – od czasów Rainbow, poprzez Black Sabbath, aż po ostatnie dokonania solowe wokalisty.

Wydarzenie to będzie miało charakter charytatywny, a cały dochód ze sprzedaży biletów przeznaczony zostanie na zakup separatora dla kliniki Pediatrii, Hematologii, Onkologii i Endokrynologii Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Gdańsku. Rak to choroba, która odebrała nam nie tylko genialnego muzyka, ale przede wszystkim wielkiego człowieka, który sam mocno zaangażowany był w działalność charytatywną. Koncertem tym muzycy chcą pokazać, że jego twórczość żyć będzie wiecznie, a także wspomóc leczenie tych, których życie można jeszcze uratować.

Ronnie James Dio zmarł 16 maja. Miał 68 lat. Przyczyną śmierci był rak żołądka. Dio, nazywany często „małym człowiekiem o wielkim głosie”, pozostawił po sobie imponującą spuściznę artystyczną – wystarczy wspomnieć 3 albumy studyjne z zespołem Rainbow, 4 z Black Sabbath (w tym 1 pod szyldem Heaven and Hell) czy 11 długogrających albumów z jego własnym zespołem Dio. Do tego należy dodać niezliczoną ilość wydawnictw koncertowych i nagrań gościnnych. Niezwykle istotną częścią życia Dio była także jego działalność charytatywna. Projekt Hear’n Aid, którego był inicjatorem, przyniósł ponad milion dolarów na rzecz walki z głodem w Afryce.

 

Wystąpią:

Hateseed – zespół z Gdańska grający muzykę z pogranicza heavy, thrash i power metalu. Założony został przez gitarzystę Marka Żmudę w 2004 roku jako projekt solowy o nazwie Deadhead. W 2006 roku, przy udziale zaprzyjaźnionych muzyków, nagrał swoje pierwsze demo pt. „My Hate”, które zawierało 4 utwory. W sierpniu 2006 roku gitarzysta i wokalista Łukasz Szostak dołączył do Marka Żmudy i razem, już jako Hateseed, rozpoczęli tworzenie nowego materiału. Zainspirowały ich takie zespoły jak King Diamond, Mercyful Fate, Running Wild, Iron Maiden, Helloween, Megadeth, Turbo, Blind Guardian i Iced Earth. Jesienią 2007 roku Hateseed porwał do swojego składu jeszcze jednego muzyka – basistę Bartka Kołodziejczyka (założyciel Neimes).
Rok później zespół został skompletowany po tym, jak dołączył do niego młody perkusista Jacek Serwatko. Latem 2009 roku, z powodów osobistych, z Hateseed pożegnał się Marek Żmuda, którego miejsce zajął Kamil Janulewicz (ex-Hurricane).

Więcej na: http://www.myspace.com/hateseedband

Darkmere – zespół powstał jesienią 2005 roku. Od początku skład tworzą: Marcin Wysoczan – gitara (Sonhelion), Marek Jucewicz – bas (Spasticus, Bad Taste, Sonhelion, Manitou, Angor), Eryk Nehring – perkusja (Hellfire) oraz Kuba Sołtysek – klawisze (Eldener, IND, Sonhelion). W 2008 roku dołączył do zespołu Adam Wojciechowski – wokal (Angor, Nocturn). Muzyka Darkmere to mieszanka różnych odmian metalu przeplatana elementami progresji. Zespół ma na koncie jedno demo zatytułowane po prostu „Darkmere”, nagrane w 2007 roku w studiu Adama Drywy.

Więcej na: www.myspace.com/darkmereband

Sinus – początków zespołu można doszukać się już w 2001. Przez 4 lata zespół zagrał wiele koncertów na deskach trójmiejskich klubów, a także na wielu imprezach plenerowych – Neptunalia, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, inne festiwale. Niestety w 2005 roku grupa przechodzi kryzys. Z pierwotnego składu zostaje tylko klawiszowiec, który wraz z nowym perkusistą poszukują innych muzyków. Dopiero na początku roku 2007 poszukiwania zostały zakończone i zaczęto pracę nad nowym materiałem, który dzisiaj można usłyszeć. Muzykę Sinusa można określić mianem rocka progresywnego. Rocka, który nie mieści się w żadnych szufladkach. Różnorodność kompozycyjna i rytmiczna sprawia, że każdy jeden utwór jest jedyny w swoim rodzaju. Muzycy są bardzo ambitni i ciągle rozwijają swoje umiejętności. Do coraz lepszej gry motywują się sami nawzajem. Do tego tworzą zgraną paczkę przyjaciół i co rzadko spotykane potrafią razem gadać nie tylko o muzyce. Sinus ciągle czeka na swoją szansę, aby zaistnieć na większym forum. Na razie pozostaje na scenie niszowej, mało popularnej.

Więcej na: http://www.myspace.com/sinuspoland

Tanker – pomysł na założenie kapeli zrodził się, gdy w lipcu 2003 roku rozpadł się zespół Łokeć Karola. Puma – wokalista kapeli, postanowił kontynuować walkę na rock’n'roll’owej scenie, dobierając odpowiednich ludzi. Pierwsze dwie próby (w niepełnym składzie) odbyły się w październiku 2003 roku. Niestety bez pełnego składu dalsza walka pozbawiona była sensu. Kilku ludzi w tym czasie okazało się mieć mało powagi w swych poczynaniach. Drugie podejście nastąpiło w marcu 2004 roku. Po kilku roszadach wykrystalizował się (na jakiś czas) stały skład. Jako początek nazwy Tankier można przyjąć pierwszą próbę w pełnym i stałym (jak się potem jednak okazało – nie do końca) składzie. Plan jest prosty – gramy covery i bawimy się na maksa, a z nami wszyscy, którzy znajdują się na koncercie lub na próbie. Wybieramy kawałki znanych kapel z małymi wyjątkami. Profesjonalni muzycy z przeszłością w innych kapelach lub jeszcze w nich grający, gwarantują Wam wszystkim zabawę na zajebistym poziomie.

Więcej na: http://www.tanker.superhost.pl/

Animagnetical – trójmiejski zespół będący kontynuacją założonej przez gitarzystę Jacka Rybczyńskiego formacji Diesel. 8 października 2010 ukaże się pierwsze wydawnictwo grupy – płyta CD z 5 nagraniami skierowana na rynek krajowy i zagraniczny.
Styl muzyczny zespołu to energetyczna muzyka rockowa.

Więcej na: www.myspace.com/animagnetical

Naked Brown – zespół powstał w Gdańsku na początku 2007 roku. Motorem napędowym grupy była potrzeba grania muzyki mocnej, ale nawiązującej do starego hard rocka. Po nagraniu pierwszego dema i zagraniu kilkunastu koncertów nastąpiła roczna przerwa w działalności kapeli w związku z odejściem wokalisty. Naked Brown odrodziło się w listopadzie 2009 roku jako trio, rolę wokalisty podjął dodatkowo dotychczasowy basista – Plastuch. Zespół zagrał 24 koncerty i ma swoim koncie m.in. support przed TSA w Gdańsku. Oprócz tego kapela nagrała 6 utworów w studiu i już niedługo zostanie wydane pierwsza oficjalna płyta demo. Styl grupy wyewoluował jako ciężka mieszanka hard rocka, stoner rocka i heavy metalu. Naked Brown gra z pasją i prezentuje muzykę prostą, surową i z jajami.

Więcej na: http://www.myspace.com/nakedbrownband