PIOTR LEMAŃCZYK – JANUSZ MUNIAK Super Quartet feat. KAZIMIERZ JONKISZ |

Piotr Lemańczyk

Postrzegany jest jako wybitny basista i kompozytor, którego coraz częściej można oglądać na europejskich scenach w towarzystwie wielkich gwiazd światowego jazzu, takich jak: Jerry Bergonzi, Dave Kioski, Gary Novak, Tim Hagans, Seamus Bleke czy Clarence Penn. Teraz zaprosił do współpracy wybitnego i legendarnego saksofonistę Janusza Muniaka, wibrafonistę Dominika Bukowskiego i perkusistę – legendę polskiego jazzu – Kazimierza Jonkisza, a więc zespół składający się z wszechstronnych i kreatywnych osobowości, które z pasją oddają się sztuce muzyki. Napisane z rozmachem kompozycje ukazują dojrzały warsztat kompozytorski liderów oraz pozostawiają dużo miejsca na improwizację. Jazz opatrzony piękną melodią i ciekawą strukturą harmoniczną tworzy niepowtarzalny klimat.

Janusz Muniak
Jedna z najbarwniejszych postaci polskiego jazzu. Zadebiutował już w 1960 roku w lubelskim zespole Witolda Miszczaka, który okazał się dobrą szkołą jazzowego grania. Muniak został zauważony i zaproszony do zespołu Tomasza Stańki – Jazz Darings. Sukcesem okazał się dla muzyka występ w 1964 roku z kwintetem Andrzeja Trzaskowskiego na festiwalu Jazz Jamboree. W 1967 roku powrócił do kwintetu Tomasza Stańki. Koncerty z zespołem Stańki nie przeszkodziły Muniakowi we współpracy m.in. z Krzysztofem Komedą, zespołami Jana Ptaszyna Wróblewskiego i kwartetem Jana Jarczyka. Przez zespoły Muniaka „przewinęli się” najwybitniejsi polscy jazzmani, chętnie współpracowali z nim zagraniczni muzycy – perkusiści George Bruckner, Dirk A. Dhonau, trębacze – Don Cherry, Freddie Hubbard, saksofoniści – Hank Mobley i Charlie Ventura oraz pianiści – Hank Jones, Gerd Schuller. Równie interesujące okazały się projekty Muniaka realizowane z młodymi muzykami: Leszkiem Możdżerem, Michałem Miśkiewiczem i Darkiem Oleszkiewiczem.

Kazimierz Jonkisz
Czołowy muzyk polskiej sceny jazzowej. Jeden z bardziej uznanych polskich perkusistów, wielki autorytet, nauczyciel. Jako jeden z niewielu rodzimych perkusistów występował z czołowymi muzykami jazzowymi sceny międzynarodowej. Miało to potwierdzenie w występach na wielu festiwalach jazzowych w całej Europie. Wykładowca w Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie ukształtował i ukierunkował grę sporej grupy perkusistów, grających obecnie w sztandarowych polskich zespołach lub będących głównymi muzykami sesyjnymi nagrywającymi dziesiątki płyt. Sam nagrał kilkadziesiąt płyt w tym również swoje autorskie.

Dominik Bukowski
Wibrafonista, zdobywca indywidualnego wyróżnienia na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Jazzowych w Gdyni (1999), zwycięzca konkursu Bielskiej Zadymki Jazzowej 2002. Od 2003 roku zajmuje II miejsce w kategorii wibrafon roku w ankiecie Jazz Forum. Nagrał ponad 10 płyt. Współpracował i nagrywał z takimi muzykami jak: Janusz Muniak, Leszek Możdżer, Piotr Wojtasik, Maciej Sikała, Jacek Kochan, Leszek Kułakowski, Wojciech Staroniewicz, Emil Kowalski, Raivo Tafenau (Estonia) i Kent Sangster (Kanada). Jego autorska płyta „Projektor” znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt 2005 roku. W 2008 roku wydał kolejną autorską płytę „Times Get Changes”, a w 2009 – najnowszą płytę zatytułowaną „Vice Versa”.

Skład:
JANUSZ MUNIAK – saksofon
KAZIMIERZ JONKISZ – perkusja
DOMINIK BUKOWSKI – wibrafon
PIOTR LEMAŃCZYK – kontrabas

BILETY: 20 zł (przedsprzedaż) / 25 zł (w dniu koncertu)

Dostępne w: Klub Ucho, Cafe Cyganeria (Gdynia, ul. 3-go Maja 2