KAT & Roman Kostrzewski |

Do chwili wydania debiutanckiego singla – „Ostatni tabor/Noce Szatana”, grupa zdobywała swe szlify podczas sesji nagraniowych dla PR Katowice (dzięki sesji zespół zaistniał na antenie stacji radiowych w kraju), jak również biorąc udział w wielu festiwalach rockowych. Ukoronowaniem pracy było zwycięstwo w plebiscycie publiczności na największym w latach 80-90-tych XX w Festiwalu Rockowym Muzyków Młodej Generacji Jarocin 81′. Popularność singla w mediach zaowocowała dłuższa trasa koncertowa u boku fińskiej grupy HANOI ROCKS. Zespół zyskał wtedy znakomite recenzje, czego skutkiem było nagranie debiutanckiego albumu „Metal and hell” dla belgijskiej firmy Ambush Records (maj 1986) i jej polskiej wersji pt: „666″, wydanej przez Klub Płytowy „Razem”. Było to prekursorskie wydawnictwo dla polskiego thrash metalu.

Na wyjątkową pozycję zespołu, poza warstwą muzyczną, miały wpływ także teksty wokalisty Romana Kostrzewskiego oraz bardzo widowiskowe i nowatorskie wówczas, mroczne koncerty z udziałem „baletu wielu rekwizytów”. Występując jako gwiazda na festiwalu Jarocin 86′ zespół zagościł w filmie dla telewizji BBC pt. „My blood, your blood”, poświęconym polskiemu rockowi. W lutym 1987 dwukrotnie wystąpił w katowickim Spodku z Metallicą. W tym samym roku ukazał się koncertowy album zespołu „38 minutes of life”, zawierający zapisy utworów z Metalmanii i koncertów z Metallicą. Kolejna płyta „Oddech wymarłych światów”, wydana w 1989 roku, okazała się wyjątkową pozycją w dyskografii zespołu. Znajdują się tu utwory pełne nowatorskich rozwiązań muzycznych i brzmieniowych.

Różnice pomiędzy muzykami spowodowały dwuletnią przerwę z działalności zespołu. Jednak w 1992 roku KAT powrócił z płytą „Bastard”, dowodząc, że nadal jest prekursorem thrash metalu. Wiosną 1994 roku wydał album „Ballady”, który ukazał jego spokojniejsze, aczkolwiek niepozbawione zadzioru, oblicze. W nagraniu tego materiału gościnnie bierała udział legenda polskiego rocka – Józef Skrzek (SBB). 1996 to rok, w którym wydany został album monumentalny i podniosły w warstwie muzycznej oraz mocno osadzony w thrash metalu – „Róże miłości najchętniej przyjmują się na grobach”. W 1998 roku ukazał się album „Szydercze zwierciadło”, zwieńczony dużą trasą koncertową.

Ze względu na nagłą śmierć głównego gitarzysty – Jacka Regulskiego, w 2000 roku zespół zawiesił działalność, powracając w 2003 roku z olbrzymią i owianą sukcesem trasą koncertową zwaną „Kat on tour again”. W 2005 roku na Mystic Festival, na którym gościem było Iron Maiden, grupa zarejestrowała płytę DVD pt.: „Somewhere in Poland”. Rekonstrukcja Kata okazała się być niezbyt fortunną. Pożądanym stało się przemianowanie zespołu na KAT & RK i samookreślenie w świadomości fanów, co skutkowało olbrzymim sukcesem na trasach koncertowych ostatnich lat i rejestracja nowego DVD koncertowego „Życie po życiu”.