Folkowe Dożynki: LABORATORIUM PIEŚNI, FUCUS, RUM, HELROTH |

Zagrają dla Was:

Laboratorium Pieśni
Fucus
Rum
Helroth

 

Laboratorium Pieśni

Trójmiejski zespół pieśniarzy, śpiewających tradycyjnie, w wielogłosie, pieśni ukraińskie, bałkańskie, polskie, gruzińskie i inne. Do występów nie potrzeba im nic, oprócz zdrowych gardeł – śpiewają głównie a capella, gdzie się da – w lasach, na łąkach i polach, w dużych aulach i maleńkich kawiarenkach, przy okazji podróży, biesiad, festiwali, spotkań, wystaw i bez okazji.

Wystąpili m.in.:
- na Festiwalu Wegetariańskim w Kożyczkowie,
- na Festiwalu Na Zdrowie,
- na otwarciu Lawendowego Muzeum Żywego im. Jacka Olędzkiego,
- na trójmiejskich eliminacjach do Festiwalu FAMA (przechodząc do ogólnopolskiej edycji),
- na Festiwalu Etnowiosnowisko,
- w ramach Nocy Muzeów (Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku),
- w ramach Letniego Jarmarku Etnograficznego,
- na Uniwersytecie Gdańskim,
- w Kawiarni Podróżniczej Południk 18,
- w Spółdzielni Literackiej.

Skład:

Alina Jurczyszyn
Magda Jurczyszyn
Kamila Bigus
Iwona Majszyk
Lila Schally-Kacprzak
Klaudia Lewandowska
Alina Klebba
Karolina Stawiszyńska
Paweł Studziński

Strona internetowa: https://laboratoriumpiesni.bandpage.com/

Fucus

Grupa w obecnym składzie istnieje od 2003 roku. W lipcu 2006 ukazała się jej pierwsza płyta zatytułowana „Świat się kręci”. Natychmiast została ogłoszona Płytą Tygodnia w Radiu Kaszebe, a tytułowy utwór przez wiele tygodni utrzymywał się na liście przebojów. W sierpniu tego samego roku zespół zarejestrował koncert w Studiu Koncertowym Radia Gdańsk, wyemitowany w cyklu „Muzycznych pierwszych piątków miesiąca”. Na IV edycji festiwalu „Burczybas”, w czerwcu 2007 roku, Fucus zdobył Srebrnego Burczybasa. Drugi koncert w Radiu Gdańsk zagościł na antenie w 2008 roku. Zespół wziął także udział w projekcie „Młodi dlo Gdunska”, którego efektem była płyta – wydana wraz z „Dziennikiem Bałtyckim”. Latem 2009 ukazał się kolejny album – ” Wanodzi kól mórza”, będący połączeniem twórczości kaszubskiej z muzycznymi fascynacjami rodem z „zielonej wyspy”. Rok 2010 to rok sukcesów zespołu. Zaczęło się od Fesiwalu Kopyść w Białymstoku, gdzie grupa zajęła 2. miejsce, tak samo było w Mikołajkach i na Charzykowskim Festiwalu. Na 1. Kaszubskim Festiwalu Teledysków w Kościerzynie teledysk „Na Piwo” przyniósł muzykom nagrodę Grand Prix. W 2011 roku Fucus otrzymał nominację na „Shanties 2011″ w Krakowie. Aktualnie w radiu Kaszebe można usłyszeć nowy singiel formacji. Grupa pracuje aktualnie nad trzecim krążkiem.

Skład:

Anna Szalk – skrzypce, wokal
Patrycja Szadkowska – flety, wokal
Rafał Rompca – gitara, wokal
Zbigniew Wójcik- gitara basowa
Marcin Ciesielski – perkusja
Leszek Bolibok – skrzypce

Rum

Folkmetalowy zespół Rum powstał w 2009 roku w Rumi. Łączy cięższe brzmienie gitar z instrumentami ludowymi, takimi jak: akordeon, lira korbowa, flet, mandola, mandolina. W jego twórczości, poza licznymi „biesiadnymi” tekstami, można doszukać się bardziej mitologiczno-folklorystycznych inspiracji.

Skład:

Tomasz „Ślimak” Kłeczek – wokal, lira korbowa, gitara
Dominik „Gibson” Liadis – akordeon
Rafał „Wyszo” Wyszomirski – gitara, mandola, flet
Kacper Cygański – perkusja
Piotr Podwojski – bas

Helroth

Warszawski zespół. Powstał w grudniu 2012 roku z inicjatywy trzech byłych członków folkmetalowej formacji Vecordia – Zapora, Ernesta i Marthy. Zapragnęli oni grać cięższą muzykę o bardziej pogańskim klimacie. Grupa łączy mocny męski wokal, ludowe zaśpiewy, melodyczne partie fletu i skrzypiec, rozbudowane harmonicznie gitary oraz ciężko osadzoną sekcję rytmiczną. Funkcję wokalisty przejął Orthank, udzielający się również w deathmetalowym Veehal, a gitarę rytmiczną objął Merol, który współpracował wcześniej z Zaporem.

Skład:

Martha
Ernest
Zapor
Orthank
Merol
Morwin
Marcin

Strona internetowa: http://www.helroth.com/indexpl.html

 





Jedna odpowiedź na “Folkowe Dożynki: LABORATORIUM PIEŚNI, FUCUS, RUM, HELROTH”