U.S. Bombs, Reno Divorce, The Disorient |

U.S.Bombs

Duane Peters znany również jako „The Master of Disaster” to człowiek „instytucja” na amerykańskiej scenie punk. Jeden z najbardziej znanych skaterów w USA, który doczekał się własnej kolekcji butów sygnowanej jego imieniem i nazwiskiem, wokalista kilku znaczących kapel punkowych (U.S.Bombs, Political Crap, Die Hunns, Gunfight), właściciel wytwórni płytowej Disaster Records i mąż Corey Parks z Nashville Pussy. Najdłużej związany jest z formacją U.S.Bombs, której początki sięgają 1993 roku. Obok jazdy na desce punk rock jest jego największą pasją. Zafascynowany dokonaniami The Clash, Ramones, Sex Pistols i Dead Boys postanowił wraz z gitarzystą Kerry Martinezem założyć własny zespół. Wkrótce dołączyli do nich drugi gitarzysta Chuck Briggs, perkusista Chip Hanna (po odejściu z U.S.Bombs założył grupę One Man Army) i basista Wade Walston. Po wielu darmowych koncertach organizowanych na dziko, kłótniach i zawirowaniach ze składem, udaje im się w końcu podpisać kontrakt z wytwórnią Alive, dla której nagrywają dwa albumy – „Garibaldi Guard!” oraz „Never Mind The Opened Minds”. Dość nietypowe i nieprzewidywalne zachowanie na scenie muzyków U.S.Bombs na tyle zaintrygowało wydawcę magazynu Flipside, że postanowił umieścić ich zdjęcie na okładce tego szacownego miesięcznika.

Na fali popularności punk rocka grupa otrzymuje propozycję podpisania kontraktu na następne płyty od Tima Armstronga z Rancid (właściciel Hellcat Rec.). W 1999 roku ukazuje się na rynku longplay „War Birth”. Niedługo po jego nagraniu od zespołu odchodzi gitarzysta Chuck Briggs, a jego miejsce zajmuje Johnny Wickersham (ex-Youth Brigade, Social Distortion). W odmłodzonym składzie grupa nagrywa album „The World”. Kilka miesięcy później Johnny Wickersham odchodzi z U.S.Bombs, aby wesprzeć Social Distortion jako drugi gitarzysta. Początek XXI wieku przynosi krążek „Back At The Laundromat”. U.S.Bombs pojawiają się w programie telewizyjnym „Premium Blend”, a utwór „Yer Country” zostaje wykorzystany w grze komputerowej Tony Hawk’s Proskater. W 2001 roku na rynek trafia koncertowy album „Lost In America”. Natomiast 3 lipca 2002 roku po raz pierwszy „Amerykańskie Bomby” atakują Polskę. Sceniczny luz oraz charyzma Duane Petersa zrobiły duże wrażenie na polskiej publiczności i nieco przyćmiły wówczas występ gwiazdy wieczoru – Agnostic Front.

Przez następne lata można było zauważyć znaczny spadek aktywności kapeli. Duane Peters zajął się własną wytwórnią Disaster Records oraz swoim drugim zespołem Die Hunns, w którym basistką została jego przyszła żona Corey Parks. W 2003 roku ukazał się ostatni album U.S.Bombs – „Covert Action”, nagrany dla wytwórni Hellcat. Na uwagę zasługują teksty utworów odnoszące się do wydarzeń z 11 września 2001 roku. Płyta wydaje się najbardziej dojrzałą ze wszystkich dotychczas nagranych. W takich tekstach jak: „Framed” i „John Gotti” pada sporo oskarżeń pod adresem amerykańskiego rządu, wokalista sprzeciwia się też niepotrzebnym eksperymentom na zwierzętach „Lab Rats”. Po trzech latach milczenia, które Duane Peters poświęcił na wychowanie syna o wdzięcznym imieniu Clash, grupa powróciła z najnowszym i jak na razie ostatnim albumem „We Are The Problem” wydanym w Europie przez niemiecką firmę People Like You. W ramach promocji najnowszej płyty członkowie U.S.Bombs polecieli do Ameryki Łacińskiej, aby wziąć udział w trasie Vans Zona Punk Tour, natomiast już niedługo powrócą na stary kontynent, aby przypomnieć o sobie europejskiej publiczności.

 

Reno Divorce

Kwartet powstał w 1996 roku w Orlando na Florydzie, z czasem jednak muzycy przeprowadzili się do Denver w Kolorado. Grupa ma na swym koncie cztery albumy, a czytelnicy i dziennikarze „Westworld Magazine” kilkakrotnie nominowali ich w kategorii „Najlepszy Zespół Punkowy” w 2005, 2006 i 2008 roku. O klasie grupy świadczą też doskonałe recenzje jej płyt w takich pismach jak: „Kerrang”, „Metal Hammer” i „Maximum Rock’N'Roll”. W 2004 roku zespół pojawił się na największej amerykańskiej trasie „Warped Tour” i występował u boku takich gwiazd jak: Reverend Horton Heat, Henry Rollins, Agnostic Front, Mad Sin czy Angel City Outcasts. Jego najnowszy album nosi tytuł „Tears Before Breakfast” i został nagrany w legendarnym Blasting Room Studio należącym do muzyków The Descendents, All i Black Flag. W ramach promocji najnowszej płyty Reno Divorce po raz czwarty zawita do Europy.